Home Altcoin Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor? Yoksa hiç listelenmeyecek mi?

Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor? Yoksa hiç listelenmeyecek mi?

Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor? Yoksa hiç listelenmeyecek mi?

brave
0

Dümdüz soralım: Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor? XRP Dünya’nın en büyük üçüncü kripto parası, yazı yazılırken belki yine ikinciliğe de çıkmış olabilir. Nedir Coinbase’in XRP ile derdi?


Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor?

Ripple (XRP) 12 milyardan büyük piyasa hacmi ile Dünya üzerinde birçok geleneksel firmadan daha büyük hale gelmeyi başardı. Kirpto dünyasının ise uzun süredir ilk 3 projesi arasında yer alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde kripto para sektörüne yatırım yapmak isteyenlerin çok büyük bir oranda ilk tercihi Ripple (XRP) oluyor.

2018 yılı boyunca yürüttüğü kampanyalara, hatta Coinbase’de listelenmek için yaptığı (yalvarma değil de rica diyelim) üst düzey rica ve taleplere rağmen Coinbase hiç olumlu yanıt vermedi. Hatta ünlü borsa bu yüzden sosyal medyada kendilerini XRP savunuculuğuna adayan XRP Ordusu’nun hedefi oldu.

Söz konusu kampanya boyunca ara ara Coinbase’in sonunda XRP’yi listelemeye ikna olduğuan dair söylentiler yayıldı. Bu söylentilerin ortaya çıktığını dönemlerde XRP inanılmaz yükseliş hamleleri sergiledi. Hatta Mart ayında çıkan söylentinin etkisiyle fiyat 1.08 dolara kadar yükselmişti. Elbette söylentilerin içi boş olduğu en nihayetinde ortaya çıkmıştı.

Ve Hatta Rüşvet Teklifi

Belki bir çok okuyucumuz bilmiyordur ama Ripple bu uğurda Coinbase’e rüşvet bile teklif etti. Evet yanlış okumadınız listelenme karşılığında para teklif ettiler. Ripple firması ünlü borsaya Nisan aylarında listelenme karşılığında 100 milyon dolar değerinde XRP vermeyi önermişti. Elbette bu öneri Coinbase gibi saygın bir yapı tarafından reddedildi.

Tüm bu olaylardan sonra hiç beklenmedik bir anda Coinbase bir karar aldı. 30 kripto paralık liste yayınlayarak bu listedeki coinleri listelemek için incelediğini duyurdu. İlginç olan bu sefer listede XRP de vardı.

İlgili: Coinbase XRP ve XLM’in de bulunduğu 30 kripto parayı incelemeye aldı

XRP severlerin bu listeye tepkisi beklendiği gibi oldu: Evet işte sonunda listeliyorlar! XRP ordusu bu listede yer almanın listelenmeyi garanti etmediğini öğrendiklerinde hep bir ağızdan tepki verdiler: “İncelenmek mi! Hayır bu yeterli değil. XRP ekleninceye kadar Coinbase’i tweet yağmuruna tutalım!”

Ve bunu gerçekten de yaptılar.

 

https://twitter.com/Criptorip1/status/1093193037168152576

Yazı yayınladığı gün itibariyle Coinbase, Coinbase Pro ve Coinbase Prime platformlarında listelenmiş toplam kripto para sayısı 18’di. Peki XRP bunlardan biri mi? Hayır

İnatla listelenmemesinin bir sebebi olmalı değil mi? Sahi Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor?

İlgili: Ripple Coinbase’de listelenmeye bir adım daha yaklaştı

Davalar

İnatla listlenmemesinin sebeplerinden biri Ripple (kripto varlık değil firma) aleyhine açılmış davalar olabilir. Ripple ile XRP arasındaki farkın ne olduğu çok tartışmalara konu olmuş durumda. Bu manada XRP’den zarar eden bazı yatırımcıların Ripple hakkında daha açtığı biliniyor. Bu meseleler şu an mahkeme önünde çözülmeyi bekliyor.

Tahvil

Bir başka mevzu da tahvil konusu. Out-of-air yani havadan üretilen milyarlarca XRP’nin yarısından fazlası Ripple firmasının elinde. Yani firma XRP’nin değer artışından fayda sağlıyor. Bu da bir varlığın (1946 tarihli Howey Testi kriterlerine göre) hisse senedi sayılması şartlarından biri olarak görülüyor. Bu yüzden XRP’nin tahvil mi yoksa kripto para mı olduğu hala muamma. Bu arada şunu da belirtelim ki SEC hala Howey testinin kritlerini uyguluyor.

XRP’nin tahvil olduğunu iddia edenler kadar tahvil olmadığını öne sürenler de var. Bunların başında elbette firmanın kendisi geliyor. Kripto camiasının saygın isimlerinden Binance CEO’su Changpeng Zhao da XRP’nin tahvil olmadığını düşünenler arasında.

İlgili: Ripple için Coinbase listelemesi mi daha önemli yoksa Binance’da baz para olmak mı?

Yukarıda görmüş olduğunuz tweeti Aralık 2018’de attı. Bu tweette kısaca Ripple’ın tahvil olup olmadığı yönündeki davaların sonuçlanmasının belki de yıllar alacağını söylüyor. Tahvil olarak ilan edilirse elbette Dünya çapında XRP yatırımcılarının zarar göreceğini ama kendisinin XRP’yi tahvil olarak tanımlamadığını belirtti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise XRP satın almanın Ripple firmasında sizi söz sahibi yapmayacağını belirtti. Bu da doğal olarak sizi hissedar yani tahvil alıcısı yapmaz. Ripple’ın konu hakkında ana savunma mekanizması bu omurga üzerine oturuyor.

Yani Coinbase XRP’yi Listelemez Mi?

Onca karmaşa ve kargaşa içinde söylememiz gerekir ki Coinbase’in XRP’yi listeleme ihtimali her zaman için mevcut. Lakin mahkeme merhalesi tamamlanmadan listelenmenin gerçekleşeceğini ummak da yanıltıcı olabilir. Öyle görünüyor ki Coinbase, gelecekte tahvil ilan edilme riski olan bir varlığı listelemeye karşı kendini güvene almak istiyor. Çünkü Coinbase’in kendini konumlandırdığı nokta ve ardında bırakmak istediği imaj “ en iyi düzenlenmiş kripto borsası” olmak. Kendini bu şekilde konumlandıran bir firma surda gedik açmak istemeyecektir.

Kimileri de Coinbase listelemeyeceği kripto parayı inceleme listesine almazdı diyerek umudunu sürdürüme eğiliminde. İyimser olan bu ekibe karşı biraz daha realist olanların verdiği tepki ise: “Coinbase XRP tarafından gelen sızlanma ve aşırı talepleri biraz olsun susturabilmek için listeye aldı, oyalamak için yani. Listelemek için değil”

Coinbase’in XRP’yi listeleyip listelemeyeceği hala belirsiz. Eğer listelemezse, XRP ordusunun baskılarının zamanla azalacağını düşünüyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz.

Peki Ripple Coinbase’de neden listelenmiyor? görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave