Home Bitcoin Bitcoin balinaları uyandı – Peki bu Bitcoin (BTC) fiyatı açısından ne manaya geliyor?

Bitcoin balinaları uyandı – Peki bu Bitcoin (BTC) fiyatı açısından ne manaya geliyor?

Bitcoin balinaları uyandı – Peki bu Bitcoin (BTC) fiyatı açısından ne manaya geliyor?

brave
0

Bitcoin (BTC) fiyatı açısından Bitcoin balinalarının uyanması ne anlama geliyor? 10 Ocak’ta Bitcoin’i 4000 dolar bandından 3600 dolara düşüren satışlar gerçekleşti. Düşüşün ardından Bitcoin balinalarına ait uyuyan hesaplar araştırıldı ve son iki yıldır aktif olmayan hesaplarda hareketlilik olduğu görüldü.

Bitcoin balinalarının uyanması Bitcoin (BTC) fiyatı açısından ne ifade ediyor?

Bitcoin’in tarihi boyunca, uyuyan cüzdanların aktif olduğu zamanlar ani fiyat yükselişleri gerçekleşti. Fakat bu kez durum tam tersi olabilir. Bloomberg’de yer alan bir habere göre, dijital varlık araştırma grubu Flipside Crypto tarafından hazırlanan bir rapor, uzun süredir aktif olmayan birçok Bitcoin cüzdanın yeniden uyandığını ortaya çıkardı. Bitcoin (BTC) fiyatı açısından abkıldığında, bu durumun yüksek volatilite ile sonuçlanabilir. Söz konusu cüzdanların birçoğunda büyük miktarda Bitcoin bulunuyor ve cüzdan sahipleri muhtemelen BTC’lerini satmaya hazırlanıyor. (Bknz : Bitcoin 2017 kazanımlarının tamamını kaybedebilir: 1.000 dolara mı gidiyoruz?)

(bknz: Orta ve kısa vadeli Ripple XRP fiyat görünümü)

Flipside Crypto, hareket görülen hesapların altı ay ile 2,5 yıl arasında aktif olmadığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar, eğilimin geçen yılın Ekim ayında başladığını belirtiyorlar. Ve 2019’da bu eğilimin daha belirgin hale geldiğini söyleyerek bugün, tüm dolaşımdaki Bitcoin arzının yaklaşık % 60’ının geçen ay aktif olan cüzdanlarda tutulduğunu söylüyorlar.

Uyanan Bitcoin balina hesapları çok büyük volatiliteye neden olacak!

Flipside Crypto’nun araştırma ekibinden Eric Stone Bloomberg’e verdiği röportajda, uyanan balina hesaplarının kesinlikle çok yüksek volatiliteye neden olabilecek bir potansiyele sahip olduğunu iddia etti. Stone ayrıca aktif Bitcoin arzının 2018 yazından bu yana % 40 artış gösterdiğini belirtti. Araştırmacı, 2015 ve 2017’den örnekler vererek benzer cüzdan hareketlerinden bahsetti. Bu hareketlerin Bitcoin (BTC) fiyatı açısından çok önemli olduğunu ve fiyatları inanılmaz miktarlarda değiştirebileceğini belirtti. 

Şuan ki Bitcoin dağılımına bağlı olarak, bu cüzdanların uyanması bir kez daha Bitcoin (BTC) fiyatı açısından yüksek volatilite ile karşı karşıya kalmak anlamına geliyor. Çünkü bu cüzdanların sahipleri, dolaşımdaki arzın büyük bir yüzdesini elinde tutuyor. Tüm Bitcoin’lerin beşte dördünden fazlasının sadece 1000 hesapta tutulduğu belirtiliyor. Ve son iki yılda yüksek volatilite Bitcoin (BTC) fiyatını esir almışken bu cüzdanların çoğu uykudaydı. Fakat Flipside Crypto’nun araştırması bu hesapların yeniden aktif olduklarını ortaya koydu. Bu da cüzdan sahiplerinin piyasadaki pozisyonlarını artırmak ya da azaltmak için hazırlık yaptıkları anlamına geliyor.

Bu cüzdanların, özellikle de son 2 yıldaki hareketleri göz önüne alındığında, bu kadar zaman sonra aniden aktif hale gelmesi merak konusu oldu. Stone ve diğer Flipside Crypto araştırmacıları, bu balinaların daha önceki uyanışının yükseliş eğiliminden önce gerçekleştiğini belirtmiş olsa da, bir kez daha böyle olacağını iddia edemeyeceğimizi söylüyor. Ne yazık ki, bu cüzdan sahiplerinin çoğunun kimliği bilinmediği için niyetlerini anlamanın bir yolu yok. Bu balinaların alıcı mı yoksa satıcı mı olacağı en azından şimdilik belirsizliğini koruyor.

Kaynak

Ayrıca bknz:

2019 Ripple XRP fiyat tahminleri

İşte IcoRating’e göre en güvenli kripto para borsaları…

Ripple baz parite olarak güçlenmeye devam ediyor: 4 yeni çift eklendi

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave