Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Kripto piyasalarının bir sonraki kahramanı: Tahvil tokenleri

Kripto piyasalarının bir sonraki kahramanı: Tahvil tokenleri

Kripto piyasalarının bir sonraki kahramanı: Tahvil tokenleri

brave
0

Tahvil tokenlerı dendiğinde herkesin aklına özellikle Ethereum ve Ripple’ın yaşadığı süreç gelir. Bu nedenle bir kripto paranın tahvil tokenleri olarak ilan edilmesi vebalı ilan edilme gibi görülür. Halbuki durum bundan oldukça farklıdır. Esasında tüm kripto paralar merkeziyetsiz bir coin olarak inşa edilmemiştir. Bazıları bizzat bir ürün yada şirketin hissesini temsil etmek üzere kurgulanmış özel bir dijital tahvil hükmündedir. 


Tahvil tokenleri gelecek vadediyor

Tahvil tokenları son dönemin oldukça populer konularından biri olarak sürekli gündemdeydi. Tahvil tokenı olarak ilan edilme riski bir süre Ethereum’un başında sallandı fakat Ethereum bu riski atlattı. Uzun bir süredir Ripple SEC tarafından ve mahkeme sonucu bir tahvil token ilan edilme korkusu yaşıyor. Bu durum XRP için anlaşılabilir. Çünkü Ripple şirketi XRP’yi merkeziyetsiz  üzerinde kimsenin kontrolü olmayan ve Ripple’ın hisselerini temsil etmeyen piyasada serbestçe dolaşan bir kripto para olarak planladı. Fakat bir çok token daha baştan bir tahvil olarak piyasaya sürüldü. Aslında bunlar finansal tahvil ve hisselerin birer dijitalleşmiş halinden başka bir şey değil. Fakat tokenlar kripto paralardan yani coinlerden farklı olarak düzenlemelerin kapsamına ve düzenleyici kurulların denetimine giriyorlar.

Kripto para sektöründe neler oluyor?

Son 1 yılda Bitcoin 20.000 Dolar’dan 3.000 Dolar’a kadar indi. Bu süreç sektör için oldukça dalgalı geçti. Bir çok kripto para fenomeni bu sürecin zayıf elleri iyice döktüğünü söylüyor. Gerçekten de son bir kaç aydır kripto para sektöründe sektörün dinamosu olan volatilite ve hacim fazlasıyla düştü. Bir çok yatırımcı artık sektörü ve fiyatları takip etmez oldu. Bu arada çok tartışılan düzenlemeler de ağır aksak ilerliyor. Bir çok hükümet bu konuda nasıl hareket edeceğini tam olarak kestirebilmiş değil. Aslında bu konuda ortak hareket etmenin mecburiyet olması tek taraflı bir düzenleme yapmaktan alıkoyuyor düzenleyicileri.

Aslında tam da bu noktada tahvil tokenlarının etkisi ve faydası gün geçtikçe görülüyor ve her geçen gün daha yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Tahvil tokenlerini kim hayata geçiriyor?

Pazartesi günü Estonya menşeli DX. Exchange adlı bir platform Nasdaq şirketlerinin hisselerinin tokenize versiyonunun bulunduğu bir ticareti başlattı. Hisseler arasında Netflix, Facebook, Tesla ve Apple da var. Her bir token şirketin birer bir hissesine eşdeğer işlem görüyor. Bu konuda CNBC’de bir açıklamada bulunan Amedeo Mascato şöyle diyor;

“Kripto para sektörü son bir yıldır tokenlardan bahsediyor ama bir arpa boyu yol alınamadı. Sanırım biz bu konuda büyük bir etki yaratacağız.”

Bu sistemle aracı olmaksızı hisse alınıp satılacağını belirten yetkili sistemin tüm borsa kısıtlamalarını ortadan kaldırdığını 24 saat işlem yapılabildiğini söylüyor.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave