Home İnceleme Cüzdan Google Play Store’dan kripto cüzdanına güvenlik uyarısı

Google Play Store’dan kripto cüzdanına güvenlik uyarısı

Google Play Store’dan kripto cüzdanına güvenlik uyarısı

brave
0

Google Play Store’dan kripto cüzdanına uyarı geldi. Google Play’ın politikalarıyla çatıştığı gerekçesi ile kripto cüzdanı Samourai’den son uygulaması üzerindeki güvenlik özelliğini kaldırması istendi.


 

 

Uygulamanın Twitter hesabı bunu doğrulayarak Stealth Mode, Remote SMS ve SIM Switch Defense özelliklerinin kaldırıldığını söyledi. Bir diğer blog postası Google Play’i aşırı kısıtlayıcı olmakla suçlayarak onun bir “cüzdan bahçesi” haline geldiğini söyledi. Bu ifade bir internet argosu ve aşırı kontrol uygulayan web siteleri için kullanılıyor.

Samourai şöyle yazdı:

“Biz aylar önce Google’dan muafiyet istemiştik. Ancak bizim bunları kaldırmamızın güvenlik açığına yol açacağını söylememize rağmen günler önce reddettiler.”

 

Benzer özelliklere diğer uygulamalar üzerinde izin veriliyor

Google Play Store’dan kripto cüzdanına yapılan bu uyarı art niyetli olabilir mi?

Şirket, hacker SIM swap saldırısı durumunda kullanıcıları uyaran SIM Switch Defense özelliği ile ilgili kanıtların Google yetkililerine daha önce verildiğini iddia ettiler. Samourai şunları söyledi:

“Bizim küçük özelliğimizin, SIM swap saldırılarının gerçekleşmesine izin veren OpSec network taşıyıcılarından kullanıcılarımızı koruması nedeniyle gurur duyuyoruz. Google bunu umursamıyor. Ve eğer bu diktaya boyun eğmeseydik Samourai Google Play’den kaldırılmış olacaktı.”

Samourai Stealth Mode özelliğinin kaldırılması Google’ın yeni politikaları ile ilgili çok sayıda şüphe ve endişe uyandırdı.

Şirkete göre bu özellik ile kullanıcılar kripto cüzdanlarını ana ekran ve başlatıcıdan da gizleyebiliyorlardı. Benzer şekilde Play Store üzerindeki pek çok uygulamada bu özellik var.

Remote SMS özelliği Google Play üzerindeki onlarca “hırsızlık önleyici” uygulamayı andırıyor. Ve şimdi bu özellik de kaldırıldı.

“Remote SMS kullanımı ile kullanıcılar cihazlarını kaybettiklerinde uzaktan kontrol ile Bitcoin cüzdanlarını silip daha fazla Bitcoin stash kaybetmelerini önleyebilirlerdi. Google Play bu özelliği de öldürdü.”

Play Store alternatifleri

Samourai Google Play’a alternatif olarak kripto cüzdan uygulamalarının F-Droid app store üzerinde listelenebileceğini ve de kendisinin doğrudan kullanılabileceğini duyurdu. Şirket şöyle söyledi:

“Bu versiyonlar Stealth Mode, Remote SMS ve SIM Switch Defense özellikleri de içerecek.”

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave