Home Altcoin JP Morgan coin Ripple için ne manaya geliyor?

JP Morgan coin Ripple için ne manaya geliyor?

JP Morgan coin Ripple için ne manaya geliyor?

brave
0

JP Morgan bugün ilginç bir çıkış yaparak kripto para çıkaracağını duyurdu. Peki JP Morgan coin Ripple ve diğer kripto paralar için ne manaya geliyor?


JP Morgan Coin Ripple Rekabeti

Buraya tıklayarak okuyabileceğiniz haberimizde size Dünya’nın en büyük bankalarından biri olan JP Morgan’ın kripto para çıkaracağı bilgisini iletmiştik. Birkaç ay içerisinde çıkarılacak kripto paranın “JP Coin” adında olması bekleniyor.

Yayınlanan raporda banka destekli kripto paranın sınır ötesi ödemeler için kullanılacağı, eğer istenilen başarıya ulaşılırsa tüm müşterileri ile paylaşılacağı bilgisine yer verildi. JP Morgan bankası günlük 6 trilyon doların el değiştirdiği bir merkez durumunda. Peki böylesi büyük bir “balina”nın sektöre girmesi kripto dünyasını nasıl etkiler?

Ripple Cenahı

Sınır ötesi ödemeler deyince geleneksel finans yapısında ilk akla gelen kurum SWIFT, blockchain tabanlı firmalar arasında ise Ripple. JP coinin çıkış amacı ödemelerin anlık olarak karşı tarafa iletilebilmesi. JP Coin başarıya ulaşırsa birçok diğer banka onun yolunu takip edip kendi kripto paralarını ortaya çıkarabilirler.

Bankalar hali hazırda SWIFT ağına dahiller. Geleneksel finans sisteminin en önemli kurumlarından olan SWIFT eski ve pahalı olmakla suçlanıyor. Ripple sektördeki bu açığı görerek kolları sıvamış bir blockchain firması. Şimdi Ripple SWIFT’le mücadele ederken bir de JP Morgan’ın başlattığı banka kripto parası düşüncesi ile mücadele etmek zorunda.

Ripple’ın temel argümanı havadan yaratılan milyarlarca XRP’yi ağına dahil ettiği finansal kurum ve bankalara satmak. Bir banka Ripple’dan satın aldığı aracı ürünü mü kullanmak ister yoksa kendi kripto parasını çıkararak onu mu kullanmayı arzu eder?

JP Morgan’ın bu beklenmedik hamlesi piyasada olası 3 etki ile karşılık bulabilir.

  1. JP Morgan coin bankacılık sisteminde baz alınacak temel kripto para olabilir
  2. JP Morgan diğer bankaral esin kaynağı olarak onların da kripto para çıkarmasına sebep olabilir
  3. Rekabet ortamında Ripple fiyat kırıp diğer tüm bankaları kendine bağlama yoluna gidebilir

Bu son seçenek en olası ihtimal gibi görünüyor. JPM bankacılık sektöründe hayli güçlü olsa da monopol olacak kadar güçlü değil. Yani sektörü kendi başına domine edemez. Lakin hükmettiği 6 trilyon dolarlık işlem hacmi büyüklüğü ile Ripple ve SWIFT’e iyi bir rakip olacağı kesin.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave