Home Ethereum Ethereum Constantinople hard forkundan ne beklemeliyiz?

Ethereum Constantinople hard forkundan ne beklemeliyiz?

Ethereum Constantinople hard forkundan ne beklemeliyiz?

brave
0

Ethereum Constantinople hard forkundan beklentimiz ne olmalı? Ethereum Vakfından Hudson James bu soruya kısaca “iyimser olmalıyız” yanıtını veriyor.


Ethereum Constantinople Hard Forkundan Beklentiler

Constantinople Ethereum’un şimdiye kadar planlı olarak gerçekleştireceği 5. sistem güncellemesi. Peki Constantinople için hard fork mu demeliyiz yoksa sistem güncellemesi mi? Buterin bu konuda hard fork tabirini kullanmama taraftarı. Zcash’in yaptığı gibi sistem güncellemesi denmesi taraftarı.

(İlgili: Buterin’den Constantinople için ZCash göndermesi)

16 Ocak günü gerçekleştirilmesi beklenen hard fork esasen bildiğimiz manada yan bir zincire (dolayısıyla coine) izin veren bir fork değil. Yapılacak işlem ağdaki tüm düğümlere tek taraflı olarak yeni fonksiyonların eklenmesinden başka bir şey değil.

Bu tür sistem güncellemelerinin şöyle bir riski var ki eğer kullanıcıların hatırı sayılır bir kısmı güncellemeyi reddederse zincirin bölünmesine sebebiyet verebilirler. Tıpkı 2016’da gerçekleşen hard fork sırasında ortaya çıkan Ethereum Classic (ETC) örneğinde olduğu gibi.

Constantiople Hard Forku Ne İşe Yarayacak?

Öncelikle Constantinople zorluk bombasını geciktirici etki yapacak. Çünkü güncelleme madencilik zorluk seviyesini düşürecek. Ağın güvenliğini sağlayan madencilerin blok başına kazanacakları ödül 3 ETH’dan 2 ETH’a indirilecek. Bu elbette madencilerin hiç hoşuna gitmedi. Buna rağmen en büyük madencilik havuzları sistem güncellemesini desteklediklerini açıkladılar.

Constantinople Ethereum ağına 5 yeni güncelleme sunmuş olacak. Bu güncellemelerin tamamı geliştiricilere yönelik. Yazılımcılar bu sayede akıllı sözleşmelerin ve merkeziyetsiz uygulamaların geliştirilme sürecine daha hakim olacaklar.

Çekirdek geliştirici ekipten Nick Johnson’a göre EIP 1283 güncellemesi gas ölçüm sisteminde yapılacak yeniliği içeriyor.

“Bununla beraber, yeni kodlama modellerini düşük maliyetli hale getirmenin yanı sıra, sözleşmeler için gereksiz gas kullanımını azaltabiliriz”

Bir diğer güncelleme çoğu geliştiricinin Constantinople’un en önemli güncellemesi olarak gösterdiği EIP 1014. Skinny CREATE2 olarak da isimlendirilen yenilik 2 yeni ölçeklenme çözümüne zemin teşkil etmesi umulan bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor.

Turbo Geth’den Alexey Akhunov EIP 1014 Ethereum’un gelecekteki tüm değişimlerini kökten etkileyebilecek bir güncelleme. Bu sayede Ethereum platformunda veri depolama maliyetleri değişmiş oluyor.

“Bir diğer heyecan verici (aynı zamanda korkutucu) gelişme ise CREATE2’nin akıllı sözleşmelerin yok edildikten sonra bile aynı adreste yeniden yaratılmasına izin vermesi.”

Constantinople ayrıca 2 farklı güncellemeyi daha içeriyor. Bunlar EIP 145 ve EIP 1052. Bunlar da Ethereum bazlı akıllı sözleşme geliştiriciliğini kolaylaştıran ve mevcut operasyonların ETH kodlarıyla devamına izin veren gelişmeler.

Johnson gelişmelerin tamamı nazara alarak şu yorumu yapıyor:

“Bu geliştirmeler sayesinde Ethereum ağını kullanarak ulaşmak istediğimiz hedeflere çok daha kolay erişmiş olacağız.”

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

(İlgili: Uyarı! Ethereum hard forku öncesi dolandırıcılar işbaşında!)

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave