Home Bitcoin 2019 boyunca Bitcoin fiyatı yükselmez: MVRM ve TAAR Analizi

2019 boyunca Bitcoin fiyatı yükselmez: MVRM ve TAAR Analizi

2019 boyunca Bitcoin fiyatı yükselmez: MVRM ve TAAR Analizi

brave
0

2019 boyunca Bitcoin fiyatı nasıl gidecek dersiniz? Geçtiğimiz yıl sonlarına kadar kripto piyasalarında görünüm olumsuzdu. Ne varki yılın son diliminde fiyatlar göreli de olsa yükselme kaydetti. Fiyat uzun süre 6.000 dolar desteğinde tutunmayı başardı. Ardından gelen düşüş ise gerçekten yıkıcıydı.


2019 Boyunca Bitcoin Fiyatı

6.000 dolardan düşüş sürecinde hem RSI hem de SWTO indikatörleri aşırı satış bölgesine geriledi. Günlük grafiğe baktığımızda görüyoruz ki göstergeler aşırı satış bölgesinde haftalarca ilerlemiş. Yılın son döneminde ve 2019 yılı başlarında gelen yükseliş hamlesi bile süreci tersine çevirememiş görünüyor. Çünkü indikatörler henüz higher high yani daha yüksek tepe yapabilmiş değil. Grafikte siyah çizgi ile gösterilen düşüş eğilimine dikkat edin. Peki bu ne demek?

Bunun anlamı boğalar henüz toparlanabilmiş değil. RSI eski gücüne ulaşamadığı müddetçe düşüş devam etmesi yüksek olasılıktır. 2019 ilk çeyreğinde gerçek dip görünme olasılığı yüksek. Fiyat momentumu güçsüz bu da önümüzdeki dönemde Bitcoin’de yeni dipleri görebileceğimiz anlamına geliyor.

Öğretilmiş Yalanlar

Daha önce onlarca kez bahsi geçti, yine tekrar edelim. Kripto piyasalarında kanıksanmış bir safsata varsa o da yılın son çeyreğinin kripto piyasaları için her zaman olumlu geçeceğidir. O yüzden 2018 yılı boyunca aradığını bulamayan yatırımcıalr umutlarını son çeyreğe saklamışlardı. Peki ne oldu? Son çeyreğin tam ortasında (15 Kasım) en güçlü direnç hattı kırıldı fiyat 3.000’li sayıları gördü. Umutla beklenilen son çeyrek en aıc tecrübeleri yaşattı.

Sadece kripto piyasaları değil hiçbir borsa veya emtianın fiyat grafiği determinist değildir. Öngörülebilirlik son derece kısıtlıdır ve belli fraktal yapıların küçük ve büyük ölçekte tekrarından ibarettir.

Volatilite Fiyat İlişkisi

Aşağıdaki grafik 2013 yılından bu yana gerçekleşmiş olan volatilite artış ve azalış grafiği. Piyasadaki iyimserlerin yaptığı yanlışlardan biri de volatilite ile fiyatın korelasyon içerisinde olduğudur. Fiyatın sürdürülebilir hareketi için hacim elbette önemlidir. Lakin doğrudan birebir ilişki de yoktur.

Hele ki 2018 yılı değerlendirildiğinde volatilitenin yükseldiği zamanlarda fiyatın daha şiddetli çakıldığı görüldü. Piyasanın genel hakimiyeti boğalardayken volatilite fiyatı yukarı çekerken ayıların hakim olduğu piyasada fiyat ani ve sert düşüşlere sahne oluyor.

Temel Göstergeler

Temel göstergeler grafiği okuyabilmek için temel bir anlatı çerçevesi oluşturma konusunda oldukça yardımcı olurlar. İndikatörler geçmişte aynı değerleri ve formasyonları oluşurdukları dönemle kıyaslanarak ele alınırlar. Bu da ileriyi görme konusunda teknik analizcilerin kullandığı yöntemler arasındadır.

Eğer kullanacağınız gösterge RSI ve MACD ise daha yüksek tepe ve daha alçak dipler yaparak ilerlemesi dikkate alınır. Burada fiyatla kıyaslama yapılarak pozitif ve negatif uyumsuzluk tespit edilerek geleceğe yönelik projeksiyon yapılır. MA ve EMA gibi hareketli ortalamalar ise genelde golden cross ve death cross formasyonları ile çözüme ulaşılır.

Golden cross nedir? Tıklayın

Bugün size başka grafiklerden bahsedeceğiz. 2019 boyunca Bitcoin fiyatı hakkında konuşabilmek için aşağıdaki grafiklere dikkatle bakmanızı rica ediyoruz.

MVRM

Marcetcap versus realised cap (MVRM) piyasanın aşırı değerlendiğini ya da hak ettiğinden aşağı düşüp düşmediğini anlamanızda yardımcı olur. Kullanımı son derece basit ve anlaşılırdır. Piyasanın mevcut değerini gerçek değerine bölerek ulaşabilirsiniz. Bu değer misal 3 olduğunda piyasa fazla şişmiş demektir. Aksine 1 değerinin altına düştüğünde ise hak ettiğinden fazla satış yediği manasına gelir.

MVRM mevcut değeri şu an 0.82. Unutmayın MVRM değeri her zaman 1.0’a yakınsamaya çalışır. Tarihte gördüğü en düşük değer ise 0.56. Bu tarz grafikler kendilerini tekrarlayan formasyonlardan oluşur. Bu grafiğe göre Bitcoin’in bir süre daha 1 değerinin altında seyredeceği görülüyor. Yani diyebiliriz ki 2019 yılı tamamı boyunca Bitcoin beklenen çıkış yakalayamayacak. Hem logaritmik hem de analitik tablo bu durumu resmediyor.

Yapılan işlemin ağdaki aktif cüzdan sayısına oranı (TAAR)

2019 boyunca Bitcoin fiyatı hakkında fikir yürüteceğimiz bir diğer değerli gösterge ise TAAR. Bu gösterge de çok bilinmeyen ama Bitcoin fiyatındaki dengesizlikleri kolaylıkla tespit eden bir gösterge. Bu yöntemde işlemlerin hem niceliği hem de niteliği yani hem kantitatif hem de kalitatif büyüklüğü esas alınır.

Grafikte gördüğünüz iki çizgi birbirine yakınsadığında fiyat dengeye ulaşır. İki çizgi birbirinden ayrıştığı ölçüde fiyat dengesizleşir ve sert fiyat hareketlerine sebep olur. Son yaşadığımız fiyat düşüşü ile 2017 son çeyreğinde başlayan büyük ayrışma dengelenmiş görünüyor.

TAAR aylık değeri şu an 2.500 dolar. TAAR günlük ise 2.000 dolarda. Bu da şu an için dengeli diyebilecğimiz fiyat aralığının 2.000-3.000 dolar civarında olduğunu gösteriyor. Bu da önümüzdeki dönemde fiyatların bu seviyeye yakınsayabileceği işaretini veriyor.

Logaritmik tablo bize TAAR ve fiyat arasındaki oranı verir. Oran 2 ve üzerindeyse varlık aşırı değersizleşmiş demektir. 1.0 ile 2.0 arasındaki değer denge, 1.0’ın altı ise aşırı değerlenme demektir. Şu an mevcut oran 0.7. Bu da Bitcoin’in hala fazla değerli olduğunu gösteriyor.

SONUÇ:

Son zamanlardaki Bitcoin fiyat hareketleri çok olumsuz olsa da aslında gidişatın Bitcoin fiyat değerlemesi için normalleştirme sürecine başlatmıştır. MVRM analizine dikkat edecek olursak Bitcoin’de henüz dibin görünmediğini söyleyebiliriz. Fiyatlar önümüzdeki aylarda daha düşük seviyeleri test edecektir. 2019 son çeyreğine kadar yatay hareket beklenebilir.

TAAR üzerinden yapacağımız okuma ise şu an Bitcoin’de fiyatın dengelenmediği sonucuna götürür. TAAR değeri 2019 yılında 1.5 değerini gördüğünde dibi bulmuş diyebiliriz. Bunun için de fiyatların biraz daha alçalmasına ihtiyaç var.

NOT: Yazı yatırım tavsiyesi içermez

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave