Anasayfa Kripto para Haber BIS: Merkez Bankalarının yüzde 70’i er ya da geç kripto paraya geçecek
koinmedya_brave

BIS: Merkez Bankalarının yüzde 70’i er ya da geç kripto paraya geçecek

BIS: Merkez Bankalarının yüzde 70’i er ya da geç kripto paraya geçecek
0

Kripto paraya geçecek olan merkez bankaları iddiası şu anda belki bir varsayımdan ibaret olabilir. Fakat bir çok merkez bankasının bu konuda ciddi çalışmalar hatta testler yaptığı bilinen bir durum. Peki merkez bankaları kripto paraya geçecek iddiası ne kadar gerçekçi.


İlk kim kripto paraya geçecek

Yakın zamanda merkez bankalarına yakın çalışan bir kurum olan uluslararası bankacılık kurumlarından BIS merkez bankalarının Blockchain teknolojisini ve bu teknolojiyi kullanmanın muhtemel etkilerini anlamak konusunda oldukça ilgili olduklarını belirten bir  rapor yayınladı.

Ödemelerin nasıl yapıldığına ek olarak paranın tipi de değişebilir. Dünya çapında merkez bankaları merkez bankaların ait bir dijital paranın mevcut paranın yerini nasıl alabileceği ve muhtemel etkileri konusunda oldukça meraklılar. Bu konuda oldukça belirgin bir kamu ilgisi olduğu da ortada.

Bu rapor için kurum dünyanın 80% nüfusunu %90 ekonomik hacmini temsil eden 63 merkez bankası ile araştırma yapmış.

Evet… Fakat henüz değil.

kripto paraya geçecek BIS: Merkez Bankalarının yüzde 70'i er ya da geç kripto paraya geçecekAraştırmalara katılan bankaların %70’i merkez bankası tarafından çıkarılan bir dijital para birimi konusunda zaten çalışıyor. Bununla birlikte bankaların %85’i 1-3 sene için merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para birimi için erken olduğu görüşünde. Bu konudaki çalışmalar daha çok inceleme, raporlama, analiz ve test konusunda odaklanmış durumda. Bankalar net sonuçlar elde edebilecekleri çalışmalara ağırlık vermiş görünüyor.

BIS daha önce de merkez bankası destekli bir kripto para konusunda olumsuz bir duruş sergilemişti.  2018 yılında bir rapor yayınlayan kurum kripto paraların yeterince güçlü olmadığını ve merkez bankalarının işlerini optimize etmek için gerekmediğini söylemişti. Bir çok ülke merkez bankası kripto para çıkarmak konusunda oldukça muhafazakar bir duruş sergilese de bazıları şimdiden kendi teknolojilerini geliştirmek üzere çalışmalara başlamış durumda. Bu bankalar en kısa sürede optimum ve güvenilir çözümler geliştirme konusunda istekli durumda.

Bazı merkez bankaları kolları sıvadı bile

Örneğin Uruguay merkez bankası bu konuda bir pilot programı tamamlamış durumda. Benzer şekilde Birleşik Krallık Merkez Bankası da kendi kripto parasını çıkarma konusunda istekli görünüyor. Merkez bankalarının çıkaracağı bir kripto para bankacılığın blockchain tarafından etkilenmesi için tek seçenek değil. Bu konuda büyük etki yaratabilecek bir diğer opsiyon da zaten mevcut gelişmiş bir teknolojinin kullanımı. Ki bu konuda Ripple’ın aldığı mesafe oldukça etkileyici. Yine Ripple gibi Stellar da dünya merkez bankalarının ve tüm diğer bankaların temel makina ve sistem sağlayıcılarından IBM ile yaptığı çalışmalar sonucu bankacılık sektörünü etkileme potansiyeline sahip.


 

koinmedya_brave
X