Home Kriptopara Haber SEC’in ICO Rehberi kriptopara piyasasını mahvedebilir!

SEC’in ICO Rehberi kriptopara piyasasını mahvedebilir!

SEC’in ICO Rehberi kriptopara piyasasını mahvedebilir!

brave
0

ICO rehberi kriptopara piyasasını nasıl etkileyecek? SEC bu hafta ICO’lar ile igili bir rehber yayınladı. Ancak ne yazık ki kimse bu durumdan memnun değil. Detaylar yazımızda


ICO rehberi kriptopara piyasasını nasıl etkileyecek?

SEC tarafından açıklanan ICO rehberi kimseyi tatmin etmedi. Hem çok geç kalınmış bir adım hem de ihtiyaçlara cevap vermiyor. Ayrıca çok fazla çelişkili noktalar da var. ICO rehberi kriptopara piyasasını nasıl etkileyecek?

SEC’in tahvil tanımı şöyle:

Diğerlerinin çabalarına ve girişimciliğine dayanan gelecekteki kazançların olasılığını arttıran bir token ya da teklif”

SEC: Borsalar tahvil kurallarını ihlal edebilir( bilmeden de olsa)

SEC’e göre bir kritpopara borsası tahvil kurallarını ihlal edebilir ve bunu farkında olmadan da yapabilir.

“Bir platform tahvil olan dijital varlıkların ticaretini yapıyor ve federal tahvil kanunları tarafından tanımlandığı  şekliyle bir borsa olarak çalışıyorsa o zaman bu platform SEC’e kaydolmalı”

Bu nedenle pek çok altcoin ağırlıklı borsa Amerika dışında faaliyet gösteriyor. Ancak bu bile onları kurtarmaya yetmeyebilir. En somut örneği çok kısa süre önce kapanan Marshall adaları kripto borsası 1broker .

SEC den kaçmak için dünya çapında dağılmak yeterli olmuyor. Ya herhangi bir yere bağlı olmayan borsalar ne olacak?

Merkeziyetsiz kripto borsaları: SEC kurallarını ihlal ediyorlar mı?

SEC’e göre merkezi olmuş merkeziyetsiz olmuş pek de önemli değil. Önemli olan kayıt dışı alım satım yapılıyor olması.

“SEC kuralı 3b-16(a) ya göre, alıcılar ve satıcılar arasında gerçekleşen faaliyet sistemin bir piyasa olarak çalışıp çalışmadığını belirler. Burada kullanılan teknolojinin ya da terminolojinin hiç önemi yoktur.”

Bu açıklama geçen yıl EtherDelta borsası ve kurucusunun yüklü cezaya çarptırılmasının nedenini ortaya koyuyor. SEC’in kurucu Zachary Coburn için atıfda bulunduğu suç şu şekilde:

“ Ortak bir emir defteri, emirleri sergileyen bir websitesi ve Ethereum blokchaini üzerinde çalışan bir akıllı sözleşme kullanarak dijital varlıklar için satıcı ve alıcıların bir araya geldiği bir piyasa, oluşturmak”

Ancak kar amacı gütmeyen, dijital insan hakları grubu olan Electronic Frontier Group EFF, Github’a açık kaynak kod paketi yükleyen kişiler hakkında soruşturma yapmanın Amerikan Anayasasının 1. maddesine (First Amendment)  göre (Kongre bir dinin kurumsallaşması ile ilgili, ya da özgür ifadeden yararlanılmasını yasaklayan; ya da ifade, ya da basın özgürlüğünü; ya da kişilerin barışçı biçimde toplanma, veya hükümete şikayetlere çözüm bulunması için dilekçe verme hakkını kısıtlayan hiçbir yasa yapamaz.)  Hak ihlali olduğunun açıkça göstergesidir.

EFF bu konuda şu vurguyu yapıyor:

Bu durum sadece araştırmayı engellemesi açısından tehlikeli değil aynı zamanda yasalara aykırı. First Amendment’a göre koruma altına alınan özgür konuşma insanların kendi fikirlerini özgürce ifade etmesine olanak veriyor ve herhangi bir izin almasını gerektirmiyor. Ve kodun kendisi bir konuşmadır.”

EFF bu konuda SEC’e  Salı günü dokuz sayfalık bir mektup da gönderdi. Mektupta komisyonun anayasal haklara dikkat etmesi uyarısı vardı. Özellikle de Ether Delta ve Zachary Coburn ile ilgili.

2019 da neler olacak?

Şu an için tahmin etmek çok zor ancak SEC bu konudaki tavrıyla ilgili sinyaller vermeye başladı. Ama aynı zamanda SEC Amerikan Yasal sistemindeki her bölümün kendisi ile aynı fikirde olmadığının da fark etti.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave