Home Bitcoin Bitcoin fiyat analizi: BTC ayı sezonu sona ermiş olabilir mi?

Bitcoin fiyat analizi: BTC ayı sezonu sona ermiş olabilir mi?

Bitcoin fiyat analizi: BTC ayı sezonu sona ermiş olabilir mi?

0
“sportsbet”

Dün yaşanan ani yükselişten sonra BTC ayı sezonu sona ermiş olabilir mi yorumları yapılmaya başlandı. Bu tartışmalara bir katkımız olması için grafikleri sizler için inceledik.


BTC Ayı Sezonu Sona Mı Erdi?

Bazı yatırımcılar dün yaşanan yükselişle BTC ayı sezonu sona eriyor hissine kapıldılar. Bir çok analist ise bir çiçekle bahar olmaz, heveslenmenin manasını yok diyerek karşı çıktılar. Şüphesiz iki tarafın da kendince haklı argümanları vardı.

Kripto para hakim fiyat hareketlerinde önemli bir gösterge olarak gösterilen Litecoin dün çift haneli büyüme oranları yakaladı. Litecoin’in oluşturduğu olumlu hava neticesinde Bitcoin ve diğer kripto paralar da arkasına takıldı ve piyasaya toplamda 10 milyar dolarlık yeni sermaye girişi gerçekleşmiş oldu.

İlgili: Litecoin’deki %30 dalgalanma piyasaya 10 milyar dolar kazandırdı

Teknik analistlerin sıklıkla dile getirdiği gibi Bitcoin haftalık grafiğinde en önemli destek 200 SMA yani 200 haftalık standart hareketli ortalama eğrisi. Fiyatın bu seviyenin altına düşmesi halinde kıyamet senaryolarının aktive olacağı söyleniyor. BTC dün yaşanan yükseliş hareketi ile bu hattan bir nebze olsun uzaklaşmış oldu.

Bitcoin mevcut fiyat artışı ile geçen haftaki kayıplarının tamamını telafi etmiş oldu. Öte yandan oluşturduğu daha yüksek dip seviyesi ile hafta bitmeden kazançları geri iade etmeyeceğinin de sinyalini vermiş oldu.

Varlık grafikleri ardışık tepe ve dip yaparak ilerler. Eğer oluşan tepe bir önceki tepeden yüksekse ve devamında oluşan dip önceki dibe nazaran daha yukarıdaysa, bu şablon yükseliş emaresi olarak tanımlanır. Dün itibariyle Bitcoin grafiğinde yaşanan da buydu.

BTC/USD 4H Grafiği

4 saatlik grafiğe baktığımızda bu sürecin devam ettirilmesi için aşılması gerekli direnç hattının 4040 dolar seviyesinde olduğunu görebiliyoruz. Fiyat bu seviyenin üzerinde yeni bir tepe yapabilirse yükseliş trendinin onaylandığı manasını çıkarabiliriz.

Fiyat şu aralar 3621 dolar civarında seyrediyor. Yani Ocak sonu fiyatlarına geri döndük. Peki dünkü yükseliş sırasında BTC hangi seviyeden geri döndü? (BitStamp verilerine göre) 3684 dolardan geri döndü. Bu seviye aynı zamanda Ocak ayı sonlarındaki destek hattıydı. Bir kere daha kırılan destek hattı dirence dönüşmüş oldu.

Bunun tersi de mümkün. Yani önceden direnç olarak hat kırılması ile birlikte desteğe dönüşür. Düne kadar hakim direnç konumunda olan 3476 dolar bölgesi artık en güvenli desteğe dönüşmüş durumda.

Kısaca:

  • Dünkü ani çıkış sonrası BTC ayı piyasası bitti diyenlerde artış var
  • Haftalık grafikte daha yüksek dip oluşmuş durumda.
  • Yükselişin onaylanması için önceki tepe olan 4040 dolar geçilmeli
  • Öncelikli direnç seviyesi 3684, yükseliş sürdürülebilir nitelikteyse önce bu hat kırılmalı
  • Destek seviyeleri ise 3576 dolar ve 3476 dolar seviyesinde.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0