Home Altcoin Ortam ısınıyor- Ripple CEO’su JPM Coin’e göz dağı verdi!

Ortam ısınıyor- Ripple CEO’su JPM Coin’e göz dağı verdi!

Ortam ısınıyor- Ripple CEO’su JPM Coin’e göz dağı verdi!

brave
0

Bugün, ABD’nin en büyük bankası JP Morgan’ın kendi kripto parasını sahaya sürecek olması, kripto topluluğunda şok etkisi oluşturdu. Özellikle bu adım, finans hizmetlerini hedef alan Ripple ve Stellar için devasa bir rakibin ortaya çıkması demek. Zaten Ripple tarafından cevap da geçikmedi. Ripple CEO’su JPM Coin’e göz dağı vererek XRP’nin tüm banka destekli paraları yenebilecek potansiyelde olduğunu deklare etti.


Ripple CEO’su JPM Coin’e meydan okuyor

Ortalık ısınıyor bu bir gerçek. Ancak, banka destekli kripto paralar ile sektör ilk defa karşılaşmıyor. 2016 yılında, dünyanın en büyük bankalarından dördü, beraber USC adında bir para çıkarmayı planlıyordu.

USC projesinin arkasında Deutsche Bank, Santander, and BNY Mellon vardı. Ek olarak projeye NEX, Barclays, CIBC, Credit Suisse, HSBC, MUFG ve State Street da dahil oldu. Ancak 2018 ortalarından beri coin’in gelişimi hakkında çok az şey duyduk. Son durumu hakkında bilgi sahibi değiliz.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a göre, banka destekli dijital varlıklar hayali ve sektör için de bi o kadar tehlikelidir. USC projesi tanıtıldığında, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ‘Bankcoin’e karşı dava’ adında bir tartışma başlatmış ve neden banka destekli kripto paraların başarısızlığamahkum olacağını ifade etmişti.

Banka destekli bir kripto para bankalar arasında gerçekten yararlı olabilir. Ancak bu noktada iki senaryo karşımıza çıkıyor. 1. senaryo: dünyadaki tüm bankalar rekabeti ve jeopolitik farklılıkları bir kenara bırakır, aynı dijital varlığı benimser, kuralları üzerinde anlaşır ve uyumlu bir şekilde kullanımını yönetir ki bu oldukça uzak ihtimal. İkinci senaryo (daha olası senaryo): Herhangi bir grupta olmayan bankalar, kendi dijital varlıklarını kendi kural ve yönetmelikleriyle düzenlerler.

Bunu zaten FT’nin belirttiği gibi, Citi’nin Citicoin ve Goldman Sachs’ın SETLcoin’iyle görüyoruz. Sonuç, bugün sahip olduğumuzdan daha da parçalanmış bir para birimi manzarası olacaktır. Farklı dijital varlık gruplarının bankaları birbirleriyle işlem yapmak isterlerse, ortak bir kripto para veya fiat para birimi belirleyeceklerdir. Ne karışıklık ama!

USC ile ilgili ikinci en büyük sorun para birimiyle desteklenmesidir. Bir kez parayla destenirsa, o artık bir varlık değil yükümlülüktür, taahhüttür, zimmettir. Bir senetten farkı yoktur. Senetler ile sınır ötesi işlem yapmak aynı zamanda parayı da sınır ötesine taşımayı gerektirir. Yani bugünün sistemini biraz daha kurgu ekleyerek tekrar bir kez daha baştan oluşturmak demektir.

Sonuç olarak,

Evet, Garlinghouse’un düşünceleri böyle. Ancak, Garlinghouse’a biri, XRP’nin madenciliği olmadığı, dolayısıyla halka mal olamadığını anlatmalı. XRP’nin üretiminin maliyeti nedir? Kasalarında çok büyük miktarda XRP tuttukları için sektörü ikide bir manipule ettikleri gerçeğini kripto piyasasında bilmeyen var mı?
Kaldı ki arkasında fiat para birimine de dayanmıyor. banka destekli paralara laf yetiştirmeden projesine baksaydı daha iyi ederdi.
KoinMedya okurlarına bir konuda uyarıda bulunmak istiyoruz. Madenciliği yapılmayan bir kriptonun halka asla mal olamaz. Bu yüzden 2019 yılından itibaren madenciliği yapılan dolayısıyla merkezsiz paraların ön plana çıktığına tanık olacağımızı düşünüyorum.
NOT: Yatırım tavsiyesi değildir.
Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave