Home Kriptopara Haber 2019 yılında SEC kripto paraları ‘ivedilikle incelenecekler’ listesine aldı

2019 yılında SEC kripto paraları ‘ivedilikle incelenecekler’ listesine aldı

2019 yılında SEC kripto paraları ‘ivedilikle incelenecekler’ listesine aldı

brave
0

2019 yılında SEC kripto paraları dikkate alacağı konular arasında ön sıralara çekti.  SEC’in Uyum Denetim ve İnceleme Ofisi (OCIE)’ne göre, incelemeler yeni açılan varlık sınıfındaki perakende yatırımcılarının korunması amacıyla yapılacaktır. 

2019 yılında SEC kripto paraları ile ilgili adımlar atacak

OCIE’nin izleyeceği piyasa faaliyetleri arasında ‘dijital varlıkların teklifi ve satışı, ticareti ve yönetimi’ yer almaktadır. Dijital varlığın güvenli bulunması durumunda, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) mevzuatın uygunluğunu sağlayacaktır. İleride, dijital varlık pazarındaki yatırımcılar, OCIE’den ciddi bir inceleme bekleyebilir:

OCIE, bu ürünleri sunan, satan, ticaret yapan ve yöneten piyasa katılımcılarını belirlemek; veya bu ürünleri teklif etmeyi düşünen veya arayan, ve daha sonra faaliyetlerinin kapsamını değerlendirmek için adımlar atacak.  Dijital varlık piyasasına aktif olarak katılan firmalar için OCIE, dijital varlıkların portföy yönetimi, alım satım, müşteri fonlarının ve varlıkların güvenliği, müşteri portföylerinin fiyatlandırılması, uyumluluk ve iç kontroller konulu incelemeler yapacaktır.

OCIE’ye göre, inceleme önceliği verilen alanlar, politikaya ve risklerin değerlendirilmesine ve çeşitli sektör konularına dayanarak belirlenmiştir.

Bu konu geçen yıl da SEC’in gündemindeydi

Kripto para birimlerinin öncelikli incelenmesi konusu, 2018’de OCIE’nin gündemindeydi . Daha sonra, dijital varlıkların güvenliğini sağlamak ve yatırımcıları bu tür yatırım yapma riskleri konusunda aydınlatıcı hale getirmeye odaklandı:

Odaklanma alanları, başka şeylerin yanı sıra, finansal uzmanların bu varlıkları hırsızlık veya suiistimalden korumak için yeterli kontrolleri ve güvenceleri sağlayıp sağlamadıklarını kontrol etmektir.  Ayrıca OCIE, finansal uzmanların yatırımcılara, yatırım kaybı riskleri, likidite riskleri, fiyat oynaklığı ve potansiyel sahtekarlık dahil olmak üzere bu yatırımlarla ilgili riskler hakkında açıklama yapıp yapmadıklarına odaklanır.

Bu haber, SEC’in eylemlerinin kripto para sektörü üzerinde olumsuz bir etki yarattığına dair duyarlılığın arttığı bir zamanda geldi. Geçen ay  SEC başkanı Jay Clayton, düzenlemeleri uygulamak için takınılan sert yaklaşım nedeniyle Cumhuriyetçi milletvekillerinin ateşine maruz kaldı.

Eleştirmenlerinden bazıları, ICO‘lar üzerindeki büyük baskıların yeniliğe zarar verdiğini savundu.

Bitcoin ETF Reddi

SEC, aynı zamanda 2018’de birkaç Bitcoin ETF başvurusunu da reddetti. Bu, Clayton’un 2017’de SEC başkanı olduğunda ki beklentilere ters düştü. Atandığı zaman ki beklenti, kripto sektörü için bir velinimet olmasıydı. Arkansas Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü Carol Goforth de, SEC gibi kuruluşlar tarafından yapılan yasal düzenlemelerin kripto sektörünü engellediğini belirtti. Goforth’a göre, yasal düzenlemelere uyum sağlamak, endüstri oyuncuları için pahalı ve zaman alan bir uygulama haline geldi.

Kaynak

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave