Home Bitcoin Bitcoin Haber Bitcoin 15 Kasım’dan sonraki en keskin düşüşünü yaşadı

Bitcoin 15 Kasım’dan sonraki en keskin düşüşünü yaşadı

Bitcoin 15 Kasım’dan sonraki en keskin düşüşünü yaşadı

0

Bitcoin yatırımcısı açısından zor bir günü geride bıraktık. Bitcoin 15 Kasım’dan sonraki en keskin düşüşünü gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde 4.100 dolara çıktığını duyurduğumuz BTC önce 4.000 doların altına sarktı. Ardından Perşembe günü de birkaç saat içinde 3.850 dolardan 3.600 dolara kadar geriledi.


Bitcoin 15 Kasım’dan Sonraki En Sert Düşüşünü Gerçekleştirdi

Salı günü gördüğü değer olan 4.100’den 3.600’e gerilemek demek BTC’nin %10 değer kaybı demek. Bitcoin son 24 saatte 380 dolar kaybetti. Son zamanlarda olduğu gibi diğer tüm kripto paralar da (stabil coinler hariç) düşüşte Bitcoin’e eşlik etti.

Yazı yayına hazırlandığında Bitcoin’daki kayıp %9.3’di. İlk 10 kripto para içinde bu orandan daha az düşen tek coin Tron oldu (%7.0). Onun dışında tamamı Bitcoin’den faha fazla düştü. Ripple (XRP) ve Stellar’da (XLM) düşüş oranı %10.5 iken Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve EOS gibi diğer dominant projelerde kayıp %15-16 olarak gerçekleşti.

totalmarketcap grafiği

Halihazırda toplam piyasa büyüklüğü 122 milyar dolar. Bu değer 1 gün öncesine göre %10 daha düşük. Peki piyasalar neden hala sallantıda, neden ayağa kalkamıyor? Dip hala görülmedi mi?

Bitcoin 2017’de yükseliş devrini yaşadı. 2018’de düzeltme devri yaşandı. Peki şu an hangi devirdeyiz? 2019 yılı konsolidasyon yani oturma yılı olacak gibi görünüyor. Hem kurumsal sermayenin topa girmesi hem de toplumsal kabulün gerçekleşmesi için suların alçalması şart. 2019 genel seyrini resmeden genel analizimiz için:  2019 boyunca Bitcoin fiyatı yükselmez: MVRM ve TAAR analizi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Düşüşün Spesifik Bir Sebebi Var Mı?

Bu soru henüz net bir cevap bulabilmiş değil. Tahminler Asya piyasalarında yoğunlaşıyor. Satış emirlerinin büyük kısmı BTCJPY paritelerinden geldi. Japon Yeni paritelerini Thai Baht’ı (THB) takip etti. Panik dalgası Asya’da başlayıp Batı’ya yayılmış görünüyor.

Bu elbette tek sebep değil. Böylesi büyük satış dalgaları genelde tek bir sebepten ziyade bir dizi bileşkenin ortak sonucu olur. İngiltere merkezli GlobalBlock firmasının CEO’su David Thomas mevcut düşüşü piyasa aleyhine birikmiş olan tedirginliklerinin bir sonucu olarak görüyor. Önce Pazartesi günü yaşanan ETC %51 saldırısı ve devamında piyasalarda görülen şüpheli ETH transfleri çöküşü tetiklemiş olabilir.

NOT: Yazı yatırım tavsiyesi içermez. Tüm yatırımlarını kendi araştırmalarınız sonucunda belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave