Home Altcoin İran altın destekli kriptoparasını sundu: PayMon

İran altın destekli kriptoparasını sundu: PayMon

İran altın destekli kriptoparasını sundu: PayMon

0
“sportsbet”

İran altın destekli kriptoparasını sonunda piyasaya çıkardı. PayMon olarak bilinen bu yeni kripto paranın özelliği ne? İran PayMon ile neyi hedefliyor?

İran altın destekli kriptoparasını sonunda piyasaya çıkardı!

Spekülasyonların ardından nihayet İran altın destekli kriptoparasını piyasaya sürdü. Financial Tribune’de yer alan habere göre, ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulmak amacıyla başlatılan PayMon olarak bilinen stable coin geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü. (bknz: Ocak ayında Bitcoin’den daha iyi performans gösteren 7 kripto para)

Piyasaya sürülen İran’ın yeni ulusal kripto para birimi PayMon Persçe’de antlaşma anlamına geliyor ve ekonomik yaptırımların ülke üzerindeki etkisini azaltacak bir araç olarak görülüyor. 

29 Ocak’ta başlayan elektronik bankacılık ve ödeme sistemleri konferansında kripto para biriminin başlatılması planlandı. Yeni kripto para birimi, Bitcoin kullanımına ilişkin yasağın kaldırılması ve İran Merkez Bankası tarafından başlatılan ICO haberi ile birlikte duyuruldu.

Haberde, kriptonun iki aşamada piyasaya sürüleceği belirtiliyor. İran altın destekli kriptoparasını öncelikle bankalar arası ödemeyi kolaylaştırmak ve daha sonra da işlemleri gerçekleştirmek için kullanacak.

PayMon, yerel bir fintech firması Kuknos ile birlikte geliştirildi ve Bank Mellat, Bank Melli Iran, Bank Pasargad ve Persian Bank gibi ülkedeki bazı yerel kripto borsaları ile ortaklık kuruldu.

PayMon’un, ABD’nin son zamanlarda ülke üzerinde ekonomik yaptırımlar uygularken kullandığı uluslararası transfer platformu SWIFT’e alternatif olacağı düşünülüyor.

Venezuela’nın kripto parası Petro başarısız oldu!

İran, ulusal kripto para birimi çıkaran ilk ülke değil. Fakat İran da Venezuela gibi ABD’nin yaptırımlarından kaçabilmek ve ekonomiyi kurtarabilmek için kripto para sektörüne yöneldi. Çünkü bu tür yaptırımlar, 2018’de iki ülke ekonomisinde de aşırı enflasyona yol açtı.

Fakat Nicholas Maduro tarafından ekonomik yaptırımlarla mücadele etmek ve ülkedeki ekonomik krizi atlatabilmek için geçen yıl piyasaya sürülen Petro da ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı ve başarılı olamadı.

Geçtiğimiz günlerde, ABD hazine ve finansal suç kolu FinCEN, yasadışı kripto para birimi kullanımına karşı İran’ı uyardı. İran’ın ulusal kripto para biriminin başarılı olup olamayacağı şimdilik bilinmiyor ancak, ABD’nin yaptırımlarından kurtulabilmesi biraz gibi görünüyor.

Kaynak

Ayrıca bknz:

Fidelity kripto boğa koşusunu tetikleyebilir mi?

Ayı piyasasında 2 milyon dolar kaybetti ama hala Bitcoin BTC’nin yükseleceğinden emin!

Coingate sayesinde Ripple binlerce mağazada kabul edilecek

Skrill ile Ripple (XRP) nasıl satın alınır?

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0