Home İnceleme Borsa Bitcoin taraflarları Coinbase hesaplarını kapatıyor- neler oluyor?

Bitcoin taraflarları Coinbase hesaplarını kapatıyor- neler oluyor?

Bitcoin taraflarları Coinbase hesaplarını kapatıyor- neler oluyor?

brave
0

Bitcoin taraftarları Coinbase hesaplarını askıya alıyorlar. #deletecoinbase, Coinbase’ın blockchain analitiği Neutrino’yu alması nedeniyle Crypto Twitter’da yayılıyor. Neutrino’nun kıdemli elemanları daha önce, insan hakları ihlalleri yapan hükümetler için casus yazılımlar geliştiren ‘Hacking Team’şirketi adına çalışıyorlardı.


İnsan hakları ihlalleri

Aslında bu açıkça ‘kötü aktörleri’ nasıl tanımladığınıza bağlı. Neutrino’nun kurucu üyeleri olan CEO Giancarlo Russo, CTO Alberto Ornaghi ve CRO Marco Valleri Hacking Team için çalışıyorlardı. Hacking Team İtalyan bazlı bir gözetleme yazılım geliştiricisi. Etyopya, Suudi Arabistan ve Sudan gibi ülkelere casus yazılım sattığı tespit edilmişti. Bu ülkeler insan hakları ihlalleri ile biliniyor.

The Washington Post’un 7Aralık 2018 tarihli yazısında Hacking Team’in Suudi prensi Muhammed bin Salman’a casus yazılım sağladığını yazdı. Salman’ın Cemal Kaşıkçı suikastinin emrini verdiğinden şüpheleniliyor.

Bitcoin borsası Coinbase’den Ripple’a yeni destek

Şimdi tepki olarak Twitter’da pek çok Bitcoin taraftarları Coinbase hesaplarını kapatıyor. Kripto takipçileri üzerinde etkileri büyük olan @WhalePanda ve @btc gibi hesaplar açıkça Coinbase hesaplarını askıya aldıklarını duyurdular.

 

Bu hareketin arkasındaki major güçlerden biri olan @J9Roem attığı tweette şunları söyledi:

“Eğer Coinbase kullanıyorsanız yalnızca kendi gözetlenmeniz için ödeme yapmıyorsunuz. Ayrıca  gazetecilerin öldürülmesine  azınlıkların hedef alınmasına katkıda bulunanların maaşları için de ödeme yapıyorsunuz demektir.”

Coinbase’ın cevabı

Coinbase eleştirilere cevap verdi. Neutrino’nun kurucularının daha önceden Hacking Team adına çalıştıklarının farkında olduklarını ve bunu güvenlik, teknik ve işe alma hassasiyeti açısından göz önünde bulundurduklarını söyledi. Ayrıca Coinbase ne bunun üstünü örteceklerini ne de Hacking Team’in eylemlerini savunacaklarını söyledi.  Fakat;

“Coinbase için bu işlevi, tam kontrol ve müşterilerimizin verilerini korumak amacıyla şirkete getirmemiz önemliydi. Bu hedefi başarmak için de alanda en iyisi Neutrino’nun teknolojisi idi.”

şeklinde cevap verdi.

Uzmanlar: Ripple grafiği XRP fiyatının manipülasyonuna sağlam bir işaret!

Bu hikaye gelişmeye ve #deletecoinbase büyümeye devam ediyor. Ancak Coinbase kullanıcı sayısının 13.3 milyonu aştığı göz önüne alındığında bunun Coinbase’ın mevcut durumunu etkileyip etkilemeyeceği açık değil.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave