Home Altcoin Dash ağında tehlike: Tek bir madenci Yüzde 51 Dash hash gücüne ulaştı

Dash ağında tehlike: Tek bir madenci Yüzde 51 Dash hash gücüne ulaştı

Dash ağında tehlike: Tek bir madenci Yüzde 51 Dash hash gücüne ulaştı

0

NicheHash kripto madenciliği Dash ağındaki hashpower’ın çoğunluğunu içeriyor. Endişeli bir Reddit kullanıcısı bugün alarm verdi. Tek bir madenci %51 Dash hash gücüne ulaştı. 

%51 Dash hash gücü tek bir madenciye ait

Kaynak: CoinWarz, günlük Hash üretim grafiği

Yazı basıma hazırlanırken  Dash saniyede 1.9988 TerrHashes üretiyor. Bu arada, NiceHash madencilik, 25.000’den fazla madenci arasında, üretimin 1000 TH/ sn’sinden, yani %51’den daha fazlasından sorumlu.

Tek bir madenci 2,2 milyon doların üzerinde kazandı. İlgili  Reddit kullanıcısı tarafından yapılan analizler, son birkaç bin çizgi bloğundaki en büyük adreslerden üçünün aynı varlık tarafından kontrol edildiğini buldu:

“Bu özel işlem, bir işletmenin en üstteki dört adresten üçünü kontrol ettiğini gösteriyor. Bu üçü, % 53 ve daha fazlasını topluyor. Bunun 6 ay önce / Eylül başlarında da görebiliyorsunuz ve sanırım dördüncü bilinmeyen havuz da yine bu varlıklara ait. Aynı anda çok fazla hash toplamaya başladı.”

Söz konusu adresler:

Kombine olarak, bu adresler yazı yazarken bugüne kadarki 26.665 Dash çıkardı. Bu, mevcut fiyatlarla toplam 573 BTC veya 2,2 milyon $ ‘dır. Ancak, finansal yönü, en az endişelendiren kısmı.

% 51 saldırısı, merkeziyetsiz blockchain ağlarında önemli güvenlik yükümlülükleri yaratıyor. Charlie Lee geçenlerde merkeziyetsiz ağların % 51 saldırısına açık olması gerektiğini söyledi . Ancak madenci merkezileşmesi de, ağları tehdit ediyor.

Dash % 51 Saldırısına uğrayabilir mi?

NiceHash, Dash kripto parasının hashrate’inin çoğunu oluşturuyor. Reddit kullanıcısı Flenst gönderisini şöyle tamamladı:

“Bu nedenle, DASH zincir kilidini (chainlocks) aktifleştirmeden önce birileri % 51 saldırısı yapmaya çalışabilir. Aktörler hemen işe girişebilir. DASH ile hizmet sunan herkes, bu durum değişmediği sürece çok dikkatli olmalı; ve zincire dikkat etmelidir.”

Dash, Kasım ayında, % 51 saldırılarla mücadele etmek için “Chainlocks” adlı yeni bir özellik sunduğunu söyledi. Benzer saldırılar, en son Ethereum Classic’i çevrelemişti.

Sizi uyarmıştık!!! Ethereum Classic yüzde 51 saldırısı yedi

Net olan bir şey var o da, birisinin ASIC’s ile Dash’te madencilik yaparak büyük paralar kazandığı. Dash’in X11 algoritması bir zamanlar ASIC gelişimini engelledi. ASIC geliştiricileri, madencilere bellek ekleyerek, X11 algoritmasını kullanmayı başardılar.

İlginizi çekebilir:

Günde %7.000 kazandıran Paragon (PRG) nedir?

Litecoin çıkışını sürdürebilecek mi? – işte teknik detaylar

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave