Home Bitcoin Bitcoin yükseldi ama sevinmek için erken olabilir
koinmedya_brave

Bitcoin yükseldi ama sevinmek için erken olabilir

Bitcoin yükseldi ama sevinmek için erken olabilir
0
fairspin_koinmedya

Bitcoin yükseldi ama dereyi görmeden paçaları sıvamamak lazım. Mevcut yükselişin sürdürülebilir olmayabileceğine dair emareleri sizlerle paylaşmak istedik.


Bitcoin Yükseldi Ama Sevinmek İçin Erken

Bitcoin Türkiye saatine göre Cuma günü akşamına doğru 2019’un ilk atılımını gerçekleştirdi. 2 saat içerisinde %9.11’lik yükseliş sergiledi. Yazı yayına hazırlandığı dönemlerde kâr satışlarının da baskısıyla yükseliş oranı %7.23’e kadar geriledi. Kripto severlere derin bir nefes aldıran bu son yükseliş hareketi sürdürülebilir mi hep beraber bakalım.

Yükseliş ve alçalışların teknik göstergelerle açıklanması bir gelenek olduğu gibi gelen iyi veya kötü haberlerin etkisi de malum. Dün yaşanan yükseliş hareketindeki teknik açıklamalar kısmına geleceğiz, önce söylentiler kısmına bakalım.

Öncelikle yükselişin ana dinamiğinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Robert J. Jackson Jr.’ın eninde sonunda Bitcoin ETF onayının geleceğine dair söylemi olduğu yönünde iddialar var. İlgili haberimiz için: SEC’ten sızan bilgiler BTC fiyatı üzerinde roket etkisi yaptı

Sektörün uzun zamandır beklediği müjdeli haberin geleceğine dair birince dereceden yetkili ağızlardan yapılan böylesi açıklamalar şüphesiz büyük etki bırakıyor. Gelin şimdi işin teknik boyutuna göz atalım.

Bitcoin takozu kırdı, peki ya sonrası?

Şu an itibari ile Bitcoin’in ani yükselişi RSI indikatörünü de hareketlendirmiş durumda. RSI 4 saatlik grafikte aşırı alım bölgesine girdi. Bu da geri dönüş sinyali olarak yorumlanır çünkü boğaların gidebileceği daha fazla alan kalmadı. Bir miktar geri çekilme RSI’yı makul seviyelere indirecektir.

Geçmiş analizlerimizde sürekli düşen kama (takoz) oluşumundan bahsetmiştik. Koinmedya olarak yorumumuz düşen takozun kırılması ile oluşan büyük momentumla yükseliş dalgasının tetiklendiği yönündedir.

BTC yükselişin etkisi ile 200 günlük hareketli ortalamayı da kırıp üzerine çıktı. Bu çok önemli bir göstergedir. Fiyat an itibariyle 3641 dolarda bulunan 200 EMA grafiği üzerinde tutunmayı başarabilirse sürdürülebilir yükselişten bahsedilebilir. Yazı yayına hazırlandığında BTC değeri 3659 dolardı.

Uzun Vadeli Görünüm

Orta vadede görünüm bu şekilde iken uzun vadeli görünüme baktığımızda durumun pek de içaçıcı olmadığını görüyoruz. Bitcoin’in 1 günlük grafikte öncelikle sağlam bir destek hattı belirleyip onun üzerinde kalmayı başarması gerek. Aksi takdirde bu yükselişin uzun soluklu değil tek atımlık bir dalga olduğuna hükmetmemiz gerekecek. Haftasonu yaşanacak muhtemel düzeltme hareketi yeni resmi görmemiz için bir temel teşkil edecektir.

Günlük grafikte 55 EMA hattı 3821 dolarda. Şu an için en büyük direnç hattı burası. Bu hat kırılmadığı müddetçe olumlu konuşulmamalı. Düşüş yönünde ise en büyük destek yukarıda belirttiğimiz 3641 dolar hattı. Eğer bu hat aşağı yönlü kırılırsa yükseliş beklentileri sona erebilir. Bitcoin yükseldi ama uzun soluklu olacağına dair yeterli emare henüz oluşmadı.

Bitcoin son 2 yılda bu kadar büyük bir düşen takoz içerisinde hareket etmemiş olsa da daha önce düşen takozları kırmışlığı var. Mevcut düşen takozun ne kadar büyük olduğuna dair 2 gün önce yazdığımız ve bugünleri işaret eden yazımız: Bitcoin son düşüşü yükselişi müjdeliyor olabilir – cevap düşen kamada

Geçmişte Kırılan Düşen Kama

BTC 24 Kasım ile 15 Aralık tarihleri arasında düşen takoz içinde hareket etti. Devamında takozun en dip noktasına ulaştığında başarılı bir yükseliş hareketi ile takozu kırdı. Hatta bu yükseliş işlem hacmi ile de desteklenmişti. Oluşan kamanın en yüksek noktası 4.412 dolardı. Kama kırıldıktan sonra oluşan yükseliş dalgası bu seviyeye çıkamasa da 4.235 dolar gibi son derece yakın bir değere kadar çıkmayı başarmıştı.

İşte bu 4.235 dolar değeri son kırılan düşen takozun da nihai hedefidir. Elbette bu seviyeye kadar çıkamayacak çünkü düşen takoz formasyonlarındaki kırılım hamlesi ile tüm hareketin tamamı geri alınmaz.

Bu yüzden bizim teorimize göre her ne kadar Bitcoin 4235 dolara hatta bir önceki zirve olan 4116 dolar kadar çıkamayacak olsa da o bölgelere yakın kısımlara kadar güçlü bir çıkış gerçekleştirmesi olası. Devamında bu hatların üzerine çıkması beklenmemeli.

İlgili: Bitcoin grafiğinde kimsenin görmediği devasa düşen takoz (kama) formasyonu

Bitcoin fiyatının düşen kamanın zirve noktasından itibaren çekilen Fibo gerecinde %38.2 seviyesine kadar yükseldiğini görebiliriz. Kendiniz denemek isterseniz Fibo retracement gerecinizi 4.235 dolardan başlatıp dip nokta olan 3.340 dolarda bitirmeniz yeterli.

Belirttiğimiz gibi fiyat Fibo 38.2’ye kadar yükseldi ve bir miktar geri çekildi. Bundan sonraki hedefler sırasıyla Fibo 50.0 yani 3682 dolar ve Fibo 61.8 yani 3893 dolar olacaktır. Bu yüzden Bitcoin yükseldi ama temkinli olmakta fayda var.

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X