Home Kriptopara Haber 2019’da Bitcoin piyasasında olduğunuz için şükredeceksiniz

2019’da Bitcoin piyasasında olduğunuz için şükredeceksiniz

2019’da Bitcoin piyasasında olduğunuz için şükredeceksiniz

0
“sportsbet”

2019’da Bitcoin piyasasında neler olacak? 2017 harikaydı, 2018 ise tam bir çöküş dönemi. 2019 neden yeniden yükseliş devri olmasın?


2019’da Bitcoin Piyasasında Neler Olabilir?

Herkesin fikir birliğinde olduğu bir konu varsa o da bir kripto kışının tam ortasında olduğumuz. Fiyatlar sürekli düşme eğiliminde olmasına rağmen kimilerine göre korkulacak bir durum yok. Çünkü umutlu olunacak daha çok işaret var. İşte 2019’da Bitcoin piyasasında işlerin neden çok daha iyi gidebileceğine dair birkaç örnek.

Bakkt Sayesinde Kurumsallar Sektöre Girebilir

Bakkt 2019’da kurumsal düzeyde Bitcoin vadeli işlemler borsasını açacak. Bu sayede büyük fonların, gerçek kurumsal yatırımcıların sektöre girebilmesi için alan açılmış olacak. Böyle bir hadisenin örneği 2018 yılında hiç yaşanmadı.

Dünya’nın en büyük bankalarından JP Morgan Bakkt’ı kripto para evrenine giriş için bir tırmanma şeridi olarak kullanabileceklerini belirtti. Her ne kadar alınmış resmi bir karar olmasa da JP Morgan gibi sürekli kripto para sektörü hakkında olumsuz beyanatlar veren kurumsal yapılar bile böyle konuşuyorsa umutlu olmak için sebebimiz var demektir.

Şunu da ifade etmekte yarar var, kurumsal sermayenin gelişi çoğu kişinin beklediği gibi aniden olmayacaktır. Bakkt gibi erişim noktaların sayısı çoğaldığında bile kurumsal sermaye bireysel müşterilere göre daha temkinli davranacaktır. Sektöre daha sakin adımlarla giriş yapacakları için sermaye akışında ani bir yükseliş dalgası beklenmemeli.

Bakkt sektöre tam bir profesyonellik katacaktır. Sektörü daha saygın ve daha güvenilir kılacak önemli bir adım. 2019’da Bitcoin piyasasında bu gibi hamleleri daha fazla görebiliriz.

Ağlar Sürekli Güçleniyor

Circle’ın son yayınladığı rapora göre kripto evrenine dair fiyatlar hariç neredeyse herşey olumlu yönde ilerliyor. Sektörün önde gelen blockchain ağları gelişmeye devam ediyor, her ay yeni yeni merkezsiz uygulamalar (dApps) görücüye çıkıyor. Dahası kripto para projelerinin sürekli yeni ortaklık anlaşmaları yaptıklarına şahit oluyoruz.

Kullanıcı kitlesinin ve sunulan hizmet çeşitliliğinin sürekli arttığına şahit oluyoruz. Bu ikisi birleştiğinde geniş çaplı toplumsal kabul dalgasını tetikleyebilir. Lakin bunun ön şartlarından biri kaliteli merkezsiz uygulamaların üretilmeye devam edilmesi. Şimdiye kadar yapılandan daha iyilerinin yapılması lazım.

Analistlerden Yüreklendirici Tahminler

Fiyatları shillemek yani temelsiz beklenti oluşturup fiyatları yükseltme çabaları kripto dünyasının temel sorunlarından biri. Çıkarcı analistleri bir kenara bırakırsak aklı başında yorumcuların çoğunun birleştiği bir nokta var: Sektör 2019 yılı sona ermeden yeniden güzel günleri görecek. En mütevazi tahminler bile sene sonu olarak 6bin – 7bin dolar hattını işaret ediyor.

Piyasanın yeniden ayağa kalkma sürecini 2017 ikinci yarısında yaşanan süreçle kıyaslamamak lazım. O dönem yaşanan şey açık bir FOMO’ydu. Sektöre girenin bir gün sonra kâr ettiği eşi benzeri ancak 3-4 yılda bir yaşanabilecek bir süreçti. Tamamen istisnaydı. Yeniden olmaz demek istemiyoruz ama beklenti öyle bir FOMO dalgasını yaşamak olmamalı. 2019’da Bitcoin piyasasında FOMO’ya yer olmadığını düşünüyoruz.

Makul beklenti sektördeki olumlu gelişmelerin etkisiyle düşük ivmeli bir yükseliş hareketinin gelebileceği yönünde olmalı. Böylesi bir yükseliş dalgası sürdürülebilir olacaktır. Sektörde taşların yerine oturması için FOMO’ya değil sessiz sakin yükseliş hareketlerine ihtiyaç var.

Kripto Kışı Ne Kadar Sürerse Alım İçin O Kadar Fırsatınız Olur

Aklı başında herkes bu kötü günlerin ilelebet sürmeyeceği konusunda hemfikir. Bu günler geçecek. Bu sadece bir süreç meselesi. 6 ay da kalmış olsa 6 yıl da kalmış olsa en nihayetinde bitecek ve güzel günler gelecek. Güzel günler geldiğinde kripto sektörünün alacağı önünde uzun bir yol olacak.

Kripto kışı ne kadar uzun sürerse, kripto para alımı için o kadar çok fırsatınız olacağı manasına gelir. O yüzden fiyatlar ne zaman dip yapsa, ileride fiyatlar çok yükseldiğinde bu fiyatlardan alım yapmadığınız için hayıflanacağınızı düşünün. Fiyatlar keşke o seviyelere yeniden inse de daha çok alım yapsam diyeceğiniz günler gelecektir. Bu yüzden mevcut durumu alım fırsatı olarak görmekte yarar var.

Not: Yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. En doğru seçenek kendi araştırmalarınızı kendinizin yapması sonucunda vereceğiniz kararlar olacaktır. 2019’da Bitcoin piyasasında yaşanan gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili: 2019 Ripple fiyat tahmini

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0