Home Altcoin Greenspan: XRP tahvil değil ama gereksiz agresif!

Greenspan: XRP tahvil değil ama gereksiz agresif!

Greenspan: XRP tahvil değil ama gereksiz agresif!

brave
0

“XRP tahvil değil ve olmamalı” bu sözlerin sahibi Mati Greenspan, XRP toplululuğu için neler söyledi? Greenspan’in ve diğer bir kaç uzmanın XRP ve topluluğu ile ilgili yorumları yazımızda.


XRP tahvil değil ama…

XRP tahvil değil ama tahvil olarak da kabul edilmemeli diyen eToro uzmanı Mati Greenspan XRP topluluğu için fazlasıyla agresif yakıştırmasında bulunuyor. Topluluğun davranışının bankacılık sektörü tarafından benimsenmesine zarar vereceğini özellikle vurguluyor.

XRP hakkında görüşleri sorulan Greenspan, bir yandan da, ödemeleri düzenleyen XRP token ile ilgili görüşlerinin hala olumlu olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor. Dün öğleden sonra bir webinara katılan Greenspan, tokenin tüm bankacılık sistemini altüst edebileceğini söyledi. Görüşlerini açıklarken XRP’nin bir tahvil olmaması gerektiğine değinen Greenspan, özellikleri göz önüne alındığında XRP nin daha çok kullanışlı bir token olduğunu söylüyor. Bunun kendi düşüncesi olduğunu ancak SEC’in farklı düşünebileceğini de ekliyor.

Bu arada Greenspan, XRP nin online toplululuğu için çekinceleri olduğunu da vurguluyor. XRP’nin çok büyük bir takipçi kitlesinin olduğunu ve bunun XRP’ye dikkatleri çektiğini söyleyen Greenspan, ancak bu kitlenin bankaları XRP benimsemeye zorlayan bir tavır sergilediğini ve bunun XRP’ye zarar verdiğini belirtiyor.

Bu şekilde bir tutum sergilemenin bankaları XRP’den uzaklaştıracağına değinen Greenspan’in dediği gibi daha önce XRP kabul eden bazı bankaların sonradan vazgeçtiği gelen duyumlar arasında. Bunun en büyük nedeni de çoğunlukla online topluluğun tavrı. Bu şekilde davranarak XRP’nin ana akım tarafından benimsenmesinin önüne geçiyorlar.

Hashtag savaşları

Hiçbir topluluk XRP kadar aktif olmadı şu ana kadar. Kendi tarzı olan XRP ordusu pek çok konuda seslerini yükselttiler, özellikle de Amerika’daki XRP’nin tabi olduğu düzenleyici statü ile ilgili olarak. Hatta popüler borsa Coinbase’de listelenme talepleri de oldu.

Yalnız topluluğun tarzı artık o kadar rahatsız etmeye başladı ki, bazıları onları engellemeye bile başladılar. Bunlardan birisi de, Dogecoin yaratıcısı Jakcson Palmer. Palmer Twitter’daki paylaşımında XRP hesaplarını engellediğini ve artık bu topluluğun saçma sapan hareketlerine katlanamayacağını yazmış.

Bunu yapan sadece Palmer değil, söylediğimiz gibi pek çokları bu yönlü bir tepki vermeye başlamış. Coindesk ‘den Daniel Floyd XRP topluluğunun saldırısına uğrayanlardan. Saldırı yazdığı yazılardan dolayı değil, önde gelen uzmanların yorumlarına gösterdiği yaklaşımlardan.

Listeye ekle

XRP’nin bankalar tarafından kabul edileceğine herkes inanmıyor. NANO kurucusu Colin LeMahieu, Crypto Briefing’e yaptığı konuşmada XRP için bankalar açısından çok yavaş ve merkezi yorumunu yapıyor.

Greenspan de aynı endişeleri paylaşıyor. Ripple Lab’ın hala toplam kaynağın % 60 ını elinde tuttuğunu söylüyor. Bunun da yüksek satış baskısı yaratarak risk oluşturduğunu ve tokenin değerini dengeleme konusunda zorluklara neden olduğunu vurguluyor.

Greenspan uzun süre elinde XRP bulunduran birisi, ilk alımını Mayıs 2003 de yapmış. Ama şuna değiniyor Greenspan, projenin yaşama kabiliyeti tamamen finans kurumlarına bağlı. Bu kurumlar için imaj önemli, bu nedenle saldırgan bir topluluğa sahip bir proje ile yola devam etmek istemeyebilirler.

Etkileyici bir imajı olmasına rağmen XRP nin düzeltmesi gereken pek çok sorunu var. Dikkatleri üzerine çekme nedeni düzenleyici bir yapısının ve kullanım alanının olması, ama kuralsız bir topluluk bu yapısını nasıl etkiler bunu da göz önüne almak lazım

Kaynak

(Ayrıca bknz: Ripple Bitcoin’i geçecek…)

(Ayrıca bknz: Ripple şanını geri almak için….)

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave