Home Ethereum % 51 saldırısının Ethereum Classic’e zararı 1 milyon doları geçti

% 51 saldırısının Ethereum Classic’e zararı 1 milyon doları geçti

% 51 saldırısının Ethereum Classic’e zararı 1 milyon doları geçti

brave
0

Coinbase borsasının vermiş olduğu verilere göre, bir kaç gün önce yaşanan % 51 saldırısının Ethereum Classic’e zararı 1 milyon doları geçti.


% 51 saldırısının Ethereum Classic’e zararı 1 milyon dolar

Şu an piyasadaki en büyük 18. Kripto para olan Ethereum Classic, % 51 saldırısına bugüne kadar maruz kalan en büyük kripto para oldu.  % 51 saldırısında, saldırı yapan madenci Ethereum Classic ağının hashpowerini ele geçirir ve blockchainde yazılı olan bilgileri tekrar yazmak için kullanılır. Bazı durumlarda ise birden fazla atak yapılarak çifte harcama işlemleri yapılmaya çalışılır ve bu işlem esnasında kripto para borsaları hedef alınır. Coinbase, kendilerinin böyle bir saldırıya maruz kalmadığını fakat bu saldırının olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Coinbase teknisyenleri tarafından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar yapılan çift harcama işlemlerinin miktarı 219,500 ETC (~$1.1M) civarında. Çift harcama, aynı Ethereum Classic ile birden fazla transfer gerçekleştirmeye çalışılması durumudur. Fakat bütün transfer işlemleri blockchain networkünde kaydedildiği için öncelikle kayıtların değiştirilmesi gerekir. Bu yüzden öncelikle % 51 saldırısı ile bu yapılmaya çalışılır.

Şu ana kadar sadece Gate.io Borsası Ethereum Classic hackerlarına para kaybettiklerini kabul etti. Salı günü yayınlanan bir bildiride 200 bin dolar civarında 54.200 ETC hackerlar tarafından ele geçirildiği belirtildi. Bu tür hadiselerin gelecekte de yaşanmaması için Proof-of-Work (PoW) Protokolünden Proof-of-Stake (PoS) geçilmesi gerektiğini belirten Gate.io yetkilileri, bu konuda Ethereum Classic yöneticilerini acilen değişik yapmaya çağırdı.

Yaşanan bu gelişmelere rağmen Ethereum Classic fiyatlarında son 24 saat içerisinde çok ciddi bir dalgalanma görülmedi. Amerikan dolarına karşı sadece % 3.82 bitcoin’e karşı ise % 4.16 değer kaybetti. Geçmişte böyle bir saldırıya maruz kalan kripto paralar çok ciddi değer kaybı yaşamıştı. Bu ortamda dahi fiyatını korunmuş olması Ethereum Classic adına güzel bir gelişme.

Kaynak için tıklayınız

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave