Home Bitcoin Bitcoin direnç hattına dayandı – Bu sefer kırabilecek mi?

Bitcoin direnç hattına dayandı – Bu sefer kırabilecek mi?

Bitcoin direnç hattına dayandı – Bu sefer kırabilecek mi?

0
“sportsbet”

Bitcoin direnç hattına dayandı peki bu sefer direnci kırmayı başarabilir mi? Belki de cevap short emirler grafiğindedir. Bu iki grafikten birisi direnç hattında diğeri ise destek – kırılırsa beraber kırılacaklar. Ve eğer kırılırlarsa….


Bitcoin Direnç Hattına Dayandı

Bitcoin boğaları belki de önümüzdeki haftalar ve aylarda bile etkisi devam edecek bir bir çıkış gerçekleştirdiler. Ne var ki BTC/USD paritesi hakim direnç hattı altında kalmaya devam ettikçe iyimser tahminlerin hiçbir geleceği yok. Direnç hattı üzerinde gerçekleşen güçlü geri püskürtme hareketi sonrasında dünkü günlük mum kapanışı hattın altında gerçekleşti. Bugünkü günlük mum ise dünkü mumun da altındaydı. Şurası açık ki fiyat önümüzdeki günlerde 21 günlük üssel hareketli ortalama (EMA) eğrisinin altına sarkacak (grafikte mor eğri).

Lakin Cuma günü yaşanan pozitif yönlü hareketliliğe binaen bu seviyelerden short işlem yani fiyatın düşeceğine dair işlem açılmamalı. Çünkü birim risk için alınacak ödül oranı son derece düşük. BTC etkisinde kaldığı düşüş hareketi sonrası güçlü bir düzeltme gerçekleştirmiş oldu. Şimdilik bu seviyelerde kısmi bir destek edindi. Bu bölgenin nihai dip olup olmadığını bilmiyoruz. Lakin bildiğimiz bir şey var ki o da fiyat daha diplere düşecekse bile bunu gerçekleştirmeden önce bir miktar yükselecektir.

Daha önce 2018 sonu fiyat tahmini olarak 25.000 doları gösteren Tom Lee şimdi de 2019 ilk çeyreği için 2270 dolar tahmininde bulunmuş. İlk tahmin ne kadar gerçeklikten uzaksa bu tahmin de o kadar akıl dışı. Çünkü fiyatın o seviyeye sarkması gerçekten çok düşük bir ihtimal. Bir diğer deyişle fiyatın 2270 dolar seviyesine inmesi demek grafiğin 200 Haftalık hareketli ortalama (200W MA) eğrisini kırması demek. Geçmişte fiyatın 200 haftalık MA altına kırdığı oldu ama tarihte bir kere bile bu 200 MA altında mum kapatmadı. Fiyat ne zaman o eğrinin altına gerilese şiddetli bir şekilde tepki görüyor. Uzun ayı sezonundan öğrendiğimiz bir şey varsa o da BTCUSD grafiğinin büyük resmin yalnızca bir parçası oluşu. Bitcoin direnç hattına dayandı diyoruz bu önemli. Şimdi bir de shorts grafiğine bakalım.

BTCUSDShorts Grafiği

Dikkatlerimizi yöneltmemiz gereken en az BTCUSD grafiği kadar önemli bir grafik daha var. O da BTCUSDShorts grafiği. Yani yatırımcıların BTC’nin düşeceği beklentisiyle yaptıkları sell order (açığa satış emir) grafiği. Bu grafik ne zaman yükselse BTC düşer, ne zaman alçalsa o zaman BTC yükselir. Bu yüzden BTCUSDShorts grafiğini doğru okumak Bitcoin fiyatı üzerinde tutarlı analizler yapabilmek için önem arz ediyor. BTCUSDShorts Bitcoin tarihinde satış baskısının nabzını tutan çok başarılı bir gösterge vazifesi yapmıştır. Kasım 2017’de short emirlerde yaşanan şiddetli düşüş sonrasında tarihi zirveler yakalanmıştı.

Buna benzer olarak 2018 başlarında ise short emirler ani yükselişe geçerek Bitcoin ve diğer kripto paraları tahtlarından etmişti. Grafikte gördüğünüz gibi shorts eğrisinin üzerinde hareket ettiği destek şu ana kadar hiç kırılmamış. Ancak bu sefer kırılma olasılığı her zamankinden daha fazla. Çünkü iyice momentum kaybetmiş görünüyor. Son kapanışını hem 200 MA, hem de 21 EMA altında gerçekleştirdi. Yani artık iyice zayıfladı.

Peki shorts desteği kırılırsa ne olur? Son olarak şunu belirtelim ki eğer BTCUSDShorts destek hattı kırılırsa Bitcoin önümüzdeki günlerde 6.000 dolara bile çıkabilir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez, bilgilendirme amaçlıdır.

Daha fazla Bitcoin teknik analiz yazıları için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0