Home Ethereum Ethereum Bitcoin’i adım adım takip ediyor

Ethereum Bitcoin’i adım adım takip ediyor

Ethereum Bitcoin’i adım adım takip ediyor

brave
0

Ethereum Bitcoin’i adım adım takip ediyor ve fiyatlar Bitcoin’in 2015 yılında yaptığı hareketler ile birebir benzer hareketler yapıyor.


Ethereum Bitcoin’i adım adım izliyor

Geçmiş deneyimler gelecekteki sonuçlar için garanti değildir ama tarih tekerrür ettiğinden bize önemli ipuçları veerebilir. Ethereum ağının ana kripto parası Ether’in fiyat tablosuna baktığımızda da durum aynen böyledir.

2018 eylülüne kadar, dünyanın en büyük ikinci kripto parasının fiyat tablosu, ayı piyasasındaki Bitcoinin 2015 yılındaki düşüşündeki piyasa yapısını taklit etmekte. Teknik analiz ve yatırım dünyasında, benzer ve tekrar eden piyasa yapıları, sanattaki, doğadaki ve matematikleri yinelenen desenler gibi, fraktal olarak bilinirler. Korku ve hırs piyasadaki fiyat hareketlerini yönlendiren iki duygudur. Bu yüzden korku ve hırsa bağlı olarak gerçekleşecek yatırımcı hareketlerinin, kripto para piyasasında fraktal yaratması gibi benzer sonuçlar getirmesi ihtimal dahilindedir.

Bitcoin/ Dolar, Ether/Bitcoin Karşılaştırması

ETH/BTC fractal

Yukarıdaki tablo Bitcoinin 2015’teki tüyler ürpertici düşüşünü (üst resim) ve Ether/Bitcoin üzerindeki etkilerini (alt resim) göstermektedir. Bu iki tablonun küçük farklılıklar dışında neredeyse aynı olduğunu söylemek gereksizdir. Görülebildiği üzere, soldan sağa gidildiğinde, kazançların hepsi “V” şeklinde dibi takip eden küçük ralliler ve birbirini takip eden “bearish” trendlerce takip edilmiştir. Eğilim çizgisi kırıldıktan sonra her iki piyasa da kendi bilinen kararsız yapıları ile karşılaştırıldığında, anormal düşük dalgalanmalara karşı direnmişlerdir.

Yatırımlarla alakalı eski bir sözde  ” durgun bir piyasada asla açığa satış yapma” denilir. Çünkü bunun gibi dönemlerde genellikle piyasaların önemli bir ilerlemeden önce enerji topladığı görülmüştür. Dahası büyük oyuncuların sıkıcı piyasalardan dolayı hevesi kaçmaya baslamış, sadece satış pozisyonu boyunca kalmayı uygun gören perakendecilerini bırakmışlar ve de spekülatörlerin uygun bulacağı piyasalar yaratmışlardır.

Durgun piyasayı takiben, hem Bitcoin hem de Ethereum, mavi aşağı yönlü eğimli çizgilerle gösterildiği gibi, başka bir stok likiditesi ile küçük bir canlanma göstermişlerdir. Her iki piyasa da hızlı bir şekilde yeniden toparlamışlar ve fiyatı “V” şeklinde yukarı çekmişlerdir. Son olarak önceki toparlanmaya bağlı olarak her iki piyasa da iyimser bir tablo çizmişlerdir.

Bu iki piyasa arasındaki benzerlikle gerçekten dikkat çekici.  Ama bu iki piyasa arasında oyunbozanlık edip kırılmalara sebep olabilecek farklılıklar da mevcut. Bu farklılıkları inceleyen borsa efsanesi Richard D. Wyckoff’a göre, Etherin durumunda olumlu yönde gelişmeler olabilir.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave