Home Altcoin Ripple XRP’nin gerçek değeri ne kadar? Coinmarketcap XRP’nin piyasa değerini yanlış mı hesaplıyor?

Ripple XRP’nin gerçek değeri ne kadar? Coinmarketcap XRP’nin piyasa değerini yanlış mı hesaplıyor?

Ripple XRP’nin gerçek değeri ne kadar? Coinmarketcap XRP’nin piyasa değerini yanlış mı hesaplıyor?

brave
0

Ripple XRP’nin gerçek değeri Coinmarketcap’te şu sıralar 14.53 milyar dolar. Peki gerçekten öyle mi? Yoksa Coinmarketcap XRP’nin piyasa değeri ile manipülasyon mu yapıyor?

Ripple XRP’nin gerçek değeri Coinmarketcap’te doğru hesaplanıyor mu?

XRP Kasım ayında Ethereum’u geçerek 2.sıraya yerleştiğinden beri herkes merakla iki coinin piyasa değerini takip ediyor. Koinmedya olarak bu konuyu daha önce “CoinMarketCap Ripple’a karşı manipülasyon mu yapıyor?” başlığıyla duyurmuştuk. Ethereum’un tekrar 2. sıraya yerleşmesiyle bu konu XRP topluğu tarafından yeniden gündeme getirildi. CMC tarafından Ripple XRP’nin gerçek değeri doğru hesaplamadığını iddia eden topluluk üyeleri, biran önce bu konunun detaylı bir şekilde araştırılmasını ve düzeltilmesini istiyor.

Ripple XRP’nin gerçek değeri neden yanlış hesaplanıyor?

Emanet hesaplarda bulunan XRP’lerin toplam piyasa değeri hesaplanmasında tutarsızlık yarattığı iddia ediliyor. Bu durum Ripple XRP’nin gerçek değeri konusunda tartışmalara yol açıyor. Şimdi Ripple XRP’nin gerçek değeri nin ne olduğunu bulmaya çalışalım.

Bir kripto paranın piyasa değerini öğrenmek için çoğu insanın yaptığı ilk şey CoinMarketCap’e bakmaktır. CMC, aylık görüntülenme sayısı 60 milyonu aşan en yüksek trafiğe sahip kripto para sitelerinden biridir. Ve kripto para meraklıları arasında da en popüler piyasa kapitalizasyon platformudur.

Son derece güvenilir bir platform olsa da, bazıları platformun XRP’nin piyasa değerini doğru hesaplamadığını iddia ediyor. Sorun, teknik olarak dolaşımda olmayan emanetteki XRP’lerin hesaplanmasıyla ilgili. Emanet hesaplarda bulunan XRP’lerin toplam kapitalizasyona dahil edilmediği söyleniyor.

(bknz:2018 yılı 264 Altcoin için mezar oldu)

Emanet’teki XRP’ler ne kadar?

2017 yılında, Ripple emanet’e (escow) 55 milyar XRP yerleştirdi. Ripple, toplam XRP arzını azaltmak ve sirkülasyondaki toplam XRP’leri yatırımcılara net bir şekilde göstermek için böyle bir adım attı. Ripple’nin resmi sitesindeki istatistiklere baktığımızda, 18 Aralık 2018 itibaren aşağıdaki sayılar görülüyor:

Ripple’ın sahip olduğu toplam XRP: 6,697,617,894

Dağıtılan toplam XRP: 40,794,121,066

Emanet’teki toplam XRP: 52,500,000,013

Piyasa Değeri Nasıl Hesaplanır?

Sorun, piyasa değerinin hesaplanma biçiminden kaynaklanıyor. Emanet içindeki tokenleri hesaplarsanız, toplam piyasa değeri 99 milyar token X XRP fiyatı olarak hesaplanır, hesaplamaya emanetteki tokenleri dahil etmezseniz, bu değer 40.7 milyar token X XRP fiyatıdır. Emanetteki tokenleri dahil eden Ripple’nin resmi websitesi 37 milyar dolarlık piyasa değeri gösterirken, CoinMarketCap XRP için 14 milyar dolarlık bir değere nasıl ulaşıyor? Eğer CMC, toplam piyasa değeri hesaplaması emanette tutulan XRP’leri dahil ediyorsa, XRP’nin gerçek piyasa değeri 37 milyar dolar olması gerekiyor.

Hangisinin doğru hesaplandığını anlamak için piyasa değerinin tanımına bakmamız gerekir. Investopedia’ya göre, piyasa değeri “şirketin tahsil edilmemiş hisse senetlerinin dolar bazında toplam piyasa değeridir. Tahsil edilmemiş hisse senetlerinin, aynen emanette tutulan XRP gibi gizli hisse senetlerini kapsadığını belirtmek önemlidir. 

XRP topluluğundan ve Ripple yöneticilerinden gelen tepkilere karşılık CMC, bir Ripple yetkilisinin piyasa değerinin güncellenmesi için talepte bulunmasını istemişti. Henüz CMC’den bu konuyla ilgili net bir açıklama gelmedi. 

Kaynak

Ayrıca bknz:

Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek

Justin Sun: Tron 2019’da Stellar XLM’yi geçecek!

Binance Ethereum Constantinople hard forkuna destek verdiğini açıkladı!

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave