Home Kriptopara Haber Hukuki Haber SEC üyesi: Kripto para rehberi yolda

SEC üyesi: Kripto para rehberi yolda

SEC üyesi: Kripto para rehberi yolda

0
“sportsbet”

Kripto para rehberi geliyor. Token satışlarından tahvil kurallarına kadar bir dizi konu hakkında yapılan başvurularda izlenecek prosedürleri netleşmeye başladı. SEC sonunda bu konularda adım atacağını açıkladı.


Kripto Para Rehberi

ABD Tahvil ve Borsalar Komisyonu (SEC) üyesi “kriptocuların annesi” lakaplı Hester Peirce kripto para rehberi üzerine çalıştıklarını duyurdu. Bu sayede projelerin giriştikleri fon toplama çabalarının federal tahvil standartlarına dahil olup olmadığını anlamış olacaklar.

Howey Testi

Her hangi bir varlığın tahvil olup olmadığını belirlemek için üretilmiş bir yöntem var. Bu yönteme “Howey Testi” adı veriliyor. Howey testinde yatırım yapılacak varlığa dair 4 kritere bakılır. Bu şartlar sağlanıyorsa o varlık bir tahvildir. Lakin Howey Testi 1946 tarihli. Yani üzerinden çok zaman geçti ve bu zaman zarfında finansal araçlar ciddi değişime uğradı.

Peirce’nin de belirttiği gibi artık yeni tanımlamalara ve yeni kriterlere ihtiyaç var. Geleneksel tahvillerin aksinme merkeziyetsiz projelerde sermaye artırımı süreci genelde herhangi bir şahıs ya da firma eliyle yapılmaz. ICO dediğimiz fon toplama süreci genelde proje düzenleyicileri ve projeyi tabana yaymakla kendini vazifelendirmiş gönüllüler yani tanıtımcılar tarafından sağlanır.

Peirce’e göre işte bu yüzden Howey testinin çizdiği çerçeve son derece geniş. Mevcut ICO şartlarına uygulanabilir değil.

Herkesin Anlayabileceği Yeni Kriteler

Kripto para rehberi de diyebileceğimiz tahvil ile ICO sürecini yeniden tanımlayacak kritlerin ne zaman yayınlanacağı açık değil. Lakin şurası açık ki yeni yapı daha az teknik kriter içerecek. Burası önemli çünkü SEC’in amacı yeni yönergeyi okuyan her bireyin okuduğunu anlayabilmesi. Bu tutum geçen sene SEC finans direktörü William Hinman tarafından da onaylanmıştı:

“Yeni düzenlemelerin dili düz İngilizce olacak. Ağır hukuki kavramlarla metni boğmayacağız. Bu sayede tüm yatırımcılar sadece bu rehberi okuyarak yatırım yapmayı dşündükleri ICO’nun hangi sınıa dahil olduğunu anlayabilecekler.”

Son Söz:

Devletlerin ve denetleyici – düzenleyici kurumların ilk hedefi vatandaşını olası kötüye kullanım ve dolandırıcılık durumlarından korumaktır. İlk kripto para çıkalı 10 yıl, üzerine konuşulmaya başlanalı 5 yıl, Dünya’yı kasıp kavuralı ise 1.5 yıl olmuş ama hala elle tutulur bir yönerge yok. Saha tamamen başıbozuk. Böylesi bir ortamda iyi projeyi kötüsünden ayıracak göstergelere sahip olamıyorsunuz.

Hem ABD hem de diğer ülkeler bu konuda çok geç kaldı. SEC’in adımı olumlu olmakla birlikte geç kalınmış bir hamle olarak değerlendiriyoruz.

SEC hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0