Home Kripto para Haber FED kripto paraya ısınıyor- Bankalar kendi kripto parasını çıkarabilir!

FED kripto paraya ısınıyor- Bankalar kendi kripto parasını çıkarabilir!

FED kripto paraya ısınıyor- Bankalar kendi kripto parasını çıkarabilir!

0
“sportsbet”

Amerikan Federal Bankası yetkilisi Aleksander Berentsen, bankaların kendi kripto paralarını çıkarabilmelerinin mümkün olduğunu duyurdu. Bu ilan, FED kripto paraya olan tutumunu değiştiriyor yorumlarını da beraberinde getirdi.


Blockchain ile bankacılık sistemi birbirine zıt mı?

Her ne kadar böyle bir açıklama gelmiş olsa da kripto paraların sahip olduğu genel özellikler bankalar için tehlike oluşturabilir.” Merkez Bankası Elektronik Parası Davası” başlığı ile yayınlanan duyuruda finansal işlemlerde bulunan kişilerin kimliklerini kamuya açıklama zorunluluğunun kanunlar ile teminat altına alındığı vurgusu da yapıldı.

Devletlerin işleri kanunlar ile yürütülür. Herhangi bir bankada işlem yapıyorsanız parayı gönderenin de alanın da isminin belirtilmesi gerekir. Bu sayede güvenlik kuvvetleri uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve kara para aklama gibi mali suçları kolaylıkla önleyebilir.

Diğer taraftan eğer bir bankanın blockchain teknolojisini kullandığını düşünürsek bu durumda güvenlik görevlilerinin parayı gönderen ve alan kişinin kimliğini tespit etmesi mümkün olmayabilir. Bu yüzden hükumetler tarafından sürekli gözetim altında olan merkez bankalarının böyle bir işe girişmesi şuan için pek de mümkün görünmüyor.

Ancak  yine de işi kılıfına uydurmak mümkün olabilir. Örneğin bankalar merkezsiz bir kripto para değil de bankanın yönetimi tarafından takip edilen bir kripto para çıkartabilirler. ancak bu şekilde üretilen kripto para, bir  kripto paranın tüm özelliklerini yansıtmayacaktır.

 

IMF ve FED kripto paraya yakınlaşmaya başladı

Federal Rezerv Kurulu yöneticisi Lael Brainar, mayıs ayında yaptığı açıklamada sanal paraların blockchain teknolojisinden önce de mevcut olduğunu, ancak kriptoların tam olarak bir değer deposu imajı vermediği için aralarında doku uyuşmazlığının meydana geldiğini söyledi. Brainar buna ek olarak, piyasada yüksek volatilitenin olması sebebi ile kullanılmalarının henüz mümkün olmadığını dile getirdi.

IMF başkanı Christine Lagarde ise bu konuda Brainar’in tam tersini düşünüyor. Kasım ayında CryptoGlobe’a yaptığı değerlendirmede Lagarde, ABD Merkez Bankası kendi kripto parasını çıkarmayı düşünmüyorsa bile en azından başka merkez bankalarının kriptolarına kapıyı açmayı denemeli önerisinde bulundu. Lagarde, tüm finansal birimlerin kendi kripto parasının çıkarmak için fizibilite çalışmalarına başlamaları gerektiğini de hatırlattı.

Aslında merkez bankaları kendi kriptolarını çıkartarak bu işten kar sağlayabilirler. Özellikle blockchain teknolojisinin ucuz, güvenilir ve yarı gizli özelliklerini göz önünde bulundurursak bankalar, kripto dünyası için büyük bir kaynak sağlayabilir. Böylece kripto para dünyası da ekonomik ve finansal katılımı destekleyecektir.

En iyi altcoin borsası için tıklayınız!

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0