Home Bitcoin Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa SEC’in beklenen kararına etkisi ne olur?

Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa SEC’in beklenen kararına etkisi ne olur?

Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa SEC’in beklenen kararına etkisi ne olur?

brave
0

Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa bunun Amerika’ya etkisi olur mu ve Şubat ayında verilecek olan SEC VanEck ETF başvurusu kararını etkiler mi?


Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa etkisi ne olur?

CCN sitesinin 7 Ocak tarihli haberine göre, Japonya finansal hizmetler Kurumu, The Financial Services Agency (FSA), ülkenin ilk Bitcoin ETF’sini onaylamayı düşünüyor.

Bu durumda akla gelen en önemli soru şu: Japonya’da Bitcoin ETF onaylanırsa bunun Amerika’daki duruma herhangi bir etkisi olur mu?

VanEck Bitcoin ETF hakkında son karar Şubat ayı içerisinde SEC tarafından verilecek. An itibarı ile Amerika’da Bitcoin Etf onayının çıkma ihtimali az gözüküyor. Kripto paralara olan desteği ile bilinen SEC Komisyoneri Hester Peirce, yatırımcıların Bitcoin ETF ona için beklememesini tavsiye eden bir açıklama yaparak bunun günler veya yıllar olabileceğini belirtmişti. Bitcoin ETF’nin olup olmayacağına dair sorular VanEck ETF başvurusuna verilen cevap ile netlik kazanmış olacak.

2018’in ikinci yarısında SEC, Winklevoss Kardeşler ve diğer 3 firma tarafından yapılan ETF başvurularını reddetmişti. SEC bu başvurulardan 11’ini yeterli büyüklükte bulmadığı için reddetmişti. VanEck ETF başvurusunda over-the-counter (OTC) piyasadan toplanan veriler kullanılıyor. Buradaki veriler normal Kripto para borsalarına göre hacim ve işlem aktivitesi bakımından daha yüksek oluyor. ETF başvurusuna verilen cevap ne olursa olsun SEC over-the-counter (OTC) piyasasını takip etmeye devam edecek. Bu piyasayı düzenleyebilmek için katı kurallar getirmeyi ve uluslararası piyasaları kontrol etmeyi düşünüyor.

Malta, Japonya, Güney Kore, Singapur ve diğer bazı ülkeler Müşterini Bil – Know Your Client (KYC) ve Kara Para Aklama (AML) konularında son dönemde katı kurallar hayata geçiriyorlar. Bu sayede herhangi bir şüpheli işlemin veya anonim olarak yapılan işlemlerde Bitcoin ve kripto paraların kullanımının önüne geçmeye çalışıyorlar.

Geçen sene Kasım ayında SEC Üyesi Jay Clayton, uluslararası piyasalarda yeterli önlem ve teknolojilerin herhangi bir şüpheli aktiviteyi engelleyecek seviyede olmadığını belirtmişti. Bu tür eksiklikler ETF onayının gecikmesindeki en önemli etken. Bu eksiklikler giderilmeden önce Japonya Bitcoin ETF’yi onaylarsa bunun Amerika’ya etki etmesini beklemek iyimserlik olur.

Kaynak için tıklayınız

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave