Home Altcoin Altcoin Haber Ripple Forbes 50 Listesine girdi – Peki listede başka kimler var?

Ripple Forbes 50 Listesine girdi – Peki listede başka kimler var?

Ripple Forbes 50 Listesine girdi – Peki listede başka kimler var?

0
“sportsbet”

Ripple Forbes 50 listesine girmeyi başardı. Listede 5 blockchain projesi daha var. Gelin Forbes’in gelecek vadeden finans ve teknoloji firmaları listesindeki blockchain tabanlı projelere birlikte bakalım.


Ripple Forbes 50 Listesinde

2018 yılı boyunca düşen fiyatlar yatırımcıları büyük sıkıntılara soktu. Lakin projeler bazında gelişmeler devam etti. Finans ve teknolojinin içiçe geçtiği blockchain sektöründe duraklamak söz konusu olamaz. Her iki sektör de büyük bir hızla atılım yapıyor. Bu yüzden blockchain endüstrisi de sürekli üzerine koyarak ilerlemeye devam ediyor.

Forbes geçenlerde gelecek vadeden 50 finans ve teknoloji firmasını açıkladı. İşin ilginci bu 50 firmanın 6 tanesi blockchain tabanlı çözümler üreten firmalar. Bu blockchainin geleceği adına çok önemli bir gelişme.

Forbes’e göre adı geçen 6 blockchain firması geleneksel yöntemlere göre iş yapan finans ve teknoloji devlerine ciddi rakip olabilecek potansiyele sahip.

Blockchain Servis Sektörü: Ripple, Axoni ve Bitfury

Greg ve Jeff Schvey tarafından kurulan New-York merkezli Axoni blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler üreten bir proje. 10 trilyon dolarlık kredi türevleri piyasasını hedefliyorlar. Önerdikleri DLT tabanlı çözümler taraflara ödemeleri, hayati ticari bilgileri ve gerçek zamanlı olarak yapılan hesaplamaları görmelerine yardımcı oluyor. Axoni işlemlerin riskini azaltacak ve verimliliği artıracak şekilde fonksiyon icra ediyor.

Axoni aynı zamanda JP Morgan, Goldman Sachs ve diğer büyük bankalarla çalışıyor ve şimdiden 59 milyon dolarlık büyüklüğe erişmiş vaziyette.

Ripple gelecek vadeden blockchain projeleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Kendini global ödeme devi SWIFT’e rakip olarak konumlandıran Ripple’ın hedefi sınırötesi para transferi ağını eline geçirmek.

Ripple daha şimdiden 200’den fazla finans kurumu ile anlaşma imzalamış durumda. Firma olarak değerinin 5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Listenin bir diğer yıldızı Hollanda merkezli Bitfury. Bitfury, sunduğu blockchain hizmetleri vasıtasıyla yasa uygulayıcılara Bitcoin kullanarak yasadışı faaliyetleri araştırmasına yardımcı olan bir yazılıma sahiptir.

Firma toplamda 150 milyon dolarlık fon sağlamış durumda. Bitfury 2018 yılında 500 milyon dolarlık gelir sağladı. Firmanın piyasa değeri 1 milyar dolar civarında.

Blockchain Borsa Sektörü: Circle, Coinbase ve Gemini

Forbes 50 listesindeki blockchain projelerinden 3 tanesi krito borsacılığı sektöründe iş yapıyor. Bunlar Circle, Coinbase ve Gemini

Circle tam bir finans devi olarak tanımlanabilir. Kripto borsası Poloniex’i satın aldı ve kendi stabil kripto parası USDC’yi piyasaya sundu. Coin Ethereum tabanlı ve ABD dolarına 1:1 değeri ile tanımlı. 8 milyondan fazla müşterisi olan firmanın piyasa değeri 3 milyar dolar.

Coinbase ise San Fransisco merkezli bir kripto borsası. Bünyesinde kripto muhafaza hizmeti vermekle birlikte müşteri portföyü içinde hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar var. Borsa bünyesinde 25 milyondan fazla kripto cüzdanına ev sahipliği yapıyor ve piyasa değeri yaklaşık 8 milyar dolar.

Listenin son misafiri ise Gemini borsası. Winklevoss kardeşler tarafından kurulan Gemini New-York merkezli bir firma. Tıpkı Circle gibi Gemini de kendi stabil kripto parasını çıkardı. Kripto paralarının adı Gemini Dollar (GUSD)

Firma son derece sıkı mali politikaları olan New-York yetkili makamlarından lisans almayı başarmış durumda.

Son Söz

Ripple Forbes 50 listesine diğer 5 blockchain firması ile dahil olmuş oldu. Bu liste belki seneye 6 değil 16 firmayı dahil edecek. Sonrasında belki listenin yarısından fazlası blockchain firmaları tarafından domine edilecek. Önemli olan bu devrimin karşısında değil yanında olmak.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0