Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Blockchain helal mi? Yeni girişimler İslami finans kurumlarını dönüştürüyor

Blockchain helal mi? Yeni girişimler İslami finans kurumlarını dönüştürüyor

Blockchain helal mi? Yeni girişimler İslami finans kurumlarını dönüştürüyor

brave
0

İslami finans kurumları, sukuk gibi karmaşık finansman terimleri, Şeriat uyumlu işlemler ve alternatifler için blockchain teknolojisini giderek daha fazla kullanıyor. Blockchain, helal gıda sertifikasına, back-ofis otomasyonuna ve mikro sigorta poliçelerine destek sağlıyor. Bu durum akla blockchain helal mi sorusunu getiriyor.

Blockchain helal mi?

Emirates İslam, blok zincirini (blockchain) test eden ilk İslam bankasıydı. BAE‘nin NBD Emirates bankacılık grubunun bir parçası. Banka, 2017 yılı başında teknolojiyi çek bazlı ödeme süreçlerine entegre etti. Bu onların özgünlüğünü güçlendirdi ve dolandırıcılık potansiyelini en aza indirdi.

BAE merkezli Al Hilal Bankası , Abu Dabi Küresel Piyasa Finansman merkezindeki blok zincirinde sukuk  işlemlerini tamamlayan ilk İslam Bankası oldu. Sukuk, Batı finansında bir tahvil gibi, Şeriat-İslam dini hukukuna uygun bir İslami kira sözleşmesidir.

Ethereum blok zincirine dayanan sistem, Dubai‘nin kuluçkalanan fintech girişimi, Jibrel Network tarafından geliştirilmiştir. Bu şirket, Ethereum blok zincirinde standart ERC-20 tokenleri olarak, para birimleri, hisse senetleri, emtialar ve diğer finansal varlıklar sağlamaktadır.

Al Hilal Bank CEO’su Alex Coelho, “Akıllı blok zinciri İslami sukuk” u başlatan ilk banka olmaktan gurur duyuyoruz ”dedi. Blockchain’in “maliyet verimliliği, sağlam Şeriat-uyumluluğu ve yeni fırsatların kilidini açması” na vurgu yaptı.

Özel Sektörün Geliştirilmesi için İslam Şirketi (ICD), ilk olarak, akıllı sözleşmeler ve İslami Finansman için blok zincirine dayalı diğer yenilikler konusunda kripto para girişimleri ile işbirliği yaptı.

Tunus merkezli bir ICD ortağı iFinTech Solution, İslami finansta likidite yönetimi zorluklarını ve emtia işlemlerini çözmek için blok zincir ürünleri geliştiriyor. Bu ürünler, geleneksel ve İslami bankalar arasındaki ilişkiler de şeriat uyumunu sağlamayı da ele alacak.

IDB’nin İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü, ayrıca, Şeriat‘a uygun finansal ürünler oluşturmak için blok zincirine dayalı akıllı sözleşmeler konusunda fintech firmaları: Riyad’dan Ateon ve Dubai’den SettleMint ile çalışıyor. Amaç, İslami finans kurumları için tüm sözleşme sürecini otomatikleştirmektir.

Şeriat uyumlu finansal ürünler sunmak için onaylanan Blockchain girişimleri arasında: Dubai merkezli OneGram, Malezya’nın HelloGold’u ve Endonezya’dan İslami mikrofinans firması Blossom Finance yer alıyor.

dApp uygulaması ile helal sertifikası

Blockchain sertifikası helal sertifikaları daha basit hale getirebilir. POCertify blok zincirinde yeni bir dApp. Helal sertifikası yayınlamak için akıllı sözleşme teknolojisi kullanıyor.

İslami finans teknolojisi konusunda uzmanlaşmış kurucu Shabeer Shaik Abdurahaman, “İslami ilkelerle birlikte Blockchain teknolojisi, Helal Sertifikasını PDF formatında dijital olarak şifreleyecek ve blok zincirindeki Helal Sertifikasını doğrulayacak” diye açıklıyor .

“Doğrulanırsa kullanılmaya devam eder; değilse üretici veya tedarikçiye sertifika verilmez.”

 Blockchain nasıl kullanılır?

Gıda sertifikasyonunun ötesinde, İslami finans kuruluşları aşağıdaki nedenlerden dolayı blockchain kullanıyor:

  • kâr paylaşım sözleşmelerinin, acente düzenlemelerinin ve ortaklıkların yönetimi için kullanılan akıllı sözleşmeler,
  • bankaların ve müşterilerin çatışmaları önlemek ve İslami ortaklıkları kolaylaştırmak ve şeffaflığı artırmak için İslami finansal işlemlerin doğrulanması,
  • eski bankacılık altyapısı olmayan ülkelerde mobil teknolojiyle entegrasyonu.

Blockchain helal mi değil mi sorusunun cevabı İslam dünyasını çok yakından ilgilendiriyor. Bun için de, kullanıcılar özellikle gıda ve bankacılık sektöründe helal sertifikasının bulunmasına çok dikkat ediyorlar.

Malezya’dan Helal Sertifikalı Kripto Para

Kaynak

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave