Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Kulislerde söylenti: SEC Bitcoin ETF için hazırlık yapıyor

Kulislerde söylenti: SEC Bitcoin ETF için hazırlık yapıyor

Kulislerde söylenti: SEC Bitcoin ETF için hazırlık yapıyor

0
“sportsbet”

SEC Bitcoin ETF için hazırlık yapıyor olabilir mi? Yüzeyde pek hareketlilik görünmese de derinlerde bir yerde birşeylerin harekete geçtiği konuşuluyor.


SEC Bitcoin ETF için Hazırlık Mı Yapıyor?

Yeni bir varlık sınıfının doğması yetmez, bunun bireysel yatırımcı tarafından onaylanması gerekir. Bireysel yatırımcının kabul etmesi de yetmez kurumsal yatırımcı tarafından yatırıma değer bulunması gerekir. Ülkeler finansal akışı mali yasalarca denetleme yoluna giderler ve sermaye sahiplerine yatırımc yapabilecekleri seçenekleri kendileri sunarlar.

Böyle olunca yükselen bir varlık sınıfının yetkili otoritelerce kabul görmesi, tanınması ve kurumsal yatırımcılar tarafından değerlendirilmesinin yolunun açılması lazım. ABD özelinde bu konuyu denetim altında tutan kurum bildiğiniz gibi SEC. SEC’in herhangi bir varlığa izin verebilmesi için o alanın hesap verilebilirlik kritlerleri taşıyacak kadar şeffaf ve manipülasyondan temizlenmiş olması arzu edilir. Yoksa SEC kendine güvenen milyarlarca dolarlık fonları dolandırıcıların kol gezdiği kanunsuz kuralsız bir alana teslim etmiş olur.

Manipülasyon En Büyük Sorun

SEC Başkanı Jay Clayton CoinDesk’in Consensus Invest konferansında kripto para sektörünün yeterli gözlem araçlarından mahrum olduğunu belirtti. Hatta şahsi olarak kendisinin bir Bitcoin ETF onayına hazır olmadığından bahsetti:

“Kendimi rahat ve güvende hissetmem için çözümlenmesi gereken problemler var. En büyük problem manipülasyon. Dijital varlık evreninde yatırımcıların başını döndüren hırsızlık olaylarına şahit oluyoruz. ETF çatısı altında tanımlanan bir varlığın doğru muhafaza hizmetleri ile korunması ve birden ortadan kaybolmamasını sağlamamız gerekiyor.”

SEC 3 Şubat tarihinde bir bildiri yayınladı ve en çok kullanılan blockchainleri baz alan bir veri derleme hizmeti satın almak istediğini beyan etti. İlgili haber için: Bitcoin ETF onayından önce SEC, blockchaini test etmeye hazırlanıyor

SEC yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verdi:

“SEC’in risk izleme konusunda desteklemek, uyumu artırma ve Komisyon’un dijital varlıklar hakkında doğru bilgilendirilmesi için blockchain verileri sağlamak. SEC, mevcut bilgi ve işlem ayrıntılarını içeren kayıtlar dahil olmak üzere, en yaygın kullanılan blockchain defterleri için veri toplama hedefini desteklemek üzere potansiyel kaynaklar için bilgi arıyor.”

Bunu Bitcoin ETF ile ilgili olarak doğru yönde atılmış adımlar olarak yorumlasak da kurumsal sermayenin gözünü bu tarz haberlere diktiği de bir gerçek. SEC’in bu tarz adımlar atması blockchain felsefesinin iki ana ekseni olan mahremiyet ve özgürlük alanlarına zarar verebilir.

Bu bakış açısı bir noktada haklılık payı içeriyor. Çünkü 2017 yılı boyunca ve 2018’ta bir süre ortalığı kasıp kavuran ICO çılgınlığı sırasında bir çok saf yatırımcı büyük emekler vererek kazandığı paraları dolandırıcılara kaptırdılar. Hal böyle olunca düzenleyicilere dönüp hesap sorma hakkını kendinde bulan yatırımcılar SEC benzeri kurumlara hangi ICO’nun dolandırıcılık hangisinin düzgün proje olduğu konusunda sınıflandırma yapmasını talep ettiler.

SEC’in Öncelikleri

Rastlantısal olarak bu şikayetler tam da konu hakkında yetkin iki kurum olan SEC ve OCIE’nin kripto paraları kendi gözlem önceliklerine göre sıralamaya tabi tuttukları döneme denk geldi.

“Bu yılki öncelikler listesi

  1. Kritik Pazar altyapısında uyum ve riskler

  2. Emeklilik fonları da dahil olmak üzere tüm bireysel yatırımcılar

  3. FINRA ve MSRB

  4. Sibergüvenlik

  5. Kara para aklama karşıtı programlar”

Kripto paraları bireysel yatırımcılar açısından hızla büyüyen risk grubuna dahil eden SEC devamında: “ ICO safhasını ve sonrasındaki satışları, el değiştirmeleri ve kripto paraların yönetimini gözlem altına tutuyoruz. Hangi varlıkların tahvil olduğunu hangilerinin olmadığı konusunda karar verme hakkımız saklı tutuyoruz.”

Diğer yandan SEC’in hiç beklenmedik bir şekilde blockchain teknolojisi hakkında profesyonel hizmet alımından bahsetmesi bazı söylentilere neden oldu. Artık bu yıl Bitcoin ETF onayı için gerekli altyapı çalışmalarını tamamlanacağını ve yılın ikinci yarısında beklenen onayın alınacağını düşünenler çoğaldı.

Önünde bu kadar ciddi meseleler dururken SEC’in blockchain konusuna yönelmesi boşuna değil.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0