Home Bitcoin Bitcoin ve Ethereum halving yükselişi tetikleyecek

Bitcoin ve Ethereum halving yükselişi tetikleyecek

Bitcoin ve Ethereum halving yükselişi tetikleyecek

0
“sportsbet”

Bitcoin ve Ethereum halving ne getirecek? Yazımızda bunu incelemeye çalışacağız. Son 72 saatte kripto marketin değeri Bitcoin ve Ethereum’un hafifçe toparlanmasıyla 3$ milyar artarak 114$ milyara ulaştı.


Bitcoin ve Ethereum 29 Ocak’tan bu yana yaklaşık %3 geri yükseliş gösterdi ve şu an itibariyle sıkı bir fiyat aralığında salınıyor.

 

Baknız: Bitcoin Halving nedir? BTC fiyatı üzerinde neden bu kadar etkili?

“Moon Overlord” online takma isimli bir tüccar major kriptoların tarihi performansı göz önüne alındığında, Bitcoin, Litecoin ve Ethereum block ödül halvinginin orta vadede bu 3 dijital değerin güçlü bir şekilde iyileşmesine yarayacağını iddia etti.

Bitcoin ve Ethereum halving fiyatlarını nasıl etkileyebilir

Bitcoin’in sabit tedariği nedeniyle yalnızca %1, 0.28 BTC’den fazlasına sahip olabilir.

Eski bir Google ürün direktörü olan Steve Lee bunu şöyle açıklıyor:

“Eğer 0.28 BTC’niz var ve HODL yapıyorsanız şuna emin olabilirsiniz. Dünya popülasyonunun sadece %1’i sizin kadar Bitcoin’e sahiptir. Daha fazlası değil. Bugün yapacağınız 1,830$ gibi mütevazi bir yatırım, geleceğin Bitcoin dünyasında sizi %1’e sahip olanlardan biri yapacaktır.

BTC 21 milyonluk arzına yaklaşırken network üzerindeki işlemleri doğrulayan madencilere sağlanan block ödülleri, network tarafından üretilen BTC miktarını azaltmak için düşürülüyor.

Pek çok analist halvingin zaten fiyatlandırıldığına inanıyor. Çünkü gerçekleşmeden yıllar önce yatırımcılar tarafından bekleniyordu.

Bakınız: Yaklaşan Litecoin halving LTC fiyatlarını arttırması bekleniyor

Fakat bir tüccar Bitcoin ve Litecoin block ödüllerinin halvingi ve Ethereum’un block ödülünün %33 düşmesinin, kripto markette boğa momentumuna neden olabileceğini düşünüyor:

“LTC Ağustosta halving yapacak, ETH Şubat ayında block ödüllerini %33 azaltacak. BTC 1 yıldan biraz fazla bir süredir yarılanıyor(halving). Block ödüllerinin düşürülmesi ve halving kripto tarihindeki  boğa momentumunu en fazla tetikleyen  etkinlikler. Şimdi dikkat kesilme ve birikim zamanı.”

Daha önce de tüccar, halving pompasının geleneksel olarak BTC’nin yükselmesinden yaklaşık 1 yıl önce başladığını iddia etmişti.

Bitcoin block ödüllerinin Mayıs 2020’ye kadar %50 azalması bekleniyor. Bu da madenciler tarafından çıkarılan yeni BTC’lerin oranını düşürecektir.

Block ödülleri halvingi BTC’nin dolaşımdaki tedariğini sınırlayacak. Eğer talep aynı kalır ya da artarsa fiyatı etkileyebilir.

Kasım 2017’de Chainalysis kıdemli ekonomisti Kim Grauer, Bitcoin’in dolaşımdaki tedariğinde düşmenin zaten fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına karar vermenin karmaşık olduğunu söyledi:

“Bu çok karmaşık bir soru. Bir taraftan market kapasitesinin doğrudan hesaplamaları kayıp coinleri dikkate almamakta. Bu alanın ne kadar spekülatif olduğu göz önüne alındığında market kapasitesi hesaplamakları, harcama aktivitelerini etkileyen market ekonomik modellleri haline dönüşebilir.”

Genellikle, bilhassa kripto paraları uzun dönemli yatırımlar olarak düşünen yatırımcılar için block ödülleri halvingi marketin toparlanmasını ateşleyebilecek pozitif bir katalizör olarak görülüyor.

O zamana kadar kripto marketin performansı nasıl olur

Eğer bazı tüccarların beklediği gibi Mayıs 2019’da halving BTC fiyatları üzerine etki etmeye başlarsa bu zaman çerçevesi  diğer bir öngörü ile çakışacak: Willy Woo gibi bazı analistler kripto marketin 2019’un 2. Yarısında düzeleceği öngörüsünde bulunuyorlar.

 

Binance Coin ve TRON gibi bazı istisnalar dışında, son 3 ay boyunca major kriptoların çoğu ve küçük market cap tokenleri BTC ve USD’ye karşı zayıf performans gösterdiler.

Fakat eğer momentumunu orta-3000$ alanında tutmayı başaramazsa BTC 3000$’ın altında bir düşüş için savunmasız kalmayı sürdürecek.

BTC 12 ayın en düşük seviyesi 3,122$’ı gördükten sonra son 3 haftadır 3000$ destek seviyesini savunmada başarılı oldu.

Kısa dönemde, kilit destek seviyelerinin altına düşmeyi önlemek için major kriptoların sıkı fiyat aralıklarında stabil kalmayı sürdürmeleri gerekiyor.

 

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0