Home Kriptopara Haber SEC üyesi Peirce’den Bitcoin ETF hakkında güzel haberler var

SEC üyesi Peirce’den Bitcoin ETF hakkında güzel haberler var

SEC üyesi Peirce’den Bitcoin ETF hakkında güzel haberler var

0
“sportsbet”

SEC komisyon üyesi Hester Peirce Bitcoin ETF hakkında yüreklere su serpmeye devam ediyor. Son yaptığı konuşmada yine olumlu sinyaller verdi.


Peirce’den Bitcoin ETF Hakkında Güzel Sözler

ABD Tahvil ve Borsa Komisyonu üyesi Hester Peirce son yaptığı konuşmadan anladığımız kadarıyla kendisi hala iş arkadaşlarını Bitcoin ETF onayı konusunda zorlamaya devam ediyor.

İş arkadaşı Robert J Jackson Jnr’ın daha birkaç gün önce yaptığı Bitcoin ETF dostu açıklamalar henüz zihinlerden silinmemişken, 2018’in karanlık günlerinde kripto severlere sürekli umut dağıtan “kriptocuların annesi” lakaplı Peirce bir kez daha sahne aldı. Hatırlayacağınız gibi Robert J Jackson Jnr Bitcoin ETF’nin er ya da geç onaylanacağına inandığını belirtmişti.

İlgili: SEC Delegesi: Bitcoin ETF’ye onay verilecek

Missouri Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bir konuşma yapan Peirce kripto severlerin kendisini desteklediğini, kendisinin de Bitcoin ETF onayı ve token satışında düzenlemelerin hayata geçirilmesi konularında iş arkadaşlarını sürekli zorladığını belirtti.

Peirce geçen sene Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusu reddedilirken kendisi komisyonun görüşünü desteklemediğini deklare etmişti. Bitcoin ETF onaylanması gerektiği görüşünden sonra kripto camiası onu kriptucuların annesi lakabıyla anar oldu.

Aşağıdaki satırlar geçen gün yaptığı konuşmadan:

“Bitcoin ve diğer kripto paralar cehanında ETF hakkında çok büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, bu tür ürünlere ilişkin yaklaşımımızın liyakate dayalı düzenleme esaslı olmadığı konusunda endişe duyuyorum. Bu yüzden desteklenmeyi hak eden kimi ürünlerin potansiyel yatırımcıları bizim yüzümüzden o kripto varlıklardan uzaklaşıyor. Yatırımcıların, kendini kripto para olarak tanımlayan her varlığa bilinçsizce saldırması elbette doğru değil. Ama aynı zamanda üzerinde kripto para etiketi olan varlıklara haksız bir şekilede güvensizlik duyulmasına yol açmamalıyız. Yatırımcılara dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.”

Bu satırları 3’e karşı 1 oyla reddedilen Winklevoss Bitcoin ETF başvurusunda takındığı tavırla birleştirdiğimizde Peirce’in aynı noktada olduğunu görüyoruz. Komisyon mevcut muhafazakar tavrını aynı mantıkla sürdürseydi bugün ne altın ETF’si ne de ham petrol ETF’si onaylanmış olurdu.

İlgili: Kulislerde söylenti: SEC Bitcoin ETF için hazırlık yapıyor

SEC’in Mevcut Tutumu Sürdürülebilir Değil

Peirce’e göre SEC istemeden de olsa kendini tehlikeye atıyor. Mevcut tutumunu devam ettirdiği müddetçe insanların gözünde bir yatırım danışmanına dönüşecek. Aksi halde SEC sermaye piyasalarının adil çalışması ve yatırımcıların korunması gibi hususları göz önünde bulundurmakla sınırlı kalmak yerine, yatırım danışmanı olarak hareket etmek zorunda kalacak.

Winklevoss Kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusunu reddederken SEC gerekçeli kararını da beraberinde yayınlamıştı. Bu gerekçeli karar metninde 5 hususa dikkat çekmişti. Bunlar likidite, güvenli muhafaza hizmetleri, arbitraj, potansiyel manipülasyon ve diğer riskler.

Fidelity ve Bakkt yakında işlemlere başlayacaklar. Fidelity ve Bakkt’ın varlığı bahsi geçen 5 gerekçeden bir kısmı için tam olarak cevap niteliğinde olacak. Bunlara ilaveten şimdiye kadarki en başarılı Bitcoin ETF başvurusu olarak gösterilen VanEck SolidX başvurusu bu ay başlarında güncellenerek yeniden yapıldı.

İlgili: CBOE Bitcoin ETF onayı için yeniden başvurdu

SEC her başvuru reddinde gerekçe metnine zihninden geçenleri yazmak zorunda. Hal böyle olunca yeni yapılan Bitcoin ETF başvuruları da bu gerekçelerde bahsi geçen konuları dikkate alarak pozisyonlarını güncelliyorlar. Sektördeki olumlu gelişmeler de başvurucuların elini güçlendiriyor.

Komisyonda geçen sene sadece Peirce Bitcoin ETF taraftarı iken bu sene Robert J. Jackson’un beklenmedik çıkışıyla bu sayı ikiye çıkmış görünüyor. Umarız bu yıl içinde olumlu bir karar yayınlanır.

SEC hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0