Home Altcoin Vitalik Buterin’den Constantinople için Zcash Göndermesi

Vitalik Buterin’den Constantinople için Zcash Göndermesi

Vitalik Buterin’den Constantinople için Zcash Göndermesi

brave
0

Constantinople için kullanılan hard fork tabiri kafaları karıştırmaya devam ediyor. Bunalan Buterin de çıkışı Constantinople için Zcash göndermesi yapmakta buldu.


Constantinople için Zcash Göndermesi

Vitalik Buterin biraz Zooko Wilcox’a meyletti diyebiliriz. Daha doğrusu Buterin Ethereum’u yaklaşan Constaintinople hard forku ile Zcash’e benzetecek desek sanırım yanılmış olmayız.

Adına ister panik satışı deyin ister kâr alma, hakikat değişmez: Ethereum dün %16 değer kaybı yaşadı. Belki de Constantinople hard forku hakkında piyasada belirsizlikler hüküm ferma olduğu içindir. Hem belirsizlik var hem de hard forklar yatırımcıyı her zaman ürkütmüştür. Zaten yakın geçmişimizdeki Bitcoin Cash hard fork gemi kazasının anısı zihinlerde taze.

Buterin kendi yarattığı terminoloji ile boğuşa dursun, ETH hodlerların kafası karışık. Kafaları karıştıran şey fork kelimesinin anlamı. Kelime temelden bir ayrışmayı çağrıştırıyor, yani yolların çatallanması. Kafa karışıklığını önlemek için Buterin dün akşam attığı tweette ZCash’e gönderme yaptı. Fork yani çatal tabiri yerine sistem güncellemesi tabirinin daha doğru olacağını belirtti.

“Şahsi görüşüm odur ki Ethereum topluluğu ZCash’in “sistem güncellemesi” terminolojisini benimsemeli. Hard fork tabiri iki ayrı zincirin ortaya çıkacağı durumlar için kullanılmalı. Constantinople aslında güncelleme diyebileceğimiz bir değişiklik içeriyor. Constantinople’den gelecek yan coinleri ne zaman satabileceklerini soran bir çok mesaj alıyorum…”

Proof-of-Work Sorunu

Ethereum’un eski usül Proof-of-Work konsensüsünü kullandığını herkes bilir. Bitcoin de aynı konsensüsü kullanır ve bu yöntemin en büyük sorunu ölçeklenme sorunudur. Bitcoin bu sorunu 2019 yılında tam performansla kullanacağı Lightning Network ile aşmayı umarken Ethereum direkt olarak çözümü PoW’u terk etmekte buldu.

Rakip platform olan EOS delegated Proof-of-Stake konsensüsü sayesinde saniyede binlerce işlem yapabiliyor. Ethereum’un skoru kaçdersiniz? Yalnızca 15. Yüksek komisyon ücretleri ve uzun doğrulama süreci yüzünden Ethereum etkinliğini neredeyse kaybetti. 2017 Aralık’ındaki CryptoKitties fiyaskosu ve geçtiğimiz yaz boşa giden FCoin hamlesi de cabası.

Buterin Constantinople için Zcash göndermesi yapmakla haklı. Hard fork kelimesi akıllarda ilave zinciri çağrıştırıyor. Yeni kripto para çıkarmayan fork’lar için hard fork tabiri kullanılmamalı.

(İlgili: Constantinople hard forku için bundan kötü zamanlama olamazdı)

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave