Home Altcoin Forbes: JPM Coin’den Ripple (XRP)’ye şamar.

Forbes: JPM Coin’den Ripple (XRP)’ye şamar.

Forbes: JPM Coin’den Ripple (XRP)’ye şamar.

brave
0
JPM Coin’den Ripple bir tokat yedi. JP Morgan’ın dijital para hamlesi Ripple’ı piyasadan silmez. Ripple sadece yüzüne bir tokat yedi. Yani bu gelişmenin Ripple’ı olumsuz etkile potansiyeli var.

JPM Coin’den Ripple’a soğuk bir duş etkisi

Bitcoin ve kripto para piyasaları JP Morgan’ın kripto para hamlesi ile çalkalanıyor. JP Morgan Chase, ABD’nin ve dünyanın en büyük bankalarından biridir. 14 Şubat tarihinde kendi dijital parasını oluşturacağını açıklamıştı. Bankanın bu açıklaması, bankanın CEO’su Jamie Dimon’un önceki açıklamaları ile tamamen çelişiyor. Dimon, Bitcoin ve kripto paraları aleyhine yaptığı açıklamalarla ün yapmış birisidir.

Forbes’te 17 Şubat tarihinde Frances Coppola imzalı yayınlanan makalenin başlığı “JPM Koin, Ripple için ciddi bir tehdit mi?” Bu makaleye kısaca göz atıyoruz. Makalede JP Morgan hamlesi öncelikle Ripple ve sonrasında Bitcoin ve Ethereum için bir tehdit oluşturuyor mu sorusunun cevabını araştırıyor. Bu sorunun cevabı, JPM Koin’in nasıl kullanılacağına bağlıdır.

Bu koin değerinin dolara bire bir sabitlemeyi düşünüyor. JP Morgan’ın yöneticilerinden Umar Farooq şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Bir müşteri bir başkasına blockchain üzerinden para göndermek istediğinde para JPM Coin olarak gönderilecek ve koin anında dolara çevrilecek.”

JPM Coin’in bu işlevi Ripple’ın xRapid’inin işlevi ile benzerlik taşıyor. Ancak JPMC’a, Ripple’a  göre istikrarlı olacaktır. Bu açıdan değerlendirildiğinde JPMK ilk etapta avantajlı gibi görünüyor.

JPM Coin bu haliyle xRapid’i öldürmez. Şunu belirtmek gerekiyor. Ripple’ın teknolojisinde para transferi ve XRP’nin fiat paralara çevrilmesi 3-4 saniye alıyor. Diğer önemli bir nokta ise JPMC şimdilik para transferi işlemlerini kendi kurumsal müşterileri ile gerçekleştirecek. JMPC, şimdilik dar bir çerçevede işlem görecek.

Coppola’ya göre JP Morgan’ın şuana kadar kendi içerisindeki para transferlerini Swift’ı kullanarak yapması anlamsızdı.

Kısaca, JP Morgan’ın dijital para hamlesi az önce de belirtildiği gibi Ripple’ı piyasadan silmez. Ripple sadece yüzüne bir tokat yedi. Yani bu gelişmenin Ripple’ı olumsuz etkile potansiyeli var.

Ancak bu görüşün aksini savunan yorumlar da mevcuttur. İlgili haberimize tıklayabilirsiniz.

Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse bu durumu şu şekilde izah ediyor: Ripple, 2019 yılında birçok banka ile ile xRapid konusunda anlaşmaya vardı. JP Morgan büyük bir banka ve xRapid’i kullanmayacak ve kendi yöntemlerini kullanacaktır.

Uluslararası büyük bankalar kendi blockchain teknolojisini kurma potansiyeline sahipler. Bu durumda kendi aralarında üçüncü partiye ihtiyaç duymadan para transferi yapabilirler. Yada bu işlemi gerçekleştirmek için Ripple ile anlaşırlar.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave