Home Altcoin Proof of stake ataklarına karşı en sağlam kripto para Cardano

Proof of stake ataklarına karşı en sağlam kripto para Cardano

Proof of stake ataklarına karşı en sağlam kripto para Cardano

0
“sportsbet”

Proof of stake saldırılarına karşı en sağlam kripto para Cardano (ADA). Kripto para sektörüne yönelik siber saldırılar arttıkça, insanların kripto para alırken baktıkları ilk şey güvenlik mekanizmaları olmaya başladı. Hadi haberimizin detaylarına bakalım.


PoS saldırılarına karşı en sağlam kripto para Cardano

 

ABD’li bir grup güvenlik uzmanı yeni bir araştırma yaptılar. Yaptıkları araştırmaya sonucunda, PoS algoritmalarında 26 adet ölümcül sonuçlara neden olabilecek güvenlik açığı tespit ettiklerini bildirdiler.

Araştırmacılar, hali hazırda kullanımda olan ve PoS algoritmik sistemini kullanan pek çok kripto paranın, bu açıklara karşı kesin bir çözüm yoluna gitmeyip hafifletici önlemler aldıklarını belirtti.

Bu konuyla alakalı yazılan makalenin bir diğer önemli konusu ise,PoS algoritmalarına yönelik yapılabilecek saldırılardan en az etkilenecek kripto paranın belirtilmesi oldu. Makalede güvenlik açısından en sağlam kripto para Cardano olarak bildirildi.

Araştırmacı grup ilk 100’de bulunan hemen hemen her kripto para üzerinde çalıştıklarını ve Cardano’nun PoS algoritmalarına karşı yapılabilecek Fake Stake saldırılarına karşı en sağlam kripto para olduğu kanısına vardıklarının altını önemle çizdi.

Cardano neden farklı?

Pek çok popüler kripto para, Fake Stake saldırılarına karşı savunmasız olsa da, Cardano’da güvenlik açığı bulunmuyor. Bunun nedeni IOHK topluluğunun Cardano’yu oluşturmak için farklı bir yol benimsemiş olmaları.

IOHK topluluğu, bilinen bir Bitcoin varyasyonu oluşturarak kolay yolu seçmek yerine, dünyanın önde gelen akademisyenlerini ve araştırmacılarını, sıfırdan yeni bir protokol ve kod temeli oluşturmak için işe aldı. Ve onlardan, yazılacak yeni protokollerin, Bitcoin’le eşdeğer veya daha iyi, ancak tamamen PoS üzerine kurulmuş bir sistem kuracaklarına garanti vermelerini istediler.

Sonuç olarak ortaya Cardano (ADA) çıktı. Cardano, aşılamaz olarak nitelendirilen ve dünyanın ilk kanıtlanabilir güvenli protokolü olan Ouroboros PoS protokolü üzerine inşa edildi. Ouroboros, Cardano’yu, Fake Stake saldırılarına karşı hassas olan ve PoSv3 sistemleriyle oluşturulan pek çok kripto paradan, çok daha güvenli bir hale getirdi.

Sonuç olarak:

Daha önceki Cardano (ADA) haberlerimizi okuduysanız, Cardano’nun diğer kripto paralardan bariz bir şekilde ayrıldığının idrakine varmışsınızdır. Ancak bu farklılık Cardano fiyatlarına henüz yansımış değil. Ancak Cardano Topluluğu, zaten kısa vadeli bir şey beklemediklerini ancak uzun vadede Cardano’nun, Bitcoin’i tahtından edebilecek seviyeye geleceğine inandıklarının defalarca duyurmuştu.

İlgili Haber: Cardano ilk beş kripto para arasına girecek. Bknz.

Sağlıcakla kalın.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0