Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek

Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek

Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek

brave
0

Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketimi sağlayacak yeni bir konsensüse adım atıyor. Çok fazla enerji tüketmekle eleştirilen Ethereum için bu adım ne ifade ediyor?

POS Konsensüsü ile Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek!

Kripto piyasasında, dijital para birimleri çok fazla enerji tüketmekle suçlanıyor. Bazı raporlar, kripto para madenciliğinin altın madenciliğinden daha fazla enerji kullandığını, bazıları ise bunun tersini iddia ediyor. Bazı araştırmacılar ise genel olarak madenciliğin çevre için kötü olduğunu düşünüyor.

(bknz: Neden Ethereum 2019’a ralli ile başladı?)

Ethereum Proof-of-Work Konsensüsü

Ethereum da sık sık, çok fazla enerji kullandığı ve bu nedenle çevre dostu olmadığı yönünde iddialarla karşı karşıya kalıyor. En büyük Altcoin olan Ethereum 16 Ocakta, proof-of-stake (POS) konsesüsüne geçiş yapacak. Proof-of Work konsensüsünden POS konsensüne geçiş yapmayı planlayan Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketecek.

Bitcoin gibi Ethereum da blockchainin güvenliğini sağlamak için bir konsensüs mekanizması olarak Proof-of-Work’u kullanıyor. Ancak Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum blok zincirini korumak için harcanan enerjinin önemini vurgulayarak Proof-of-Work modelinden, Proof-of-Stake modeline geçişin hem Ethereum hem de dünya için daha faydalı olacağını ifade etti.

(bknz:Binance Ethereum Constantinople hard forkuna destek verdiğini açıkladı!)

PoW tabanlı blockchainlerin yarattığı ekolojik sorunlara çok fazla dikkat çekilmiyor fakat elektrik gibi temel bir gereksinimden yoksun olan bir çok insan var. Madenciler için kripto para işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan PoW tabanlı blockchainler de aşırı elektrik tükettiği için eleştiriliyor. Çünkü POW modelinde daha fazla kripto para çıkarmak için daha fazla madencilik gücü gerekiyor. Bu madencilik gücü içinde milyonlarca dolarlık elektrik tüketimi söz konusu olabiliyor. 16 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanan POS ile Ethereum artık yüzde 99 daha az enerji tüketmeye başlayacak.

2018’in başında 1400 dolara kadar yükselen Ether’in fiyatı 14 Kasım’dan beri 200 doların altında işlem görüyordu. Ethereum 2.0 güncellemesi ile saniyede 14 işlem kapasitesine sahip olan Ethereum ağı 14.000 işlem kapasitesine yükseltilirken yaklaşan Constantinople hard forku ve POS Konsensünün etkisi ile ETH fiyatı yükselişe geçti. Yazının yayınlandığı sırada % 0,60 değer kazanan ETH, 148,72 dolardan işlem görüyor. 

Kaynak

Ayrıca bknz:

Ripple baz para olma alanını genişletiyor – XRP 5 yeni para ile daha listelendi!

 Justin Sun: Tron 2019’da Stellar XLM’yi geçecek!)

Bitcoin kullanıcıları için Apple ürünlerinden vazgeçme zamanı geldi mi?

 

.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave