Home Altcoin Altcoin Haber JPM coin özel blockchain ağında çalışacak – Peki özel blockchain nedir?

JPM coin özel blockchain ağında çalışacak – Peki özel blockchain nedir?

JPM coin özel blockchain ağında çalışacak – Peki özel blockchain nedir?

brave
0

Jpm Coin özel blockchain ağında işlem göreceği açıklandı. Peki özel blockchain nedir, genel blockchain ağlarından farkı nedir?


JPM Coin Özel Ağda Geliyor

Blockchain teknolojisi her tür kripto paranın altlığını oluşturan olmazsa olmaz teknolojinin adıdır. Tüm projeler bu altlık üzerinde yürütülür. Blockchain için merkeziyetsizlik ve anonimliğin buluşma noktası diyebiliriz. Ama her projenin merkezsizlik ve anonimlik seviyesi aynı değildir. Bu iki özelliğin değişkenliğinde esas faktörlerden biri de seçilen blockchainin türü.

Henüz çok erken devrini yaşayan bu teknolojiyi şimdi de Dünya’nın en büyük bankacılık devlerinden JP Morgan’ın dahil olduğunu görüyoruz. JP Morgan kripto parayı Ethereum “fabrikasında” üretecek olsa da sistemini özel blockchain ağında yürütecek. Peki özel blockchain nedir? Bu sorunun cevabına geçmeden önce genel blockchaine göz atalım.

Genel Blockchainler

Genel blockchain ağı açık kaynak kodludur ve sisteme girmek isteyen herkesin erişimine açıktır. Ağa katkıda bulunmak isteyenlerin tek yapması gereken bir hesap açmaktır. Yani hesabı olan herkes verilerini blockchain defterleri üzerine upload edebilir. Çünkü bu ağlar genel yani kamuya açıktır. Halka açık olduğundan, hiçbir tekil varlık blok zincirine girilen ve doğrulanan işlemleri değiştiremez. İşlemler doğası gereği sabitleşir.

Genel blockchainlerin çalışma prensibi izin gerektirmez. İzin alacağınız her hangi bir merkezi otorite bulunmamaktadır.

En ünlü blockchain ağı hepimizin de bildiği gibi en büyük kripto paraya ev sahipliği yapan Bitcoin blockchain ağıdır. Bu ağdan sonra en popüler ağ Ethereum’a ait. Ethereum blockchaini ICO’ların %80’inden fazlasına ev sahipliği yapıyor. Bu açıdan Ethereum’un kripto para dünyası açısından doldurulamaz yeri ve emeği vardır. Ethereum ağında yaratılan kripto paralar fon toplama aşamasında kaynakları ETH cinsinden toplarlar. Bu da ETH fiyatlarının artmasında başat rol oynamıştır.

Özel Blockchain Nedir?

Özel blockchain veri ve işlemlerin dağıtık defterlere kaydedilmesi noktasında genel blockchain yapısı ile benzerlik gösterir. Lakin özel blockchain ağlarında giriş sınırlı ve izne tabidir. Kimlerin veri girişi yapabileceğine karar veren bir ya da birkaç merkezi kısım bulunur. Bu yüzden özel blockchain ağıdaki bilgiler kamuya açık değildir, her isteyen ulaşamaz.

Bu açıdan özel blockchain ağlarının merkezi olduğu beyan edilir. Genel blockchain ağlarının tersine bu ağlar merkezsizlik felsefesini gütmez.

JPM Coin de bu tür bir özel blockchain ağında yürütülecek, genel blockchain ağında değil. Ağın yegane yetkili ise JP Morgan firması olacak. Herşey onun denetiminde ve gözetiminde yürütülecek.

Özel blockchainler, kurum içi işlem yapan ve giriş yapan şirketler arasında popülerdir. Finans, sağlık ve imalat gibi alanlarda tedarik zinciri şeffaflığını ve verimliliğini arttırdığı söylenir. Ayrıca kişiselleştirilebilme imkanları da vardır.

Özel blockchain ağından türetilen bir diğer form ise konsorsiyum blockchain olarak tanımlanabilir. Bir konsorsiyum blok zincirini, birden fazla işletmenin işlemleri doğrulama yeteneğine sahip olduğu melez bir formu olarak tanımlamak mümkün.

JPM coin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave