Home Bitcoin Blok boyutu 300KB’ye düşerse Bitcoin ölebilir

Blok boyutu 300KB’ye düşerse Bitcoin ölebilir

Blok boyutu 300KB’ye düşerse Bitcoin ölebilir

0

Luke J, blok boyutunu 1 MB’tan 300KB’a düşürmeyi teklif ediyor. Böyle bir durumda Bitcoin ölebilir yorumunu yapanlar hiç de az değil. Öte yandan Luke J ne dediğini bilmeyecek bir isim değil, kendisi Bitcoin geliştiricilerinden.


Blok Boyutu Düşerse Bitcoin Ölebilir

Kripto dünyasında tartışma eksikmiş gibi bir tartışma da Bitcoin blok boyutu hakkında başladı. Bitcoin yazılımcılarından Luke J. Bitcoin blok boyutunu 1 MB’dan 300KB’a düşürülmesi gerektiğini teklif ediyor.

Merkez yazılıma eklenecek bir kod ile bu değişimin mümkün olduğunu belirtlen Luke J’in bu teklifi esasen yeni değil. Daha önce de blok boyutu çokça tartışılmıştı. Hatta yaklaşık bir buçuk yıl önce 2017 yaz aylarında yaşanan Bitcoin Cash hard forkunun ana sebebi blok boyutu hakkındaydı. Blok boyutunun daha yüksek olması gerektiğini iddia eden Roger Ver ve ekibi böylece Bitcoin ana omurgasından ayrılmış oldular.

Uzmanlar Luke’un teklifinin Bitcoin’in geleceğini sıkıntıya sokacağını düşünüyorlar. Bitcoin Cash ekibi blok boyutunu yetersiz bulurken bir kişi bile çıkıp düşürülmesini teklif etmemişti. Onlara göre 1MB zaten yetersiz seviyede küçüktü.

Boyutun 300KB’a çekilmesi durumunda ilk etkilenecek olan şüphesiz Lightning Network olacaktır. En kötü senaryoda ise işlemlerin diğer ağlara misal Litecoin ve Nano’ya kayacağı düşünülüyor. Teklif şu an için henüz olgunlaşmamış olsa da bir çok yorumcu böyle bir şeyin gerçekleşmesi durumunda Bitcoin ölebilir yorumları yapıyor.

Bitcoin ölebilir

Yukarıda görmüş olduğunuz BTC/USD 1D grafiği. Yani her bir mum çubuğu bir günlük fiyat hareketini simgeliyor. Bitcoin fiyatı son 3 gündür pek bir hareketliliğe şahit olmadı. 3 gün önce neredeyse şu an da oralarda geziniyor.

Yatırımcıların alıcı olarak piyasaya dönmesi için Bitcoin’in 3.800 doları görmesi şart. 3800 dolar seviyesi kritik alım hattı diyebiliriz. Çünkü bu değer 2018 Aralık dibinden ani yükseliş sergilediği ve 4400 e çıktığı hareketin Fibo 50 düzeltme seviyesini temsil ediyor. Buna ilaveten 3800 doların iki mum çubuğu tarafından kırılmaya çalışıldığını ve tam olarak bu seviyede tepki ile karşılaştığını görmemiz gerekiyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial