Home Altcoin Ripple grafiğinde çift dip formasyonu mu oluşuyor?

Ripple grafiğinde çift dip formasyonu mu oluşuyor?

Ripple grafiğinde çift dip formasyonu mu oluşuyor?

0
“sportsbet”

Ripple grafiğinde çift dip formasyonu oluşmak üzere. Çift dip formasyonu ne anlama geliyor? Bu formasyon, 0,30 doların altına düşen XRP fiyatını nasıl etkileyecek? XRP’de kısa, orta ve uzun vadeli fiyat görünümü nasıl? Tüm bu soruların cevabı yazımızda…

Ripple grafiğinde çift dip formasyonu oluşabilir!

XRP’de uzun vadeli görünüm

XRP’nin haftalık grafiğine baktığımızda, fiyat 0.27 $ – 0.30 $’lık destek seviyesinde işlem görüyor. (Yazının yayınlandığı sırada 0.290 $’dan işlem görüyor.) Bu destek başarısız olursa, bir sonraki destek seviyesi 0.14 – 0.17 $ arasında olacaktır. (bknz: Dikkat: Ripple (XRP) 0.30 doların altına düştü – Gidişat nereye?)

XRP fiyatı, 7 ve 21 günlük hareketli ortalamaların ve Ichimoku indikatörünün altında işlem görüyor ve 7 günlük hareketli ortalamaya çok yakın bir dirençle karşılaşıyor. Ayrıca, MACD göstergesi uzun bir konsolidasyon sürecinin ardından düşüş eğiliminin gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Orta vadeli XRP fiyat beklentisi 

3 günlük XRP grafiğine baktığımızda, XRP fiyatının en son 2018’in Ağustos ve Eylül ayında gördüğü en düşük seviye olan 0,27 dolar seviyesine yakın olduğu görülüyor. XRP fiyatı ayrıca düşüş eğilimini gösteren 7 ve 21 günlük MA (hareketli ortalama)’ların altında işlem görüyor.

RSI (Göreceli Güç Endeksi) 45 seviyesinde ve aşırı alım ya da satım sinyali vermiyor.  

Ayrıca, MACD göstergesi de düşüş sinyalinin devam edeceğine işaret ediyor.

Günlük grafiğe bakıldığında, daha önceki fiyat hareketlerinde gerçekleşen simetrik üçgen formasyonunun kırıldığı görülüyor. Fakat bu formasyona göre düşüş yönlü hareketlerin işlem hacminde artış olması gerekirken işlem hacminde pek bir değişiklik olmadı.

Trend çizgisi yalnızca iki kez test edildi ve bu işlem hacmine yansımadı. Bu yüzden simetrik üçgen formasyonu muhtemelen işlevini kaybedecek. Bunun yerine Ripple grafiğinde çift dip formasyonu gibi farklı bir formasyon oluşacak. Peki Ripple grafiğinde çift dip formasyonu ne anlama geliyor?

Çift dip formasyonu, Çift tepe formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların dip yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur. Birinci dipte işlem hacmi en yüksek seviyededir. Birinci dipten gelen alımlarla piyasada yükseliş görülür; fakat bu yükseliş sırasında işlem hacmi daralmaya devam eder.  

İkinci dibin en alt seviyesinden itibaren hacim fiyat ile birlikte yeniden yükselmeye başlar. Genellikle 2. dip 1.dibin biraz üzerindedir ve çift dip formasyonunda 2. dip ilkine göre daha hafif fiyat hareketleriyle oluşur. Çift dip formasyonunda 2. dipten dönen fiyatlar direnç seviyesini aşarken işlem hacminin de yükselmesi beklenir. 

XRP kısa vadeli fiyat görünümü ve fiyat tahmini

6 saatlik grafiğe bakıldığında, fiyatta % 100 geri çekilme görülüyor. Bu geri çekilmenin ardından XRP fiyatı 10-17 Aralık değerlerinin altına düşüyor.

RSI kısa vadede 20 seviyesinde. Bu da, 30‘un üzerine geri gelmeden önce aşırı satım olduğunu ve sonrasında az bir miktarda yükseliş eğilimi görülmeye başladığına işaret ediyor.

6 saatlik grafikte görülen küçük destek alanı muhtemelen işlevini gerçekleştiremeyecek ve  fiyat 0.27 – 0.30 $ destek alanının altına düşmeye devam edecek.

Kaynak

Ayrıca bknz:

Kripto kışı Bitcoin şehri Zug’a uğramadı

Uzmanlar: Bitcoin (BTC) düşüşünü sürdürecek

Ripple XRP uzun dönem fiyat görünümü

 

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0