Home Ethereum Uyarı: Ethereum Hard Forku öncesi kripto dolandırıcıları işbaşında!

Uyarı: Ethereum Hard Forku öncesi kripto dolandırıcıları işbaşında!

Uyarı: Ethereum Hard Forku öncesi kripto dolandırıcıları işbaşında!

0

Ethereum hard forku öncesi kripto dolandırıcıları yatırımcıların özel anahtarlarını ele geçirip paralarını çalmak amacıyla sahte siteler açmaya başladılar.


Ethereum hard forku öncesi kripto dolandırıcılarına dikkat

Ethereum ve Ethereum Classic hard forku dolandırıcıların iştahını açmış durumda. Aşağıda detaylarını bulacağınız iki sahte hard fork sitesi  yatırımcıların paralarını çalmak için kurulmuş. Ethereum Nowa kendisinin Ethereum’dan, Ethereum Classic Vision ise Ethereum Classic den çatallandığını iddia ediyor. Bu iki sahte çatallanma iddiası, Ethereum ve Ethereum Classic ağında gerçekleşecek olan planlanmış hard fork öncesinde yapılan bir sistem güncellemesi olduğunu iddia ediyor.

Kripto paralar üzerine çalışan Guarda ekibi, bu iki hard fork olayının da sahte olduğunu rapor almış durumda. Hem Ethereum Nowa hem Ethereum Classic Vision tarafından sağlanan web cüzdanları sahte. Bu cüzdanlar ile kullanıcıların özel anahtarlarını çalmaya çalışıyorlar. Gelişmelerden şüphelenmeye kullanan yatırımcılar halihazırda zaten bunlara paralarını kaptırmış durumda.

Firefox ve MetaMask bu siteleri zaten tespit etmiş durumda. Ethnowallet Firefox tarafından sahtecilik sitesi olarak etiketleniyor. Ayrıca MetaMask uzantısı Ethereum Classic Vision’un sahte olduğunu tespit edebiliyor. Bununla ilgili görseli aşağıda bulabilirsiniz.

Bu iki site de kullanıcılardan özel anahtarlarını girmelerini istiyor ve hard fork gerçekleştikten sonra paralarının hesaplarına yazacağını vaat ediyor. Elde edilen bu özel anahtarlar daha sonra kendi serverlarına yükleniyor. Piyasada bu şekilde çalışmayan çok güvenilir başka cüzdanlarda var. Örneğin MyEtherWallet herkes tarafından kullanılan bir cüzdan ve burada private key tutma işlemi gerçekleşmiyor. Bu sebeple halihazırda zaten şüphe deri üzerine çekmiş olan ve sahtekar olduğu ortaya çıkan bu sitelerin hard fork sonrası herhangi bir coin transferi yapması beklenmiyor.

Guarda ekibi, bu konuda şunları söylüyor :

“Ethereum Nova sitesine girdiğiniz zaman cüzdan butonuna tıklıyorsunuz ve sizi yeni cüzdan üretmeye ve eski cüzdanınızı buraya transfer etmeye yönlendiriyor. Bütün aldatmacada burada başlıyor. Ethereum Classic Vision ilk bakışta daha sağlam gözüküyor. Fakat ekibimizden tarafından yapılan kod incelemesi sonrasında burada da özel anahtarların kendi serverlarına transfer edildiğini tespit ettik. Özel anahtarlarınızı ele geçirdikten sonra paranızı çalmaları çok kolay”.

KoinMedya ailesi olarak okurlarımızın bu sitelerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave