Home Altcoin Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV) gibi dolandırıcı ETH hard forklarına itibar etmeyin!

Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV) gibi dolandırıcı ETH hard forklarına itibar etmeyin!

Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV) gibi dolandırıcı ETH hard forklarına itibar etmeyin!

brave
0

Ethereum Classic Vision diye bir şey duydunuz mu? Peki ya Ethereum Nowa? Bunları duymuş olmanız dolandırıcıların kitle iletişim araçlarını ne kadar ustaca kullandıklarının kanıtı. Aman dikkat!


Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV)’ya Dikkat!

Yer gök Ethereum Constantinople hard forku haberleri ile çalkalanıyor. Dolandırıcılar da bu fırsattan istifade yeni projerini hayata geçirme derdinde. Son projeleri yaklaşan Ethereum hard fork ürünü olarak ortaya çıkacağını duyurdukları iki sahte para. Sahte paraların adı da hazır: Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV)

Fırsatçılar 16 Ocak’ta gerçekleşmesi beklenen ETH hard forku sonrası cüzdanlara dağıtılmak üzere ETN ve ETCV vaadinde bulunuyorlar. Bu maksatla muhataplarından talep ettikleri özel anahtar sayesinde tüm cüzdanı boşaltıyorlar.

Dolandırıcılar o kadar ileri gittiler ki ETH hard fork tarihini bile manipüle ettiler. ETCV hard forku için 11 Ocak tarihini, ETN hard forku için ise 12 Ocak tarihini adres gösterip inandırıcılıklarını artırmaya çalıştılar.

Bitcointalk’ta adına sayfa açılan sahtekarlar için herkes uyanık olmaya davet edildi. İlgili sayfaya bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Projenin sitesi olarak gösterdikleri link ise apayrı bir dava konusu. Websitelerini ziyaret edenlere airdrop teklifi sunduktan sonra tuzağa çektiği kurbanlarını bir miktar ETH yollamaya davet ediyorlar. Ardından da ETN gönderecekleri vaadiyle özel anahtar talebinde bulunuyorlar.

ETH gönderilmesini talep ettikleri cüzdan adresini Etherscan’da arattığınızda karşısına çıkan uyarı şu şekilde:

“Buraya hiçbir şey göndermeyin. Dolandırıcı airdrop/fork faaliyeti tespit edilmiştir.”

Siz değerli okuyucularımızı dün şu haber vasıtasıyla uyarmıştık: Uyarı! Ethereum hard forku öncesi dolandıcılar işbaşında

Hem Binance hem de OKEx geliştirici ekibi yaklaşık 10 gün öncesinden hard forka destek vereceklerini duyurmuştu. İşin ilginci her iki kripto borsası da ilave ETH blockchaini oluşumu konusunda ek bilgi vermedi. Bu da doğrudan doğruya ETN ve ETCV hard fork ürünlerinin hayal mahsulü olduğunu doğrular.

Şunu da ilave etmeden geçmek istemiyoruz. Metamask, Ethereum Classic Vision sitesine erişmek isteyen kullanıcılara şu uyarıyı veriyor:

“Bu domain adı Metamask tehlikeli ve zararlı siteler listesine kayıtlıdır. Elimizdeki bilgilere göre bu site güvenliğinizi tehdit edecek unsurlar içermektedir. MetaMask siteye sınırlı erişim imkanı uygulamaktadır. Devam etmek isterseniz riski üstlenmiş olursunuz.”

(İlgili: Ethereum hard forkunu destekleyen kripto borsa sayısı 19’a çıktı)

Constantinople hard fork haberleri için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave