Home Kriptopara Haber JPM coin Bitcoin piyasasında bir tuzak mı yoksa bir dönüm noktası mı?

JPM coin Bitcoin piyasasında bir tuzak mı yoksa bir dönüm noktası mı?

JPM coin Bitcoin piyasasında bir tuzak mı yoksa bir dönüm noktası mı?

brave
0

JPM coin Bitcoin piyasasında yeni bir soluk olacak mı? Yoksa bir aldatmaca mı? JPMorgan  bu piyasada yer alabilecek mi? Kripto paralar gelecekte nerede olacak?


JPM coin Bitcoin piyasasında !

Jp Morgan dünyanın en büyük bankalarından biri. Yakın zamana kadar kripto paralara çok da ılımlı bakmayan JP Morgan kendisine ait dolara kilitlenmiş stabil kripto parası JPM coini çıkarma hazırlığı içinde JP Morgan bu çalışmayı Ethereum’dan ayrılan Quorum blokzincir forkunda gerçekleştirecek. JP Morgan dijital hizmetler bölümü başkanı Umar Farooq JPM coin için şunları söylüyor:

JPM coin kendisi aslnda bir para değil. JPMorgan hesaplarında saklanan dolarların dijital bir temsilcisi. Kısaca JPM coin her zaman 1 dolara eş bir değere sahip olacak. Bir müşteri blokzincir yoluyla bir diğerine para gönderdiği zaman JPM coinler anında dolara eşit miktarda transfer edilecek. Bu durumda işin gerçekleşme zamanını azaltacak.”

Herkes blokzincir üzerinde Tether için doğrulama yapabiliyorken, JPM coin giriş sadece kurumsal müşterilere bankalara, brokerlara ya da şirketlere sınırlanmış.

İşin çalışma şekli çok basit. Kurumdaki muhasebe müdürü JPMorgan’a dolar veriyor. Ve birebir karşılık olarak JPM coin alıyor. Ve muhasebe müdürümüz şimdi bunları istedikleri kimseye Quorum özel blokzinciri içinde gönderebiliyor ya da alabiliyor.

İşin aslına bakarsanız kullandığımız fiyat paralar da bu şekilde başlamış. Dedelerimiz bankalara altın verip, altının değerinin yazılı olduğu bir kağıt para almışlar. Daha sonra bu kağıt parayı istedikleri kişiye vermişler, bu kişiler de istedikleri zaman bu kağıt parayı altına çevirebilmişler.

Yavaş yavaş birebir eşit değer gittikçe azalmaya başlamış, ilk önce  0,7’ye 1  ve daha sonra 0,30’a -1 karşılık gelmeye başlamış, En sonunda 70 li yıllarda artık kağıt para altına dönüştürülememeye başlamış. Sonunda fiat para haline gelmiş.

Bu para, geçtiğimiz on yıl içinde bitcoin piyasaya çıkana kadar rakipsiz bir paraydı. Aslında bitcoinin çıkarılması yasal bir olay da değildi ve Satoshi Nakamoto’nun hapse düşme korkusu onun kimliğini açığa çıkarmasına engel oldu.

Yeni para eski bankalar

Bu yeni dijital para gerçekten dahice bir buluş. Temelden para transferini otomatik hale getiriyor. işin ilginç tarafı bu kripto paranın fiyat para ile rekabet etme fikri merkez sağ kesimin çok hoşuna gitti. 2014 yılında İngiltere başbakanı David Cameron ve George Osborn kamuya açık bir şekilde bu yeni kripto paraları desteklediklerini ilan ettiler. 2017 yılının sonu bu kriptoların ne kadar değer kazanma potansiyeli olduğunu göstermesi açısından çok dikkat çekiciydi.

O dönemde JP Morgam CEO’su Jamie Dimon, kriptoları yerden yere vurmaya başladı. Ancak sonunda dolaylı olarak para ile ilgili yapısal bir değişiklik olabileceğini herkes kabul etmeye başladı. JPM coin şimdilik dolar olarak amorti edilebilir ama herkes biliyor ki en küçük bir panik halinde herkes parasını çekmek isteyecek ve JPM coin amorti edilemeyecek.

İşte bu nedenle herkes şimdi merak içinde JPM kendi tokenini başlatabilirmi gerçekten?

Aslında tüm sorun kullandığımız fiyat paradan kaynaklı.  Neden en iyi değere sahip bir para için uzun ve kısa vadede herkes bağımsız olmasın ve Dimon, Fed sözcüsü ve Trump gibilerinin oynadığı bir piyasada var olma mücadelesi versin. bağımsız olmayan bir para birimi üzerinde hakim olanlar onu istedikleri yöne çevirebilirler.

Kısaca kripto paralar bir oyuncak olmaktan çıkıp yeni bir çağın başlangıcı olmaya doğru gidiyorlar. Belki de bir on yıl sonra çok yeni bir piyasa olacak karşımızda: en iyi parayı bulmak için bağımsız bir yarışın gerçekleştiği bir piyasa. Neden olmasın?

Kaynak

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave