Home Altcoin Ripple XRP sahiplerinin beklentilerini neden karşılayamıyor?

Ripple XRP sahiplerinin beklentilerini neden karşılayamıyor?

Ripple XRP sahiplerinin beklentilerini neden karşılayamıyor?

brave
0

Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini karşılayamıyor. Yatırımcıları, XRP’nin şu anki değerinden fazla olması gerektiğine inanıyor ve XRP’nin piyasa değerinin yanlış hesaplandığını iddia ediyor. Gerçekten de bu iddialar doğru mu? Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini niçin karşılayamıyor?

Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini karşılayamıyor! Neden?

Geçtiğimiz günlerde kripto para topluluğu arasında, XRP’nin değerinin şu anki değerinden fazla olması gerektiği konusunda bir tartışma gündeme geldi.

Bu yılın başlarında, yaklaşık 9000 katılımcı arasında gerçekleşen bir Twitter anketine göre, katılımcıların % 80’i Ethereum değil de XRP’nin, piyasadaki 2. kripto para olması gerektiğini düşünüyor. 

Sektörde Ripple ve XRP’ye yönelik eleştirilerin dozu son zamanlarda arttığı için, ortaya çıkan bu sonuç oldukça şaşırtıcıydı. Peki neden Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini karşılayamıyor? Daha da önemlisi Ripple ve XRP’nin neden bu kadar çok hayranı ve taraftarı var?

Bu son sorunun cevabı, XRP’nin havale hizmetlerine odaklanan bir numaralı kripto para birimi olarak isim yapmış olmasına dayanıyor. Şirket, en önemli sınır ötesi ödeme platformu olan xRapid gibi bir dizi ürün geliştirdi. Bu ürünler de şirketi ve XRP’yi fazlasıyla popülerleştirdi. (bknz: Ripple (XRP) fiyat tahminleri: XRP 2019’da yükselir mi?)

Weiss Ratings, şirketin dünya çapında kolay, etkili ve ucuz bir ödeme sistemi geliştirerek diğer platformlardan ayrıştığını söylüyor. Bu, Ripple’ın kripto para birimi hizmetleri ve blockchain teknolojisi alanında gerçekten başarılı olduğunu gösteriyor.

XRP’nin piyasa değeri doğru hesaplanmıyor mu?

Bu başarıların tabiki de Ripple’ın yerel tokeni XRP’nin fiyatında ve piyasa değerinde bir karşılığı olması gerekiyor. Bazı taraftarlar, XRP’nin Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kripto para birimi olması gerektiğini savunuyor. Peki neden Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini karşılayamıyor?

Bazıları da Coin Market Cap gibi veri sitelerinin XRP’nin piyasa kapitalizasyonunun doğru hesaplamadığını ve  XRP’nin 2. en büyük kripto para olması gerektiğini iddia ediyor. 

Bu da akıllara iki soruyu getiriyor; Birincisi, XRP’nin piyasa değerinin 30 milyar doların üzerinde olduğunu söyleyen Forbes gibi web siteleri mi doğru bilgi veriyor, yoksa XRP için yaklaşık 13 milyar dolarlık bir piyasa değeri hesaplayan CoinMarketCap mi? (bknz: Ripple XRP’nin gerçek değeri ne kadar? Coinmarketcap XRP’nin piyasa değerini yanlış mı hesaplıyor?)

İkincisi, Coin Market Cap verileri doğruysa, neden pek çok kişinin merakla beklediği artış XRP’de görülmüyor?Bazıları ikinci soruya cevap olarak, Ripple ve XRP’nin pump ve dumpdan ibaret olduğu iddialarını gösteriyor ve bu nedenle XRP fiyatında sürdürülebilir önemli bir fiyat artışı gerçekleşmediğini düşünüyor. (Bknz: XRP fiyatları neden artmıyor: Bir pump-dump projesi mi?)

(bknz: Forbes: 2019’da Litecoin Ripple (XRP) ’yi geçecek!)

İnovasyon yerine tokeninin fiyatını, pump yaparak artırmaya odaklanan bir projenin başarılı olamayacağını savunuyorlar. (bknz: Ripple (XRP) neden 1 dolar olamaz?)

Diğer bir argüman ise, Ripple’nın sözde müşterilerinin paralı ortaklar olduğu iddia ediliyor. Müşterilerin, Ripple’a aldıkları hizmetler karşılığında para ödemek yerine XRP’yi popülerleştirmeye çalışan ortaklardan ibaret oldukları söyleniyor. Eleştirmenlere göre, Ripple, müşteri olduğunu iddia ettiği kurumlardan para almıyor.

Daha da kötüsü, Ripple’in 200 kurumsal müşteriye sahip olduğu iddiaları da doğru değil. “SendFriend” gibi bilinen birkaç ortak ise gerçek bir şirket bile değil.

Aslında bu şirketlerin bazılarının web sitelerinin sadece bir kayıt sayfası olduğu iddia edilse de birçok XRP fanı, müşterilerin gerçekten dev havale hizmet şirketleri olduğunu savunuyor.

Ripple‘ın bu iddiaları geçersiz kılacak adımlar atmadığı ve XRP ile ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırmadığı sürece bu suçlamaların ardı arkası gelmeyecek gibi görünüyor.

Tüm bu iddialar doğrultusunda Ripple, XRP sahiplerinin beklentilerini karşılayamıyor değil de XRP sahipleri şirkete ve tokenine gereğinden fazla değer biçiyor demek daha yerinde olabilir.

Kaynak

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave