Home Kriptopara Haber Norveçli milyonerin eşi kaçırıldı- fidyeciler 10 milyon dolar değerinde XMR istiyor

Norveçli milyonerin eşi kaçırıldı- fidyeciler 10 milyon dolar değerinde XMR istiyor

Norveçli milyonerin eşi kaçırıldı- fidyeciler 10 milyon dolar değerinde XMR istiyor

0

Kripto para birimleri “sadece suçlular tarafından kullanılıyor” şeklinde bazen yanlış bir şekilde itham edilebiliyor. Tıpkı tüm para birimleri gibi kripto para birimleri de bazen suçla bağlantılı olabiliyor. Norveç’te gizemli şüpheli bir adam kaçırma olayı göründü. Norveç’in en zengin iş adamlarından birinin eşi kaçırıldı ve fidye olarak 10 milyon dolar değerinde XMR, Monero isteniyor.

Fidye, 10 milyon dolar değerinde XMR

68 yaşındaki Anne-Elisabeth Falkevik Hagen, Norveç’in en zengin iş adamlarından biri olan yatırım mogülü Tom Hagen’ın karısı. Ancak, Norveç polisine göre, 31 Ekim’den beri şüpheli bir kaçırılma olayından ötürü kayıp.

Tom Hagen’ın, 31 Ekim’de çiftin Oslo dışındaki ikametgahına varmasıyla eşinin kaybolduğu bildirildi.  Norveççe yazılmış yazım hatalarıyla dolu bir mektup hariç, evi boş buldu.

Mektubun, Hagen ‘dan 10 milyon dolarlık bir fidye ödemesini talep ettiği iddia edildi. Not ayrıca,  Hagen’a  gizlilik-odaklı kripto para Monero‘yu kullanarak fidye ödemesi talimatında bulunuyordu.

Her ne kadar Falkevik Hagen iki aydan bir süredir kaçırılmış olsa da, kayboluşu halka daha yeni açıklandı. Bunun nedeni, notta, Hagen’ın polisi dahil etmesi durumunda Anne-Elisabeth’in öldürüleceğini yazmasından idi.

Bu, Falkevik Hagen’in nerede olduğuna dair çalışmaların gizlilik içinde yürütüldüğü anlamına geliyor.

Şüpheli adam kaçakçılarının izlemesi ihtimaline karşı, şüphe uyandırmamak için, Norveç polisi, çiftin Oslo dışındaki ikametgahı çevresinde sahte plakalı sivil araçlarla dolaştı.

Polis halkı bilgi paylaşmaya, eşi de fidye ödememeye çağırdı

Bununla birlikte, polis bugün nerede tutulduğuna dair bilgi edinebilmek için Anne-Elisabeth’in ortadan kaybolmasını halka açmaya karar vermiştir.

Dahası, Anne-Elisabeth’ten kaybolduğu günden beri yaşam belirtisi yok. Bununla birlikte, Norveç polisi,  şüphelilerin Tom Hagen’in servetini hedeflediğine inanıyor. Norveç’in finans dergisi Kapital’e göre, Hagen Norveç’in 172. en zengin kişisi.

Polisin bugüne dek Anne-Elisabeth’in ailesini ne Monero ne de fiat para biriminde fidye ödememesini istedi.

Monero’da fidyenin ödenmesinin istenmesinin arkasındaki neden, büyük olasılıkla kripto para biriminin anonim doğasından kaynaklanıyor. Diğer kripto para risklerinden farklı olarak,  Monero işlem geçmişi gizlenebiliyor. Bu durumda olası bir fidyenin izlenmesi imkansız hale geliyor.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave