Home Bitcoin Nasdaq, Bitcoin karşıtlarına cevap veriyor-BTC neden kalıcı?

Nasdaq, Bitcoin karşıtlarına cevap veriyor-BTC neden kalıcı?

Nasdaq, Bitcoin karşıtlarına cevap veriyor-BTC neden kalıcı?

brave
0
Nasdaq, Bitcoin karşıtlarına güzel bir makale ile cevap veriyor. INVAO’nun CEO’su Frank Wagner’in makalesi özet halinde siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Nasdaq, Bitcoin karşıtlarına Gartner Döngüsünü Teorisi ile cevap!

Nadaq’da Frank Wagner tarafından yazılan makale Bitcoin, kripto paralar ve blockchain teknolojisinin geleceğine ışık tutuyor. Frank Wagner, INVAO’nun CEO’sudur.

Bitcoin ve kripto paralarının ardındaki teknoloji bazı kimseler tarafından küçümsenmektedir. Nasdaq’ın web sitesinde yayınlana makale bu konuda aydınlatıcı bilgiler barındırıyor. Siz değerli okuyucularımıza bu makaleyi özet şeklinde sunuyor. Dileyen okuyucularımız kayna linkine tıklayarak makalenin orijinal haline ulaşabilir.

BCG Digital Ventures’dan Jeff Schumacher Dünya Ekonomi Forumunda “Bitcoin değeri sıfırlayacak” açıklamasında bulunmuştu. Kripto para piyasalarında yaklaşık 1 yıldır devam eden krize rağmen yaşananlar gayet normal. Bazıları bu gelişmeleri anlamakta zorlanıyor.

Yeni bir ürünün hayat döngüsünü ifade etmek için teknoloji danışmanlık şirketi Gartner,  “Gartner Döngüsünü” bizlere tanıtmaktadır. Bu teoriye göre yeni teknolojiler, 5 aşamalı süreci izlerler.

İnovasyon tetikleyici

Aşırı beklentiler ve zirve

Realizasyon ve dip

Aydınlanma eğimi

Üretkenlik süreci

Bu grafik bize internet gelişimini de anlatmaktadır. İnternet, hayatımıza girdiğinde de yukarıdaki grafikteki süreci takip etmişti. İlk önce internet balonu oluşmuş ve sonrasında dot.com krizi diye adlandırılan kriz yaşanmıştı. Sonrasında internet yoluna dolu dizgin devam etmektedir.

Yukarıda bahsedilen aşamalar Bitcoin ve kripto para piyasaları için de uyarlanabilir. Aşırı beklentiler ve zirve süreci Bitcoin’in 20,000 dolarlara kadarki süreci olarak tanımlanabilir. Sonraki aşamada malum şuan içinde bulunduğumuz süreç: Realizasyon ve dip.

Blockchain teknolojisi ve kripto paraların sonraki iki aşamayı (Aydınlanma eğimi,

Üretkenlik süreci) takip edeceğine dair güçlü işaretler var. Dünya ekonomi forumu, 2025 yılında dünya Gayri Safi Yurt içi Hasılanın (GSYH) yüzde 10’unun blockchain teknolojisi dayanacağını tahmin etmektedir.

Blockchain ve merkeziyetsizleşme uzun dönemli bir süreçtir. 21’inci yüzyıla damgasını vuran baskın teknolojik gelişmelerden olacaktır. Blockchain ve merkeziyetsizleşme şeffaflık, düşük maliyet ve bağımsızlık sunmaktadır.

Devletlerin ve kurumların blockchain teknolojisi ve kripto para projeleri ile ilgilenmeye başladığını görüyoruz. Ülkeler kendi kripto paralarını oluşturmaya başladı. Fidelity, JP Morgan, Nasdaq gibi kurumsal firmalar kripto paralar için hazırlık içerisindeler. Konu ile alakalı haberimiz ilginizi çekebilir. Lütfen tıklayınız.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave