Home Kriptopara Haber Kripto para piyasasında beklenti yüksek, düşüşten çok çıkış bekleniyor

Kripto para piyasasında beklenti yüksek, düşüşten çok çıkış bekleniyor

Kripto para piyasasında beklenti yüksek, düşüşten çok çıkış bekleniyor

0

Kripto para piyasasında beklenti yüksek ve genel eğilim yatırımcıların  düşüşten çok çıkış beklediği yönünde.


Kripto para piyasasında beklenti yüksek

“Çoğu şeyde ortalama bir sıradanlıktır. Karar vermede ise genellikle mükemmeldir. Kitlesel olarak sanki zeki olmaya programlanmışız denebilir.” – James Surowiecki

Boğa Piyasasında Kripto Duyarlılığı artmış durumda. Çoğu insanın beklentisi piyasa değerinin düşmesinden ziyade yükselmesi yönünde. “AltcoinAnalytics  kripto duyarlılık göstergesi” bu ortalama beklentiyi bulmaya çalışıyor. Bu araştırmanın amacaı, sürekli anket ve büyük veri analizleri ile bir duyarlılık göstergesini hesaplamak. İlk önce en son tarama sonuçlarının kısa bir analizini görelim.

Birkaç hafta boyunca duyarlılık üzerine üç soru soruluyor:

  1. Kripto piyasa değerinin bir ay içinde daha yüksek olma ihtimali nedir?
  2. Eğer 1000 dolar kazansaydınız, yüzde kaçını kripto yatırımına harcardınız?
  3. Altı ay içerisinde Bitcoin’in 1000 doların altına düşme ihtimali nedir?

Aşağıdaki grafik, bu sorulara yönelik haftalık ortalama cevapları göstermektedir; gölgeli alan, bu ortalamanın etrafındaki standart sapmayı temsil eder. Bu yolla zaman içerisindeki ortalama duyarlılığın bir göstergesi ortaya konur (koyu çizgi), Gölgeli alan ise katılımcıların ortalama olarak hem fikir olduğu alanı göstermektedir.

altcoin analytics.png

 

Kripto pazar değerinin daha yüksek olacağını öngören insanların ortalamasının 48. haftadan itibaren arttığını görmek mümkündür. Bu durum duyarlılığın artışı olarak yorumlanabilir ve artış, en son gözlemlere kadar aşamalı olarak devam etmiştir. Duyarlılık anketinde birinci soru üzerindeki yükselişle birlikte gölgeli alanın genişlemesi ile daha fazla dağılımın olduğunu da görebiliriz. Duyarlılıktaki bu değişimden sonra ilginç bir şekilde piyasa indeksinde de hafif toparlanma görülmektedir.

Daha fazla bilgi edinmek adına araştırma sorularına verilen bireysel cevaplara da bakabiliriz. Bu her hafta için bir kutu grafiği çizilerek yapılır ve bireysel cevaplar bu grafik içine yerleştirilir. Aşağıdaki grafik birinci soruya verilen cevapların dağılımını göstermektedir. Kırmızı noktalar bireysel cevapları, kutunun merkezi ortalama cevapları, kutunun kenarları ise birinci ve üçüncü çeyrekteki cevapları göstermektedir. Son olarak bıyıklar ise dağılımın dışında kalanları göstermektedir.

altcoin analytics 2.png

Bu grafikte ilk grafikte gösterilenler daha detaylı olarak gösterilmektedir.

Ortalama olarak insanların pozitif olduğu görülmekte. Ancak yükselişle birlikte cevaplarda daha fazla dağılım ortaya çıkmış durumda. Bazı katılımcılar gelecek aydaki artıştan emin (Cevap: %100) bazılar ise kesinlikle olmayacağını düşünüyor (Cevap: % 0).

Kalabalıkların bilgeliğine inansak da inanmasak da, bu değerli bir bilgidir. Eğer konjonktür karşıtı bir yatırım yapmak istiyorsanız, bu duyarlılık için önemli bir göstergedir. Eğer kalabalıkların bilgeliğine inanıyorsanız o zaman, zaman içindeki trendlere dikkat etmelisiniz.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave