Home Bitcoin Bitcoin Haber El Kassam Tugaylarının Bitcoin alımına ABD engel oldu
koinmedya_brave

El Kassam Tugaylarının Bitcoin alımına ABD engel oldu

El Kassam Tugaylarının Bitcoin alımına ABD engel oldu
0
fairspin_koinmedya

El Kassam Tugayları (Hamas) tarafından kullanılan bir kripto para bağış hesabı, İsrail sivil haklar örgütünün ihbarını/uyarısını takiben Coinbase kripto para borsası tarafından kapatıldı.  Terör örgütlerinin Bitcoin alımına ABD yasaları izin vermiyor.

Hamas’ın Bitcoin alımına ABD izin vermedi

İsrail gazetesi Jerusalem Post’un Salı günü yaptığı açıklamaya göre sivil toplum örgütü Shurat Hadin-İsrail Hukuk Merkezi, ABD merkezli en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’e bir ihbarda bulundular. İhbar metninde  “Yakın zamanda, ünlü Filistinli terörist grup Hamas’ın şu anda, Coinbase aracılığıyla bağış kabul ettiğini gördük” şeklinde yazıyordu.

“Bu nedenle,  Hamas’a bilerek maddi destek veya kaynak sağlamak ABD federal ceza yasalarının bir ihlali olduğunu bildirmek için size [Coinbase’e] yazıyoruz ve Coinbase’den Hamas’a sunulan tüm hesapları ve hizmetleri derhal sonlandırmasını talep ediyoruz” dedi.

Bakınız: Filistinli paramiliter siyasi parti Hamas Bitcoin talep ediyor

ABD’de, terör örgütleriyle (ki Hamas ABD  terör örgütü listesinde) yapılan finansal işlemleri 1995 Terörle Mücadele Kanunu uyarınca yasakladı.

İslami Direniş Hareketi’nin bir kısaltması olan Hamas, 1987’de Mısırlı Müslüman Kardeşler’in bir parçası olarak kurulan Filistinli militan bir grup. İlk İntifada ve sonrasında İsrail’de intihar saldırıları da dahil olmak üzere saldırılara karşı sorumlu olan grup. Hamas 2007’de Gazze’de seçim kazandı ve o zamandan beri Filistin hükümetine hakim oldu. O zamandan beri İsrail, bölge için bir abluka ve Hamas’a karşı da çok sayıda kısa savaş başlattı.

CoinDesk geçtiğimiz hafta bir İsrail blockchain  analitik firması olan Whitestream’in yakın zamanda Hamas dijital medya kanallarında halktan bağış talepleri keşfetti. Bu durum Bitcoin cüzdanı adreslerine işaret ediyor.

Şirketin kurucusu ve CEO’su Itsik Levy CoinDesk’e verdiği demeçte, “Paylaşılan girdilere dayanarak Hamas blockchain işlemlerinin Coinbase şirket cüzdanlarında faaliyet gösteren adresler tarafından imzalandığını söyleyebiliriz.”

Çok fazla para toplanamadı: Coinbase’e göre, üç adres’te toplamda ancak 4.000 $ değerinden daha az Bitcoin toplandı.

Bununla birlikte, Whitestream’in, söz konusu hesapların potansiyel olarak dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in ve bir kripto para platformu olan CoinPayments’in  hesaplarına Bitcoin gönderdiğini kanıtladı.

Levy, toplam Bitcoin işlemlerinin “sadece yüzde 2’sinin” her türlü suç işlemiyle bağlantılı olduğunu belirtti.

Bakınız: Bitcoin, IŞİD terör örgütünün belini büktü!

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X