Home Altcoin Coinmotion borsasından XRP’yi listeledikten bir gün sonra ilginç çıkış: Ripple (XRP) kriptopara değil

Coinmotion borsasından XRP’yi listeledikten bir gün sonra ilginç çıkış: Ripple (XRP) kriptopara değil

Coinmotion borsasından XRP’yi listeledikten bir gün sonra ilginç çıkış: Ripple (XRP) kriptopara değil

0

Ripple (XRP) kriptopara değil kesinlikle! Bu iddia, XRP’yi listeledikten sadece birgün sonra XRP’nin bir kripto para olmadığını söyleyerek ilginç bir çıkış yapan Coinmotion borsasına ait. Coinmotion neden böyle bir açıklama yaptı?

Coinmotion: Ripple (XRP) kriptopara değil! 

Ripple (XRP) kripto para değil diyerek şaşırtıcı bir açıklama yapan Coinmotion borsası, XRP’nin Ripple olarak bilinen şirketin elinde ciddi ölçüde merkezileştirilmiş bir varlık olduğunu iddia etti. Peki gerçekten de Ripple (XRP) kriptopara değil mi?

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, daha önce bir çok kez XRP’nin “çok net bir şekilde merkezsiz” olduğunu iddia etse de, çoğu kişi bu görüşe katılmıyor. (bknz: Mastercard, Barclay ve Western Union hamleleri sonrası Ripple fiyatında yükseliş beklentisi)

Finlandiya merkezli Coinmotion borsası, XRP’yi listeledikten sadece birkaç saat sonra websitesinde ilginç bir yazı paylaştı ve XRP’nin merkezi sanal bir para olduğunu iddia etti.

Yazıda, borsa yöneticilerinin XRP’nin gerçek bir kripto para olmadığı yönündeki görüşlerini, geleneksel bir blockchain tarafından desteklenmediği ve ana şirket Ripple Labs’ın elinde yoğun bir şekilde merkezileştirildiği iddialarını ayrıntılarıyla anlatıyor.

Neden Ripple (XRP) kriptopara değil?

Daha önce de birçok kez, “Ripple (XRP) kriptopara değil” iddiaları gündeme geldi. Fakat bu kez durum biraz farklı. Coinmotion’dan gelen bu eleştiriler XRP ile ilgili bir FUD oluşturmak amacıyla yapılmıyor. Zira borsa, müşterilerinin yoğun talepleri üzerine bir gün önce XRP’yi zaten listeledi. Coinmotion bu konuyla ilgili sadece endişeli olduklarını ifade ediyor.

“Ripple Labs XRP’yi kontrol altında tutuyor”

Makalede, Ripple’ın (ağ) işlemlerini güvenli hale getirmek için bir blockchain kullanmadığını, bunun yerine Ripple Labs tarafından patentli olan HashTree olarak bilinen bir yöntemi kullandığını iddia ediyor. Ayrıca bu sistemin blockchain’den daha hızlı, fakat çok daha merkezi bir sistem olduğu ifade ediyor.

Coinmotion ayrıca, XRP’nin arz statistiklerinin detayları konusunda şu ifadelere yer veriyor:

“XRP’nin diğer kriptolar gibi madenciliği yapılmıyor. Toplam 100 milyar XRP tokeni çoktan  yaratıldı. Ripple bu miktarın yarısını elinde tutarken, diğer yarısını piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Şu anda bu XRP’lerin yaklaşık % 39’u açık piyasalarda iken, % 61’i Ripple Labs tarafından tutuluyor. ”

“Ripple Labs ayrıca yeni tokenlerin nasıl ve ne zaman piyasalara sürüleceği konusunda da söz sahibidir. Bu, merkezsiz kripto para birimlerinin işleyişine tamamen terstir.”

Makale, yukarıda açıklanan hususlara rağmen, XRP’nin hala başarılı olabileceğini öne sürerek sonlandırılıyor. Coinmotion, XRP’yi kusursuz bir kripto veya blockchain çözümü olarak görmese de modern bir fintech çözümü olarak nitelendiriliyor.

“Merkezi bir sistem, merkezi olmayan blockchain sistemlerinden daha avantajlı olabilir. Büyük ölçekli şirketler ve bankalar gibi büyük kurumlar genellikle yeni sistemlerin benimsemekte oldukça tutucudur. Merkezi sistem, merkezsiz bir sistemden daha az korkutucu görünebilir. ”

Kaynak

Ayrıca bknz:

Bitcoin BTC’nin alternatifleri Jack Dorsey’i neden ilgilendirmiyor?

Ripple XRP ile spam mail saldırılarını önleyebilir!

 

Paylaşarak destek ol !!!
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial