Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Söz konusu para aklama olunca bankalar Bitcoin’den çok daha başarılı

Söz konusu para aklama olunca bankalar Bitcoin’den çok daha başarılı

Söz konusu para aklama olunca bankalar Bitcoin’den çok daha başarılı

0
“sportsbet”

Kara para aklama konusunda bankalar Bitcoin’den çok daha fazla suçlu diyebiliriz. Global kara para aklama ağı genel itibariyle fiat paralar ve bankalar üzerinden yapılıyor. Bu kirli alanda Bitcoin’in payı ise zannedilenden çok daha az. 


Bankalar Bitcoin’den Çok Daha Karanlık

28 Eylül 2018 günü Wall Street Journal’ın yayınladığı rapora göre suçlular son 2 yılda kripto borsaları üzerinden 90 milyon dolar değerinde kara para aklamayı başardılar. Bu rakam ABD merkezli kripto-kripto borsası ShapeShift’in kimlik verileri olmadan şüpheli bir şekilde işlem açan müşteriler üzerinden ulaştığı veriler.

Buna karşılık ShapeShift CEO’su Erik Voorhees şüpheli işlemlerin nasıl yanlış anlaşıldığına dair ikna edici örnekler verdi. Ayrıca, ABD’yi “ilgili bilgileri ihmal etmek” ve ShapeShift’in sunduğu verileri manipüle etmekle suçladı.

Voorhess öncelikle şunu belirtti. Kimse suçluların kara para aklamak için Bitcoin ve kripto paraları kullandığını inkar etmiyor. Darknet üzerinde kurulan Silk Road’ı hatırlayın. Silk Road insanların el altından Bitcoin karşılığında uyuşturucu ve diğer illegal materyalleri satın alabileceği regüle edilmemiş bir borsa. Kurucusu ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılsa da bu tarz işlemlerin önünü açmış oldu.

Hatta Avrupalı bir uyuşturucu kartelinin Finlandiya merkezli kripto ticaret firması üzerinden 9.1 milyon dolarlık uyuşturucu gelirini akladığı biliniyor. Lakin tüm bu meblağların bankacılık sektöründe dolanan kirli paranın yanında çerez parası olarak kaldığını da belirtmekte yarar var.

Mali Suçların Mukayesesi

19 Eylül 2018 tarihinde Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank’ın Estonya şubesi Rusya’dan Avrupa’ya tam 230 milyar dolarlık şüpheli hareket gerçekleştirdi. Yalnızca bu işlem ShapeShift hakkındaki iddiaların 25.000 katından fazlası. Bu rakam o dönemlerde kripto para toplam büyüklüğü olan 210 milyar dolardan bile fazlaydı. Şu anda bu değerin son derece masum bir seviyede yani 113 milyar dolar bölgesinde olduğu biliniyor.

Dahası Danske Bank’ın yaptığı devasa işlem hacmi ile Rus avukat Sergei Magnitsky’nin öldürülmesi arasında korkutucu bir bağ var. Forbes gazetecisi Frances Coppola’nın da belirttiği gibi Danske Bank Putin’in gerçekleştirilmesini istediği işlemlerde bir aracı olarak kullanılıyor. Havale edilen paranın içinde Hermitage Capital Management’in 230 milyon dolarlık vergisi de olduğu belirtiliyor.

Bu havaleyi haberleştirdiği için hakkında dava açılan Sergei Magnitsky kendini savundu ama hapse girmekten kurulamadı. İçeri atıldıktan sonra olan oldu ve gazeteci şüpheli şartlar altında hayata veda etti. Bazı güçler tarafından susturuldu desek daha doğru olur.

Bankalar Yılda 2 Trilyon Dolar Para Aklıyor

Bloomberg bankaların karıştığı ve son 10 yılda gerçekleşen para aklama işlemlerine ait bir infografik yayınladı. Danske Bank’ın liste başı olduğu grafikte kimler yok ki; JP Morgan Chase, City Group, ING, HSBC, Commerzbank, Deutsche Bank, Danske Bank, Standard Chartered, Commonwealth Bank of Australia, 1MDB ve diğerleri. Bu listede kripto paralar üzerinden iş yapan tek banka yok. Hepsi fiat paralar üzerinden para aklıyorlar.

Bloomberg’n aktardığına göre bu bankalar yılda 2 trilyon dolarlık kirli parayı aklıyorlar. Europol tarafından duyurulan bir diğer rapora göre Dünya üzerindeki kara para aklama faaliyetleri geleneksel bankacılık sistemleri üzerinden yapılıyor Ve bu bankalar bilindik fiat paraları kullanıyorlar, kriptoparaları değil.

Kripto para dünyası gizliliği ön plana çıkaran Monero, Dash ve Verge gibi projeler ortaya çıkarsa da merkezi hükümetlerden gizli iş yapmak isteyenler bunlara yönelmiyor. Oturmuş ve işleyen bir sistemleri var. Gerekmedikçe bu sistemi değiştirmeyeceklerdir. Kara para aklama faaliyetleri kimi zamana merkezi hükümetlerden gizlenme amacıyla yapılırken kimi zaman da bizzat merkezi hükümetler eliyle gerçekleştirilir.

İşte böylesi durumlarda aklanan para miktarı çok daha büyük olur. İşte bunu durdurmanın imkanı yoktur. Birleşmiş Milletlerin 2011 tarihli raporunda Dünya üzerinde hareket eden gayrı nizami paraların ancak %1’ine el konuşabildiğinden bahsedilmektedir. Durum bu kadar vahimken Bitcoin ve kripto paraları kara para aklama sistemi ile ilişkilendirip suçlamanın iyi niyetle bağdaşır yanı bulunmamaktadır. Bankalar Bitcoin’den çok daha fazla kirli paraya gömülmüş durumdadır.

Kriptoparalar hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0