Home Bitcoin Bitcoin ATM’lerinin yıllık artış oranını biliyor musunuz?

Bitcoin ATM’lerinin yıllık artış oranını biliyor musunuz?

Bitcoin ATM’lerinin yıllık artış oranını biliyor musunuz?

0
“sportsbet”
Bitcoin ATM’lerinin yıllık büyüme oranı nerdeyse %100. Bitcoin ve kripto paraların yaygınlaşmasını gösteren diğer bir gösterge ise Bitcoin ATM’lerinin sayısıdır.

Bitcoin ATM’lerinin yıllık büyüme oranları fevkalade.

Bitcoin ve kripto paralar 14 ayı aşkın süredir devam eden kripto kışında sürekli fiyat kaybediyor. Toplam piyasa değeri 800 milyar dolarlardan 120 milyar dolar seviyesine kadar geriledi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Bitcoin ve kripto paralar dünya geneli gittikçe yaygınlaşıyor. Bunun en güzel belirtileri ise cüzdan sayısında gözleniyor. Çeyrek dönemlik (3 aylık) cüzdan sayısı sürekli artış gösteriyor. Aşağıdaki grafikte bu durum açık biçimde resmedilmektedir.

 

Bitcoin ve kripto paraların yaygınlaşmasını gösteren diğer bir gösterge ise Bitcoin ATM’lerinin sayısındaki düzenli artıştır. Bitcoin’in yaygınlaşmasını yansıtan diğer göstergeler için lütfen tıklayınız.

Coin ATM Radar verilerine göre Bitcoin ATM sayısı 2016 yılından beri nerdeyse her yıl sayısını ikiye katlıyor. Yani yıllık Bitcoin ve kripto para ATM’lerinin büyüme oranı yıllık nerdeyse %100. Aşağıdaki grafikte ise kripto ATM’lerinin aylık sayıları verilmektedir. ATM sayıları da cüzdan sayıları gibi düzenli bir artış eğilimindedir.

1-12 Şubat 2019 tarihi arasında toplam 4,340 adet kripto ATM’si kurulumu gerçekleşti. Bu ATM’lerin 2,438 adeti ABD’de faaliyete geçmiştir. ABD’yi 639 adet ile Kanada, 270 adet ile Avusturya ve 206 adet ile İngiltere takip etmektedir.

Uzmanlar Bitcoin ve kripto para ATM’lerinin daha da yaygınlaşacağını düşünüyor. Bu ATM’leri kullanmak için banka hesabına gerek duyulmuyor.

Bitcoin ve kripto para ATM’lerinin en büyük handikabı ise yüksek işletim ücretidir. %3-%10 arasında bir işletim ücreti kesilmektedir. Bu ATM’lerin yaygınlaşması ile bu oranın daha da azalacağı beklenmektedir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0