Home Ethereum Ethereum alçalan kanalı kırıyor – ETH nereye kadar yükselebilir?

Ethereum alçalan kanalı kırıyor – ETH nereye kadar yükselebilir?

Ethereum alçalan kanalı kırıyor – ETH nereye kadar yükselebilir?

0
“sportsbet”

Ethereum alçalan kanalı kırıyor ve fiyat yaklaşık olarak yıl başından bu yana bu alçalan kanal içinde hareket ediyordu. Şimdilerde fiyat bu kanalı kırarak uzun zamandır beklenilen yürüyüşüne hazırlık yapıyor gibi.


Ethereum Alçalan Kanalı Kırıyor

Geriye çekilip geniş ölçekli ETH/USD grafiğine baktığımızda fiyatın geniş bir kanal içinde yükselme eğiliminde olduğunu görüyoruz (beyaz trend çizgileri). Daha önce de belirttiğimiz gibi BTC’nin yatay hareketi ETH’yi destek hattına geri çekilmeye zorlayabilir. Çünkü aşağıda daha gidecek yeri var. Lakin er ya da geç kaçınılmaz olan şudur ki fiyat direnç hattına doğru yükselişe geçecektir. Bunun öncesinde fiyatın kendine hakim bir yön belirlemesi gerekiyor. Yönün önümüzdeki aylar içinde belirleneceğine inanıyoruz.

Yukarıda bahsini ettiğimiz iyimser görüşe rağmen günlük işlem hacimlerinin düşük seviyede seyrettiğini görüyoruz. Gerçek alıcıların henüz korkularını terk edemediği için piyasaya giremediklerine şahit oluyoruz. Öncelikle yükselişin ardındaki temel gerekçe henüz dibin görülmemiş olduğuna dair kanıksanmış inanç. İnsan psikolojisinin temel dinamiklerini göz ardı ederek teknik analiz yapamazsınız.

Geçen sene twitter’da ve reddit’te Ethereum’u 400 dolardan satın almak için evini arabasını satabileceğini söyleyen yüzlerce paylaşım vardı. Şuan ETH 100 doların biraz üzerinde ama kimse dönüp bakmıyor. İnsan psikolojisi biraz da böyledir. 400 dolar ucuz gelir, 100 dolar ise pahalı.

Fiyatlar en yüksek değer üzerinden öylesine büyük kırımlara uğradı ki öldüm fiyatına satın almak isteyen bir grup bile türedi. Bu kesim yatırımcı için ETH hangi seviyeye inerse insin alınacak seviyeden hala yukarıda. ETH fiyat beklentisini bu kadar düşük seviyelerde tutanları gerçek dünyaya dönmeye çağırıyoruz.

İlgili: Ethereum destek hattının üzerinde – Gözler 200 dolarda

Birçok yatırımcı yukarıdan alıp aşağıdan satarak zarar etti. Satış yaparkenki ana dinamikleri ise madem ki fiyat düşüyor o yüzden bu seviyeden satarsam daha aşağıdan tekrar alabilirim. Böyle düşünen yatırımcılar için söyleyebileceğimiz şey ETH/USD 4 saatlik grafiğine göz atmaları. Dünkü analizimizde de belirttiğimiz gibi ETH grafiği yükselen bayrak formasyonu oluşturmuş durumda. Hatta fiyat bayrak kısmının direnç hattına dokunmuş durumda. Bayrak kısmı kırıldığında sarı çizgi ile işaretli bayrak direği yüksekliği kadar çıkış beklenir. Buda bizi 200 dolara doğru harekete geçirecektir.

ETH/USD 4H

Bayrağın kırılmaması durumunda aşağı yönlü hareket gözlemlemek mümkün. Yukarıda bahsettiğimiz senaryo olası boğa hareketi durumu. Lakin mevcut durumu her zaman için bir boğa merkezli bir de ayı merkezli okumakta fayda var. Düşüş senaryosunda bayrağın destek hattına kadar yaklaşmak olası ki bu da yeni 2019 diplerinin görülebileceği manasına gelir.

Fiyatın boğa destekli hareket edebileceğine dairdiğer gösterge ise fiyatın 4 saatlik grafikte 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmayı başarmış olmasıdır. Kripto grafiklerinde 200 MA her zaman en önemli destek hatlarından birini oluşturmuştur. Ethereum alçalan kanalı kırıyor ve bundan sonraki hedefi 200 dolar.

Hasılı; ETH grafiğinde düşüşten ziyade yükselişe dair emarelerin olduğunu bilmemizde fayda var.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0